Jaki byłby koszt zbudowania i utrzymania “Gwiazdy Śmierci” ze Star Wars?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Wielu z nas marzy o tym, aby niesamowite technologie znane z filmów science-fiction, kiedyś stały się naszą rzeczywistością. Niektóre z nich są jednak tak kosztowne, że trudno sobie wyobrazić ich stworzenie.

„Gwiazda Śmierci”, to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w sadze „Star Wars”. To bojowa stacja kosmiczna, która jest w stanie za pomocą lasera o olbrzymiej mocy, niszczyć całe planety.

Przy średnicy 160 kilometrów, taka stacja miałaby objętość 17,6 biliarda metrów sześciennych. Aby zapełnić biliard metrów sześciennych stalą, potrzeba jej 134 biliardy ton. W sumie potrzeba by aż 2 tryliony 358,4 biliarda ton stali. Tona stali kosztuje 555 dolarów, więc jej finalny koszt, to około 1,309 tryliarda dolarów.

Transport stali z Ziemi w przestrzeń kosmiczną, to koszt rzędu 95 milionów dolarów za tonę. Całkowity koszt transportu całej stali potrzebnej do budowy „Gwiazdy Śmierci”, to 224,04 kwadryliona dolarów (1 i 24 zera).

Aby wyprodukować biliard ton stali przy obecnym poziomie produkcji, potrzeba 833 315 lat.

Do tego dochodzą koszty wyposażenia „Gwiazdy Śmierci”. Trzy najdroższe elementy składowe, to:

Koszt przygotowania „Gwiazdy Śmierci” do skoków w hiperprzestrzeń, który wynosi 8,8 x 10^22 funtów.

Koszt wytworzenia przez laser energii rzędu 10^32 dżuli, wynoszący 4,2 x 10^24 funtów.

Koszt źródła zasilania 3 miliony razy potężniejszego niż Słońce, który wynosi 6,25 x 10^27 funtów.

Wliczając w to wydatki związane z życiem załogi takiej stacji, dzienne utrzymanie „Gwiazdy Śmierci”, zakładając, że udałoby się ją w końcu zbudować, kosztowałoby:

6 254 254 800 000 000 000 000 000 000 funtów, czyli 7,744 kwadryliarda dolarów.

Rocznie na jej utrzymanie, potrzebna byłaby więc kwota rzędu 2,826 kwintyliona dolarów (kwintylion to 1 i 30 zer).

Co ciekawe, Ziemia ma w sobie tyle materiału budulcowego, że jej zasoby wystarczyłyby do zbudowania aż 2 milionów „Gwiazd Śmierci”.

Wydaje się jednak, że są lepsze sposoby na wykorzystanie jej surowcowego potencjału.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Gwiazda Śmierci Ale już tak

Gwiazda Śmierci Smile Ale już tak całkiem na poważnie i na Ziemi.Jeden jankowy generał zaprotestował przciwko ruskiej broni TOS i coś tam.Uważnie przyglądam się ruskim wynalazkom zbrojeniowym.TOS, to nie UFO ale śledząc uważnie ten militarny wątek ruskich powiem, że to wojenna o ile nie w określonych okolicznościach, to zbrodnia przeciwko ludzkośći.Reasumując Wyrzutnia TOS...coś tam, to narzędzie masowej zbrodni.

Portret użytkownika Ractaros96

Jako fan Star Treka jestem

Jako fan Star Treka jestem oburzony... Na co komu taka broń masowej zagłady? Lepiej by policzyć ile kosztowałoby zbudowanie stacji kosmicznej na orbicie Ziemi ze Star Treka (Earth Spacedock). To jest dopiero piękny przykład myśli technicznej:

Prawie 6 km długości, Liczba pokładów (pięter) - 1,200, Masa - 58 mln ton, Załoga - 15 tys. oficerów Gwiezdnej Floty i 20-35 tys. cywilów, Hangar o pojemności 30 statków kosmicznych i 300 wahadłowców.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Quark

Wszystkie te obliczenia są

Wszystkie te obliczenia są nic nie warte ponieważ opierają się o możliwości technologiczne jakimi dziś dysponujemy . Za parę wieków , gdy loty kosmiczne będą tanie , łatwe i proste oraz gdy dostępna technologia będzie porównywalna z tą filmową to okaże się , że zbudowanie takiego obiektu będzie równie łatwe jak dziś postawienie baraku na budowie . A póki co cieszmy się , że wielkim wysiłkiem udaje się umieścić małego satelitę na niskiej orbicie .

Portret użytkownika moon fake

W naszym U.S. jest kilka

W naszym U.S. jest kilka takich gwiazd a raczej księżyców- kadłubów gotowych do zagospodarowania. Wszystkie księżyce zwrócone jedną stroną do planety to są puste powybuchowe (vide supernowe) lub pozwarciowe (vide włókna plazmowe) stalowe "kulki" . Jeśli miałbym się wyrazić to wolałbym budować "Gwiazdy Życia" bo śmierci zaraz będziemy mieć powyżej uszu. Z czasem wyjdziesz na ulicę i nikogo nie spotkasz, tym to się skończy i będzie przykro. Wtedy zrozumiesz że jednak było lepiej ruszyć te 4 litery do akcji razem ze wszystkimi aby zrobić cokolwiek byle tylko nie pozwolić na depopulację bo drugiej szansy na budowanie interplanetarnej cywilizacji nie będzie.

Strony

Skomentuj