Japończycy po raz pierwszy sfotografowali asteroidę Ryugu

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Japońska Agencja Poszukiwań Kosmonautyki (JAXA) opublikowała pierwsze ujęcia przedstawiające obracającą się ciemną asteroidę Ryugu (1999 JU3).

Zdjęcia asteroidy zostały zarejestrowane 14-15 czerwca br. kamerą ONC-T. Animowany obraz Ryugu składa się z 52 kolejnych przetworzonych obrazów.

 

Pomimo złej jakości zdjęć, na ciele niebieskim widoczne są wgniecenia, kratery i inne nieregularności. Asteroida posiada kierunek rotacji wstecznej, czyli ruch podobny do Urana i Wenus.

 

Sonda kosmiczna Hayabusa-2 została wyniesiona na orbitę w dniu 3 grudnia 2014 roku z pomocą rakiety nośnej H-2A z kosmodromu Tanegashima, znajdującego się w południowej części Japonii. Oczekuje się, że urządzenie podejdzie blisko do asteroidy Ryugu w 2018 roku i pozostanie tam przez około półtorej roku. Podjęta zostanie próba pobrania gleby z obiektu, a także przeprowadzana zostanie seria badań.

 

Asteroida 1999 JU3 należy do grupy bliskich Ziemi i do klasy widmowej C (obiekty ciemnego węgla). Okres obrotu ciała wokół Słońca wynosi 474 dni, a średnia prędkość orbitalna 27 kilometrów na sekundę. Ryugu znajduje się 300 milionów kilometrów od Ziemi.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)


Komentarze

Skomentuj