Japończycy stworzyli najszybszy superkomputer świata

Kategorie: 

Źródło: Anandtech.com

Tegoroczny ranking TOP 500 najszybszych superkomputerów świata został uzupełniony o nową potężną maszynę, która przebiła dotychczasowych faworytów. Japoński superkomputer Fugaku pokonał swoich rywali z Chin i Stanów Zjednoczonych i wzbił się na szczyt listy.

 

 

 

Nowa supermaszyna została opracowana wspólnie przez Instytut RIKEN i przedsiębiorstwo Fujitsu. Prace nad nią trwały ponad 6 lat i pochłonęły 1,2 miliarda dolarów. Fugaku posiada moc obliczeniową 415,53 petaflopsa. Wyposażono go w 158 976 48-rdzeniowych procesorów A64FX firmy Fujitsu.

 

Japonia osiągnęła pierwsze miejsce w rankingu TOP 500 po raz pierwszy od 2011 roku. Fugaku jest także pierwszym superkomputerem opartym na architekturze ARM, który zdobył pierwsze miejsce na tej liście. Maszyna osiąga znacznie lepsze wyniki od amerykańskiego superkomputera Summit, który spadł na drugą pozycję. Jego moc obliczeniowa to 148,6 petaflopsa. Trzecie miejsce zajmuje kolejny amerykański superkomputer Sierra z mocą obliczeniową 94,6 petaflopsa, a tuż za nim jest chiński Sunway TaihuLight, którego moc obliczeniowa wynosi 93 petaflopsów.

 

Lista TOP 500 jest aktualizowana dwa razy w ciągu roku. Aktualnie znajduje się na niej 226 superkomputerów z Chin, 114 ze Stanów Zjednoczonych oraz 30 z Japonii. Pełne uruchomienie japońskiego superkomputera Fugaku nastąpi w przyszłym roku. Jednak do tego czasu może utracić palmę pierwszeństwa.

 

Wiele państw na świecie, w tym głównie Chiny i Stany Zjednoczone, ale także Unia Europejska, w pośpiechu pracuje nad pierwszym na świecie superkomputerem eksaskalowym, czyli takim, którego moc obliczeniowa wyniesie co najmniej 1 eksaflops. Chińscy naukowcy od dawna zapowiadają, że ich eksaskalowa supermaszyna zostanie przedstawiona światu w 2020 roku, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych, prace mogą dobiec końca w przyszłym roku.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Esteban

Rozumiem, że w tym rankingu

Rozumiem, że w tym rankingu zabrakło Polski, ale żeby takie mocarstwo jak Rosja nie była w stanie stworzyć czegoś choćby w połowie tak mocnego jak Japończycy, to już zwyczajnie wstyd i dwie litry samogonu.

Portret użytkownika Maryjan_66

Można by go wykorzystać do

Można by go wykorzystać do opracowania szczepionki na ludzką głupotę. Niech się wam nie wydaje, że naukowcy tworzący takie zbawki też jej nie potrzebują. I niekoniecznie musiała by być w formie preparatu do wstrzykiwania.. Po przeanalizowaniu ogromnej ilości danych mógła by maszyna dojśc do ciekawych wniosków, być może nawet do podjęcia decyzji o samoutylizacji - jako taki zaskakujący impuls dla naukowców.

Barierą jest to, że finansujący takie projekty nie są podobną szczepionką zainteresowani.

Portret użytkownika Quark

Niestety to nie jest wina

Niestety to nie jest wina systemu polityczno gospodarczego ,które można zmieniać bez końca - ale to niczego nie da ! Przyczyną wszelkiego zła na świecie jest CHCIWOŚĆ !. I nie uda się zbudować sprawiedliwego oraz rozwojowego państwa tak długo dopuki społeczeństwo będzie się składać z niedorozwiniętych mentalnie jednostek dla których słowo MIŁOŚĆ jest jedynie abstrakcją ! I niestety nic absolutnie nic nie wskazuje na to by w dającej się przewidzieć przyszłości ów stan miał ulec znaczącej poprawie.. Gatunek homo-sapiens jest pod tym wględem niesłychanie upośledzony w swoim rozwoju i na całym świecie istnieje jedynie mała garstka (kilka procent ogółu) które zdaje sobie z tego sprawę a jeszcze mniejsza ilość zbliżyła się do pożądanego stanu umysłu .. 

Skomentuj