Jaką wartość posiada Księżyc?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Ziemia posiada tylko jednego naturalnego satelitę - jest nim Księżyc. Ciężko byłoby wyobrazić sobie jego utratę, gdyż wywiera on wpływy nie tylko na naszą planetę, ale także na nas samych. To dzięki niemu możemy obserwować takie zjawiska jak np. zaćmienie Słońca. To Księżyc sprawia, że noc nie jest czarna jak kawa. Lecz w dzisiejszym świecie niestety wszystko można spieniężyć - nawet Księżyc.

 

Większość z nas spogląda na Srebrny Glob z bardzo różnych przyczyn, ale na pewno nie z powodów finansowych. Na Ziemi istnieje jednak garstka ludzi, która coraz szybciej się powiększa i liczy, że pewnego dnia będzie mogła okraść Księżyc z jego zasobów. Rabunek ten przybrał definicję górnictwa kosmicznego.

 

Ponieważ zasoby Ziemi kurczą się w zastraszającym tempie ze względu na ich wzmożone wydobycie i wykorzystanie przyszedł czas, aby nasza cywilizacja zaczęła spoglądać w kierunku ciał niebieskich jeśli chce przetrwać kolejne dekady i stulecia. Cele dla przyszłych potencjalnych misji kosmicznych już zostały wyznaczone - teraz należy jedynie stworzyć możliwość wykonania lotu na asteroidę lub Księżyc, aby rozpocząć wydobycie surowców i zacząć transportować je na Ziemię.

 

W przypadku asteroidy pojawiały się propozycje, aby z pomocą najnowszych technologii odpowiednio zmodyfikować trajektorię lotu, tak aby orbitowała wokół Ziemi. Oczywiście jest to ryzykowne podejście, ponieważ ciało niebieskie może ewentualnie uderzyć w Ziemię. Dlatego pojawiają się sugestie, aby górnictwo kosmiczne rozpocząć na Księżycu, który jest wielki i znajduje się cały czas w pobliżu naszej planety.

Pamiętajmy, że zgodnie z traktatem o przestrzeni kosmicznej, który został przyjęty w 1967 roku, Księżyc nie może stać się własnością żadnego państwa, korporacji ani osoby prywatnej, zaś każde państwo na Ziemi posiada takie samo prawo do prowadzenia badań naukowych na Srebrnym Globie dla dobra wszystkich krajów. Nie wolno zatem tak po prostu polecieć na Księżyc i zająć sobie fragment terenu - chyba, że prawo dotyczące przestrzeni kosmicznej ulegnie zmianie. Jednak traktat nie reguluje kwestii wydobycia cennych minerałów, metali szlachetnych i surowców energetycznych.

 

Ciekawostką jest, że Amerykanin Dennis Hope założył w 1980 roku przedsiębiorstwo pod nazwą Ambasada Księżycowa. Jak sam stwierdził, odnalazł lukę we wspomnianym wcześniej traktacie i zaczął tak po prostu sprzedawać działki na Księżycu. Hope najwyraźniej trafił na bardzo dochodowy biznes, gdyż sprzedał ponad 2,5 miliona jednoakrowych działek w cenie 19,99 dolara za każdą (+ 1,51 dolara jako "podatek księżycowy" i 12,50 dolara za dostarczenie umowy do rąk właściciela), choć nie włożył w ten interes ani grosza. Ambasada Księżycowa utrzymuje, że posiada wyłączne prawo do sprzedaży terenów na Księżycu, a także na innych planetach Układu Słonecznego i w ogóle w całym kosmosie.

 

Brzmi to oczywiście niedorzecznie i tak też jest to traktowane. Jednak na tej podstawie moglibyśmy oszacować wartość powierzchni Srebrnego Globu. Biorąc pod uwagę, że Księżyc posiada powierzchnię 9,37 miliarda akrów, zaś jeden akr kosztowałby 20 dolarów możemy powiedzieć, że całkowita powierzchnia Srebrnego Globu jest warta około 187 miliardów dolarów. Kwestia ta nie ma zbyt wielkiego znaczenia, ponieważ dotyczy zakupu terytorium w kosmosie, czego traktat z 1967 roku wyraźnie zakazuje. Spróbujmy zatem ustalić, jak w tytule, ile wart jest Księżyc.

 

Czytaj dalej na stronie Tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika n..

Z moich obserwacji wynika, że

Z moich obserwacji wynika, że obecnie coraz więcej osób ceni sobie słowa zapisane w Bibli, a poniższe wersety związane z Księżycem są szczególnie bliskie mojemu sercu:

 "Gdy widzę twe niebiosa, dzieła twoich palców, KSIĘŻYC i gwiazdy, któreś ty przygotował,  czymże jest śmiertelnik, że o nim pamiętasz, i syn ziemskiego człowieka, że się o niego troszczysz (Psalm 8:3,4)"

"Dzięki składajcie Jehowie, bo jest dobry: bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;  Sprawcy cudownych, wielkich rzeczy: bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;  Temu, który uczynił niebiosa, kierując się zrozumieniem: bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony; (...) KSIĘŻYC i gwiazdy, by wespół panowały w nocy: bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;" (Psalm 136: 4-9)

„Godzien jesteś, Jehowo, Boże nasz, przyjąć chwałę i szacunek, i moc, ponieważ tyś stworzył wszystko i z twojej woli wszystko zaistniało i zostało stworzone”. (Objawienie 4:11)

"i żebyś nie podniósł oczu ku niebiosom, a widząc słońce i księżyc, i gwiazdy, cały zastęp niebios, w końcu nie został zwiedziony i nie kłaniał się, i nie służył im — Jehowa, twój Bóg, przydzielił je wszystkim ludom pod całymi niebiosami." (Pwt 4:19

Portret użytkownika Mr Sorry Error

płaska ziemia ma dwie

płaska ziemia ma dwie satelity... księzyc i słońce... srebro i złoto

staniści odwracją uwagę masss, księżycem a a psychopaci tym czasem modlą się do słońca... prawdziwego boga

srebrna i złota satelita to dwa różne portale...

"nasa" po hebrajsku oznacza Wielkie Zwiedzenie

pzdr

Portret użytkownika euklides

Eeeee jaka znowu kradzież i

Eeeee jaka znowu kradzież i rabunek? Jak ktoś pierwszy wykopie jakieś minerały z księżyca to stanie się ich pierwszym, prawowitym właścicielem. Wszystko inne, łącznie z traktatem z 1967 i Ambasadą Księżycową, to jedynie roszczenie sobie praw, które nie ma żadnego uzasadnienia. Na tej zasadzie niektórzy zawłaszczyli sobie planetę Ziemia nie mając żadnych podstaw do tego by decydować jak użytkować dany jej obszar. A potem ludzie się dziwią, że wycina się dżunglę, której prawowitymi właścicielami są jej użytkownicy czyli zamieszkujący ją Indianie.

Portret użytkownika KING444

Oglądając pewien popularny

Oglądając pewien popularny amerykański program, usłyszałem od młodej amerykanki: "[...] to co w życiu jest najważniejsze, czyli pieniądze". O ile nie byłem zaskoczony, że istnieją ludzie którzy tak na prawdę myślą, to tygodniami jak nie miesiącami kołatało mi to w głowie, ponieważ nigdy bym nie przypuszczał, iż taki "pogląd" ktoś mógłby wyrażać publicznie. Mało tego, całkiem niedawno w prywatnej rozmowie, niemal te same słowa wypowiedział do mnie nasz rodak. Niestety drogi autorze to wcale nie czas by podbijać kosmos. To jest czas by to ku..... na Ziemi runęło. Zacytuje jeden z moich ulubionych utworów autorstwa Palucha, o 2-gim przyjściu Chrystusa: "...chcą zdobywać planety, czują że są blisko, choć na Ziemi śmieci sterty, ludzkie wysypisko..." Tak się nie da.

Portret użytkownika Akamai

Takie wypowiedzi to jeszcze

Takie wypowiedzi to jeszcze nic. 

Oto co powiedziała Anna Mucha - aktorka "pożal się Boże"...

Śmierć od kuli nie jest sexy, nie jest nawet chwalebna. Pomniki są brzydkie. Historię piszą ci, którzy przeżyli. Dlatego mam nadzieję, że moje dzieci będą pamiętały, że są na świecie także dzięki temu, że kiedyś ktoś miał szczęście, albo siedział cicho i się nie narażał, albo zdecydował się uciekać, a nie walczyć do ostatniej kropli krwi, bo tak „słodko iść na te niebiańskie polany”.

Pewna kandydatka na pierwszą kolaborantkę, jakby co.

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Skomentuj