Japończycy planują stworzenie sztucznej wiecznej zmarzliny pod Fukushimą

Kategorie: 

Model 3D elektrowni w Fukushimie - Źródło: 123rf.com

Mimo, że media przestały informować o kryzysie w Fukushimie nie oznacza to, że nie dzieje się tam nic godnego uwagi. Cały czas TEPCO walczy z ogromną ilością radioaktywnej wody, której przybywa głównie z powodu wód podziemnych w piwnicach zakładu. Aby to zastopować Japończycy planują stworzenie sztucznej wiecznej zmarzliny.

 

W gruncie mają być umieszczone specjalne rury, które spowodują powstanie warstwy lodu, która ma zapobiegać przedostawaniu się do piwnic budynków wód gruntowych. Według oficjalnych danych dziennie przybywa tam 400 ton wody. W sumie na terenie zakładu składowane jest już ponad 360 tysięcy ton wody. To teraz największy problem do rozwiązania, a propozycja ze sztuczną wieczną zmarzliną może przynajmniej zredukować dochodzącą ilość wody.

Początkowo zakładano, że woda używana do chłodzenia zniszczonych reaktorów będzie mogła być wykorzystywana wielokrotnie i jeśli ograniczenie przyboru wody się powiedzie może się to w końcu udać. Nadal pozostanie problem odpadów, ale nie będzie już tak krytyczny, aby trzeba było na gwałt budować nowe baseny na odpady. Na dodatek oddzielenie wód gruntowych od skażonej wody z terenu elektrowni może tylko zminimalizować skażenie emitowane cały czas w głąb ziemi.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Zenek

Izrael notorycznie cierpi na

Izrael notorycznie cierpi na brak wody pitnej, że aż wszczyna wojny z sąsiadami by zawłaszczać ich (to jest sąsiadów) tereny wodonośne. A tu wystarczy join venture i tak jak żydowscy ochroniarze "pilnowali" Fukushimy aż się jej wybuchło z tego "doglądania" tak japońscy handlowcy mogą im nieodpłatnie dawać tysiące ton naenergetyzowanej wody źródlanej by żydom juz nigdy nie dokuczło pragnienie i nie musieli napadać na swoich sąsiadów.

Portret użytkownika Radder

To chłodzą czy grzeją, bo to

To chłodzą czy grzeją, bo to jest delikatna różnica. Czy ktoś zna firmę Dupont, jeśli nie to proszę o niej poczytać, to oni wprowadzili freon do instalacji chłodniczych ( i innych np. aerozoli) lecz po wielu latach ich patentowi brakowało kilka lat do wygaśnięcia i co się stało? Zaczęła się nagonka na freon, lodówki, dezodoranty i wszystko gdzie były używane CFCS, rozpoczęło się globalne ocieplenie i dziury ozonowe, ale co zastąpiło zły freon, R - 134, R-234 itp, nieszkodliwe dla atmosfery zamienniki złego gazu, ale kto go wprowadził na rynek?, firma Dupont oczywiście. Sądzę że za jakieś 20- 30 lat nieszkodliwe R-134 zamieni się w strasznego mordercę ludzkości.
Sprawdźcie z łaski swojej, na co jeszcze ma światowe patenty firma Dupont Wink

"Nie warto umierać starym, warto umierać zadowolonym z życia" - Ja Wink

Portret użytkownika Juszka1980OGL

głownie poprzez filtrację w

głownie poprzez filtrację w filtrach wieloskładnikowych (największą ilość stanowi kreda dobrze pochłania) dodatkowo filtrychemicznego strącania - głównie CEZ wyłapują, Z tego co kiedyś słyszałem to bardzo ważne są też w tym procesie Denitryfikacje -nie pamiętam czy dobrze to napisałem ale jakoś tak leciało. 
Z tego co podawano to w Czarnobylu wodę oczyszczano w 99,9% z radioaktywności.

Portret użytkownika b@ron

tylko że z tego co jest w

tylko że z tego co jest w artykule wynika że problemem jest wciąż napływająca woda...czyli musieli by filtrować cały czas a i tak niewiele by to dało...myśle że fukushima jest już na tyle uszkodzona że należało by ją zamknąć i zająć się zanieczyszczeniami które wyrządza cały czas

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika euklides

Ja tam już wolę lobby węglowe

Ja tam już wolę lobby węglowe od atomowego, bo przynajmniej nasze. W teorii to można nawet przefiltrować ocean tylko co z tego? A realia są takie, że w przypadku poważnej awarii nikt sobie z radioaktywnością nie radzi. Ani w Fukuszimie ani w Czarnobylu, a twoje pitolenie o 99.9% przefiltrowanej wody z Czarnobyla to jawna kpina.

Skomentuj