Jakie objawy są wskazaniem do wizyty u podologa?

Image

Źródło: Whitepress

W wielu przypadkach osoby, które na co dzień borykają się z nieprzyjemnymi schorzeniami stóp, odwlekają wizytę u podologa lub bagatelizują tego typu problemy. Warto zatem dowiedzieć się, jak poznać objawy, które sugerują potrzebę przeprowadzenia specjalistycznego leczenia. Dolegliwości, które mogą dotknąć naszych stóp, mają znacznie większy zakres niż grzybica czy odciski. Poszczególne schorzenia można podzielić na skórne oraz związane z paznokciami – w obydwóch obszarach potrzebna będzie pomoc podologa.

 

Jakie dolegliwości powinny zwrócić naszą uwagę?

O problemach zdrowotnych mogą świadczyć nawet z pozoru drobne zmiany, takie jak żółta barwa paznokci u stóp, rozszczepianie i łamliwość paznokci czy pękająca skóra. Niekiedy może to być objaw stopy cukrzycowej, co wiąże się także z odciskami, deformacją paznokci, opuchlizną stopy oraz zaburzeniami czucia. Zimne czy potliwe stopy, które wydzielają nieprzyjemny zapach, to kolejny obszar, którym może zająć się podolog. Gdańsk to miasto, w którym wsparcie specjalistów jest dostępne od ręki – warto z niego skorzystać.

 

Każdy szczegół się liczy – obszerny wywiad to podstawa

Stopy to szczególna część ciała. To właśnie one mają pierwszy kontakt z podłożem, a dodatkowo muszą utrzymywać cały nasz ciężar. W efekcie są one narażone na wiele czynników, które mogą wpływać na ich stan. Dlatego przeprowadzenie szczegółowego wywiadu jest tak istotne. Warto zadbać o to, by przekazać podologowi wszystkie istotne informacje dotyczące trybu życia, przebytych chorób, obuwia czy uprawianych sportów.

 

Po wstępnej rozmowie podolog będzie dysponować wiedzą, która pozwoli już na wczesnym etapie dostosować dalsze postępowanie. Następnym krokiem jest przeważnie przeprowadzenie odpowiednich badań z wykorzystaniem specjalnych urządzeń. Jednym z nich jest podobaroskop, który pozwala na sprawdzenie symetrii i asymetrii obciążenia ciała. Często stosuje się także plantograf, służący badania sfer nacisku stopy. Na podstawie uzyskanych wyników i informacji od pacjenta podolog może przepisać czynności pielęgnacyjne, wkładki korygujące lub dalsze zabiegi. Co istotne, w ten sposób można uchronić się także przed problemami związanymi z nogami lub kręgosłupem. Nawet prosty ból pięty może być oznaką zbliżającego się stanu zapalnego – jednym z powodów jest zwyrodnienie guza kości pięty.

 

Czy warto odwiedzić podologa?

Jak najbardziej – ignorowanie problemów ze stopami sprawia, że szkodzimy swojemu organizmowi dosłownie na każdym kroku. Odciski, haluksy, wrastające paznokcie, nieprzyjemny zapach, pękająca skóra i ból stopy – wszystkie z tych czynników to jasny sygnał, by udać się do podologa. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, jak wyleczyć dolegliwości i odpowiednio pielęgnować stopy, by wyeliminować dalsze problemy. Warto także pamiętać, że zaniedbanie tego obszaru może powodować dolegliwości w innych częściach ciała. Wizyta u specjalisty to zdecydowanie dobry wybór – w Gdańsku można odwiedzić m.in. Świat Podologii.

0
Brak ocen