Jaka dieta jest najlepsza dla zachowania zdrowych jelit

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Niektóre wzorce żywieniowe zostały powszechnie uznane za zdrowsze dla układu pokarmowego, a konkretnie dla naszych jelit. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o kondycji jelit i jej wpływie na ogólny stan zdrowia człowieka. Co zatem powinniśmy jeść, aby mieć zdrowe jelita?

 

Zdaniem wielu naukowców to właśnie odpowiednio skomponowana dieta stanowi najważniejszą formę leczenia w coraz częściej spotykanych chorobach dolnego odcinka przewodu pokarmowego, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół jelita drażliwego czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Mikroflora jelitowa to biliony mikroorganizmów zasiedlających nasze jelita i wpływających na to, w jakim stopniu organizm przyswaja składniki odżywcze z pożywienia, jak funkcjonuje nasz układ odpornościowy, a także na to, jak czujemy się psychicznie. Naukowcy stale odnajdują nowe powiązania pomiędzy stanem flory bakteryjnej jelit a różnorodnymi chorobami i dolegliwościami, m.in. nadciśnieniem, przyspieszonym starzeniem się organizmu czy chorobami psychicznymi. Dbanie o zdrowie jelit nie dotyczy więc wyłącznie układu trawiennego, ale także ogólnego zdrowia organizmu.

 

Mając na uwadze wyżej wspomniane kwestie, naukowcy z Uniwersytetu Medical Center Groningen w Holandii postanowili sprawdzić, jakie diety oraz pokarmy mają najkorzystniejszy wpływ na układ trawienny człowieka. Wyniki zaprezentowano podczas Tygodnia Europejskiej Gastroenterologii, który został zorganizowany w Barcelonie.

Badacze zgrupowali 160 najpopularniejszych składnikow diety człowieka, klasyfikując je według siedmiu wzorców żywieniowych. Następnie analizowano ich działanie przeciwzapalne, które mogłoby pomóc w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz zespołu jelita drażliwego.

W sumie wyróżniono 61 jednorodnych pokarmów, które skojarzono z 123 szczepami bakterii. Odkryto wówczas 49 różnych korelacji między danymi wzorami żywieniowymi a florą bakteryjną jelit. Poszczególne grupy zawierały:

  • diety roślinne,
  • białka roślinne,
  • białka zwierzęce,
  • niskotłuszczowy, sfermentowany nabiał,
  • składniki diety śródziemnomorskiej, czyli m.in. białko roślinne, rośliny strączkowe, pełnoziarniste pieczywo, warzywa, ryby, orzechy i wino,
  • chleb, rośliny strączkowe, ryby i orzechy,
  • mięso, ziemniaki, słodycze, cukier, fast food i słodzone napoje gazowane.

Na podstawie szczegółowej analizy udało się ustalić, że dieta bazująca na orzechach, owocach, rybach, warzywach i roślinach strączkowych miała lepszy wpływ na zdrową mikroflorę jelit niż jadłospis z zawartością mięsa, sfermentowanych produktów mlecznych, słodyczy oraz fast foodów.

 

Najlepszą kombinacją pokarmów zdrowych dla ludzkich jelit okazały się rośliny strączkowe, pełnoziarniste pieczywo, ryby i orzechy. W kale i krwi osób stosujących taki jadłospis wykryto mniej markerów stanu zapalnego.

Diety roślinne cechuje wysoki poziom krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które stanowią główne składniki odżywcze pożytecznych bakterii jelitowych, dlatego mogą one być stosowane przez osoby borykające się z problemami trawiennymi. Niezbędnym elementem diety okazało się także białko, potrzebne do biosyntezy witamin i aminokwasów.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika aw

Pieczywo polecene przez

Pieczywo polecene przez artykół zawiera szkodliwe glifosaty, owoce szkodliwe cukry a ryby wiele toksyn... Myślę że nie należy sugerować się tym artykułem bo wiele polecanych produktów uszkadza jelito ...

Portret użytkownika Sylwia82

Powiem krótko. Większych

Powiem krótko. Większych bzdur nie czytałam. Jeśli masz zdrowe jelita to jedz co chcesz, ale jeśli masz problemy z jelitem  to jakim cudem orzechy, warzywa, rośliny strączkowe, o zgrozo!!!!pełnoziarniste pieczywo ma pomóc przy stanach zapalnych????????

To są produkty, które podrażniają ścianki jelit,w wyniku czego ma się biegunki, krwawienia z odbyta, itp. 

Polecam dietę GAPS. Leczy się wszystkim tym, co leczy a nie podrażnia jeszcze bardziej jelita. Ludzie włączcie myślenie i nie wierzcie tym pseudo naukowcom.

Portret użytkownika Mi3so

Mięsna dieta 

Mięsna dieta 

Było zapalenie jelita grubego (niekończace sie bóle brzucha, biegunki, skierowania na kolonoskopie, farmakoterapia itp.), zaczałem objadać się mięsem i co i nie ma
Mmm wyobraź sobie dobrze wysmażony boczek na patelce mmmm
Tureckie kebaby, kurczaki z rożna, pieczenie i inne smakołyki
I tak o to wyzdrowiałem

Skomentuj