Jaka jest wartość danych polskich użytkowników Google’a i Facebooka?

Kategorie: 

Źródło: facebook.com

Około 77% ludzi zdaje sobie sprawę, że „darmowość” usług oferowanych przez Google'a i Facebooka, ma jednak swoją cenę. Są nią dane wszystkich osób korzystających z narzędzi oferowanych przez oba koncerny. Ile warta jest więc wiedza o nas, zgromadzona przez BigTech?

Polski Instytut Ekonomiczny opracował raport, w którym dokonał wyliczenia wartości danych, jakie zebrał na temat swoich polskich użytkowników Google oraz Facebook. Z obliczeń dotyczących roku 2020 wynika, że mowa o kwocie ponad 6 miliardów złotych.

4,025 miliarda złotych, przypada w udziale dla Google, a 2,196 miliarda złotych dla Facebooka.

Miesięczny przychód z danych pojedynczego polskiego użytkownika dla Google, to 10,16 zł, a dla Facebooka 8,52 zł.

Z badania wynika, że polscy użytkownicy byliby skłonni wnosić miesięczną opłatę za to, aby obie firmy znacznie ograniczyły dostęp do naszych danych. W wypadku Facebooka, byliby w stanie płacić 17 złotych miesięcznie, a w przypadku Google'a - 14 złotych miesięcznie.

Dzięki wykorzystywaniu naszych danych, Google i Facebook mogą wykorzystywać zmasowaną reklamę targetowaną. Przychody reklamowe Facebooka stanowią aż 98% wszystkich przychodów tego koncernu w 2020 roku. Wynosiły wtedy 84 miliardy dolarów.

W przypadku Google, przychód z tytułu reklam, stanowił 80% całości dochodów i wyniósł  około 147 miliardów dolarów.

Polski Instytut Ekonomiczny zasugerował też w swoim raporcie, że korzystnym wariantem zarówno dla użytkowników, jak i obu koncernów, byłaby stała miesięczna opłata, wynosząca około 10 złotych. Jest to kwota mniejsza od deklarowanej przez korzystających z Google i Facebooka oraz większa od średniego miesięcznego przychodu obu platform z jednego użytkownika.

Czy zatem nadejdą czasy, gdy za Google'a i Facebooka będziemy płacić abonament tak, jak np. za Netflixa?

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Kamilka7h

Głupie baranki sa tak

Głupie baranki sa tak zmanipulowane ze gdy dostep do ich socjali bedzie platny kupia subskrypcje bez problemu juz teraz widać jak kazdy zoombie z łbem w telu siedzi na pejsie czy insta

Portret użytkownika dd

Przecież już są takie

Przecież już są takie możliwości np dla youtube - płacisz nie masz reklam w trakcie filmików, nie płacisz masz reklamy. I do tego dojdzie z pozostałymi portalami - kwestia tylko jak bardzo są ludzie uzależnieni. Duża część nie umiałaby sobie porodzić globalnie bez google, a dla facebooka wprowadzenie abonamentu mogłoby się okazać totalną klapą - czego im serdecznie życzę!

Portret użytkownika LordOfTheBots

"Polski Instytut Ekonomiczny

"Polski Instytut Ekonomiczny zasugerował też w swoim raporcie, że korzystnym wariantem zarówno dla użytkowników, jak i obu koncernów, byłaby stała miesięczna opłata, wynosząca około 10 złotych"

Co za bzdury!

Zapewne sponsorowane przez BigTech bo normalnie to nikt przy zdrowych zmysłach i orientujący się w tematyce nie ośmieszałby się serwując takie teorie godne gimbazy, nie zaś instytucji mieniącej się "instytutem". No, chyba, że ten "instytut" zatrudnia właśnie gimbazę na zasadach nepotycznych.

Generalnie co raz więcej ludzi odchodzi od gógla i przerzuca się na alternatywne wyszukiwarki, nap na Ducka. Zaś jeśli chodzi o FakeBooka... też im spada popularność stąd też domniemam, że ta "sugestia" pochodzi właśnie od BigTechu, gdyż to zagwarantowałoby im w miarę stabilny dochód z "duszyczek" plus dochodzy z reklam, które nadal będą targetowane.

Strony

Skomentuj