Jak zobaczyć w tym tygodniu kometę Nishimura

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Kometa Nishimura, niedawno odkryta przez Hideo Nishimurę, japońskiego astronoma-amatora, stanowi wyjątkowe zjawisko niebieskie, które ma miejsce średnio raz na 437 lat. Ta tajemnicza kometa, której dokładne wymiary nie są jeszcze w pełni poznane, osiągnie swój apogeum widoczności w najbliższy weekend, umożliwiając obserwatorom na półkuli północnej podziwianie jej zielonkawego ogona. 

 

Komety to fascynujące obiekty niebieskie, będące mieszaniną skał i lodu, które poruszają się wokół Słońca po eliptycznych orbitach. Gdy zbliżają się do naszej gwiazdy, słońce zamienia ich lodowate jądra na pył i gaz, co powoduje powstawanie charakterystycznego warkocza. Wielu komet udaje się zidentyfikować na długo przed ich zbliżeniem do Słońca, ale Kometa Nishimura stanowi wyjątek – została zauważona tuż przed osiągnięciem maksymalnej widoczności.

 

Naukowo nazwana C/2023 P1, Kometa Nishimura podąża niezwykłą ścieżką, zbliżając się do Słońca zaledwie co 437 lat. Ten wyjątkowy okres orbitalny sugeruje, że większość czasu spędza ona w odległych rejonach Układu Słonecznego, gdzie panują niskie temperatury. 17 września przejdzie najbliżej Słońca, znajdując się w odległości około 33 milionów km, co stanowi mniej niż jedną czwartą dystansu dzielącego nas od Słońca.

 

Zachęcamy wszystkich entuzjastów astronomii do skorzystania z tej wyjątkowej okazji i obserwacji Komety Nishimura, zwłaszcza na półkuli północnej. Najlepsze warunki do obserwacji zapewni kierunek północno-wschodni tuż przed wschodem słońca, w pobliżu planety Wenus. Aby w pełni docenić ten astronomiczny spektakl, warto skorzystać z lornetki, chociaż w sprzyjających okolicznościach gołe oko może być wystarczające.

 

Nicolas Biver, astrofizyk z Obserwatorium Paryskiego, zwraca uwagę na niezwykłość Komety Nishimura, która stała się tak widoczna krótko po odkryciu. Podkreśla on, że takie sytuacje są rzadkie i większość komet jest zauważana na długo przed ich zbliżeniem do Słońca.

 

Komety od zawsze budziły zainteresowanie ludzi, często kojarząc się z ważnymi wydarzeniami historycznymi i mając głębokie znaczenie kulturowe. Carl Sagan, jeden z najbardziej znanych astronomów, opisał kometę mówiąc: „Komety są jak koty: mają ogony i robią dokładnie to, co chcą”. Ten cytat doskonale oddaje enigmatyczną naturę komet.

 

Zbliżający się moment maksymalnej widoczności Komety Nishimura to niebywała okazja do zetknięcia się z fenomenem, który ma miejsce tak rzadko. Patrząc na zielonkawy ogon tej komety i jej niezwykłą trajektorię, warto przypomnieć sobie o niezgłębionej tajemnicy Wszechświata, której ślady możemy dostrzec nawet na naszym nocnym niebie, przypominając słowa Johannesa Keplera: „Różnorodność zjawisk naturalnych jest tak wielka, a skarby ukryte w niebie tak bogate, właśnie po to, aby ludzkiemu umysłowi nigdy nie brakowało świeżości inspiracji."

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Vicks

Czytam portal już od około 8

Czytam portal już od około 8 lat.

To mój pierwszy komentarz, nie udzielałem się nigdy wcześniej. Ostatnim czasy zaczynam mocno wątpić nie tylko w kulistosc Ziemi, jak i również w to że Jesteśmy w pełni wolni. Zaczynam skłaniać się do teorii płaskiej Ziemi jak i firnamentu. Jest znacznie więcej przeprowadzonych eksperymentów naukowych i amatorskich ogólno dostępnych, które obalaja teorie kuli, czy tez ze Ziemia jest epileltyczna. Wychodzi ze jednak płaska. Co więcej, wydaje się że faktycznie otacza nas pewien mur, a wielkość jest znacznie większa niż to wiemy. 

Portret użytkownika spokoluz

Emel - czy fizyka zmieniła

Emel - czy fizyka zmieniła się po stwierdzeniu teorii heliocentrycznej za prawdę !?  Nie , nie zmieniła się zatem zbędna jest konwersacja prowdząca do nikąd bo nikt tak naprawdę nie wie jak jest i nic to w życiu nikogo nie zmienia -grawitacja czy jak jej tam , jak była 2 tysie lat temu tak dzisiaj jest brutalna niezależnie od tego czy kulka czy talerzyk.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika emel

Co oznacza stwierdzenie

Co oznacza stwierdzenie "fizyka zmieniła się"?

Nie ma czegoś takiego, jak uznanie jakiejś (jakiejkolwiek) teorii za prawdę. Można uznać teorię za poprawnie opisującą rzeczywistość, ale tylko w zakresie stosowalności tej teorii. Np. w teorii heliocentrycznej planety krążą po orbitach kołowych wokół nieruchomego Słońca. Dzisiaj wiemy, że w rzeczywistości tak nie jest.

 

Istnienie grawitacji nie zmieniło się istotnie. Ale dzięki rozwojowi nauki (fizyki w tym wypadku) lepiej rozumiemy to zjawisko, potrafimy je opisać, a różne teorie grawitacji dają równania, których rozwiązanie pozwala przewidywać wyniki eksperymentów lub obserwacji oraz np. planować misje kosmiczne. Zarówno te na niską orbitę ziemską jak i np. misje międzyplanetarne. 

Portret użytkownika spokoluz

cyt. Np. w teorii

cyt. Np. w teorii heliocentrycznej planety krążą po orbitach kołowych wokół nieruchomego Słońca. Dzisiaj wiemy, że w rzeczywistości tak nie jest.

Zgadzam się bo słonce kolokwialnie pisząc zapier...ala po swojej orbicie ciągnąc to stado planet za sobą. Jak długą orbitę ma słońce ?!

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika wiktor wektor

Źle to zrozumiałeś, bo chodzi

Źle to zrozumiałeś, bo chodzi oto że orbity planet nie są idealnie kołowe a nieco eliptyczne dodatkowo zniekształcane wzajemnymi siłami grawitacyjnego między nimi oddziaływania. I owszem słońce jest nieruchome względem swoich planet, tu nic się nie zmienia - (zawsze chodzi o względność) - natomiast to że wszystkie gwiazdy łącznie z naszym słońcem poruszają się w galaktyce krążąc wokół jej środka masy, w tym przypadku czarnej dziury, to co innego. Orbita słońca jest porównywalna do obwodu galaktyki licząc od miejsca jego położenia. Nasz układ słoneczny znajduje się w jednym z ramion "drogi mlecznej" spiralnej galaktyki. 

Tu jest to zaznaczone:

Jak badano strukturę Drogi Mlecznej | Urania - Postępy Astronomii

Portret użytkownika Endymion

emelku, właśnie o Tobie

emelku, właśnie o Tobie myślałem, bo tylko Ty jesteś w stanie pomóc. Maturę miałem dawno i nie pamiętam geometrii.

Jeżeli mamy dwa punkty na Ziemi na poziomie morza oddalone od siebie o 100km i połączymy je cięciwą, to jaka jest wysokość liczona od środka cięciwy prostopadle do obwodu? 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

Z plaży Iranu widać Dubaj

Z plaży Iranu widać Dubaj przez teleskop i gdzie jest ta "góra" o wysokości 196m?????????????

To moim zdaniem jest kluczowy dowód obalający Kopernika. Ludzie posiadający zawansowany sprzęt udowodnili to wielokrotnie, a Kopernik nadal trzyma się mocno, niczym szczepany co na rozkaz namordniki założą..

Ludzie kłucą się, czy PiS, czy PO, a to jest tylko czubek tego Matrixa. Praca u podstaw, a podstawą jest fundament, a tym fundamentem jest kłąmstwo, kłamstwa podstawowe; kształ Ziemi i istota Boga.

Jeśli nie znamy naszej przeszłości, nie mamy wpływu na teraźniejszość jak i przyszłość...

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika spokoluz

y ku..wa , wiktor wektor o

y ku..wa , wiktor wektor o tym pisał na odcinku 35 km - te same parametry !? A ty dopiero traz jebiesz temat z wysokością łuku !!!

Ty normalny nie jesteś - bo dane podał wiktor wektor przełożeone na 35km a matematyka to NAUKA przez duże N i nigdy nie kłamie !!!

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika wiktor wektor

.. na odcinku 35 km krzywizna

.. na odcinku 35 km krzywizna wznosi się na 24m ..

Otóż nie wznosi się a opada.. bo żyjemy na kuli a nie w jej wnętrzu - to po pierwsze. A po drugie ziemia to nie globus.. jej powierzchnia jest bardzo nie równa - spójrz poniżej na mapę wzniesień:

faktopedia.pl

I nie ma czegoś takiego jak: "Teoria kulistej ziemi".. to jest fakt oczywisty dla każdego kto umie wyciągać logiczne wnioski z tego co widzi przed sobą i dookoła. Jak ty szkołę skończyłeś ?

 

Portret użytkownika Endymion

"krzywizna wznosi się"

"krzywizna wznosi się"

Obejrzyj film z doświadczeniami, dokonali niemożliwego biorąc pod uwagę teorię kulistej Ziemi. Jest to tylko teoria, do której dopasowano obliczenia. Badania robiono na powierzchni wody, więc wysokość n.p.m jest nieistotna. Szkołe kończyłem taką jak Ty, gdzie wpajano nam, że Kopernik wstrzymał słońce i ruszył ziemię, a to jezuicka ordynarna ściema jest. 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika wiktor wektor

Nie kompromituj się..

Nie kompromituj się.. człowiek stojący na powierzchni kuli wygląda tak: 

Horyzont – Wikipedia, wolna encyklopedia

 

I widzi to co jest w zasięgu wzroku aż do linii horyzontu czyli zakrzywienia kuli - ziemi na której stoi. Pojedź sobie nad morze i popatrz przez lornetkę na odpływający statek a zobaczysz to:

Still No Sign Of Data Ships On The Horizon Data Center Knowledge - Vrogue

 

 

Strony

Skomentuj