Japończycy podejrzewają częściowe stopienie reaktorów

Kategorie: 

images.google.com

Japończycy w końcu przyznali, że skala awarii w Fukushima Dai-ichi osiąga poziom 5 na siedmiostopniowej skali zagrożeń nuklearnych. Oznacza to, że skutki katastrofy mogą być zabójcze dla znajdujących się w okolicy zakładu. 


Definicja poziomu 5 na tej skali to poważne  uszkodzenia rekatora i emisja dużych ilości radiacji z wysokim prawdopodobieństwem znacznego narażenia ludzi i wielu zgonów na skutek promieniowania.
 
Poziom alarmu dotyczy trzech z sześciu reaktorów w Fukushima, tych, w których do tej pory doszło do eksplozji czyli: blok 1, blok 2 i blok 3. Reaktor w bloku 4 jest klasyfikowany jako będący w stanie krytycznym. 
Pierwszy radioaktywny opad z Japoni dociera do Południowej Kaliforni . Wczoraj, w piątek , odczyty radioaktywności w USA podniosły się ale jak uspokajają włądze nie na tyle aby zagrozić zdrowiu bądź życiu. 
 
W podobny sposób uspokajano społeczeństwo polskie w 1986 roku a sami widzimy jakie spustoszenie po dziś dzień wyrządza Czarnobyl. Wzrost zachorowań na schorzenia tarczycy sięga tysięcy procent. Endokrynolodzy w całym kraju mają pełne ręce roboty a i tak Polacy chorują na zespoły objawowe oznaczane w medycynie na przykład nazwami Hashimoto co świadczy, że pojawienie się ich w Polsce jest bezpośrednim efektem działania Czarnobyla.  
 
 
Japońska Agencja Bezpieczeństwa Nuklearnego podniosła poziom zagrożenia z 4 na 5 w siedmiostopniowej skali. Mięzynarodowa Skala Wydarzeń Nuklearnych określa poziom 4 jako zdarzenie mające konsekwencje lokalne a poziom 5 jako zdarzenie mające szersze konsekwencje. Czarnobyl oznaczono poziomem 7.
 
Eksperci nuklearni podejrzewali, że Japonia niedoszacowuje skali kryzysu.  Hidehiko Nishiyama z Agencji Bezpieczeństwa Nuklearnego powiedział , że poziom został podniesiony gdy oficjele zdali sobie sprawę, że 3% paliwa w uszkodzonych blokach może być poważnie zniszczone. To może sugerować częściowe stopienie się rdzeni reaktorów czyli wzrost radioaktywności uwalnianej do atmosfery.
 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj