Jak zmniejszenie spożycia soli może obniżyć ciśnienie krwi? Nowe badania wspierają dietę niskosodową

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Przełomowe badanie przeprowadzone przez Vanderbilt University Medical Center (VUMC) we współpracy z Northwestern Medical Center i University of Alabama w Birmingham dostarcza istotnych dowodów na to, że zmniejszenie spożycia soli może znacznie obniżyć ciśnienie krwi, nawet bez wsparcia farmakologicznego. Badanie, które skupiało się głównie na dorosłych w średnim i starszym wieku, wykazało, że zmniejszenie dziennego spożycia sodu o jedną łyżeczkę (około 5-6 gramów soli) może prowadzić do obniżenia skurczowego ciśnienia krwi średnio o 6 mmHg, co jest porównywalne z efektem stosowanych leków pierwszego rzutu w nadciśnieniu.

 

 

Doktor Deepak Gupta, adiunkt medycyny na VUMC, oraz dr Norrina Allen, profesor medycyny prewencyjnej w Northwestern University, podkreślają, że redukcja spożycia soli mogłaby przynieść korzyści około 70-75% wszystkich osób cierpiących na nadciśnienie, niezależnie od tego, czy przyjmują leki na nadciśnienie, czy nie. Według American Heart Association, zalecane dzienne spożycie sodu wynosi mniej niż 1500 miligramów, co stanowi znacznie mniej niż średnie spożycie soli w typowej diecie.

 

Nadciśnienie tętnicze jest uznawane za jedno z głównych zagrożeń zdrowotnych na świecie, będąc przyczyną wielu poważnych schorzeń, w tym zawałów serca, udarów mózgu i niewydolności serca. Utrzymanie ciśnienia krwi w zdrowym zakresie jest zatem kluczowe dla zachowania dobrego stanu zdrowia i funkcjonowania organizmu.

 

W omawianym badaniu wzięły udział osoby w wieku 50–70 lat z Birmingham, Alabama, i Chicago, które przestrzegały diety o wysokiej (2200 mg/dzień) lub niskiej (500 mg/dzień) zawartości sodu. Uczestnicy, którzy stosowali dietę niskosodową, odnotowali znaczne obniżenie skurczowego ciśnienia krwi o 7–8 mmHg w porównaniu z dietą wysokosodową i o 6 mmHg w porównaniu z ich zwykłą dietą.

 

Dr Gupta wskazał, że obniżenie ciśnienia krwi osiągnięte dzięki redukcji spożycia sodu było widoczne we wszystkich grupach badanych osób, niezależnie od początkowego poziomu ciśnienia krwi. Z kolei dr Allen podkreśliła szybkość, z jaką ograniczenie spożycia soli może wpłynąć na ciśnienie krwi - zmiany były obserwowane już po tygodniu od wprowadzenia diety niskosodowej.

 

Dodatkowo, dr Cora Lewis, współautorka badania z University of Alabama w Birmingham, zaznaczyła dostępność i łatwość włączenia żywności o niskiej zawartości sodu do codziennej diety jako realnej szansy na poprawę zdrowia poprzez modyfikację nawyków żywieniowych.

 

Syntezując wyniki badania, stają się one mocnym argumentem przemawiającym za znaczącym wpływem diety niskosodowej na ogólną poprawę zdrowia publicznego, zwłaszcza w kontekście walki z nadciśnieniem tętniczym. Niewątpliwie odkrycia te podkreślają rolę jaką zmiany w stylu życia i diecie mogą odegrać w zarządzaniu i prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Czy ktoś też pamięta , że

Czy ktoś też pamięta , że dziś mija 2ga rocznica zakończenia srajdemi i związenej z nią pierdolcem władz i służb nielegalnie narzucającej obywatelom obostrzeń i ograniczeń.

Uzupełniając - to włatza i ixperci cfelebryci od srajdemii na wiosnę 2022 widzieli 5 falę a na lato była już 6 fala i zapewne na jesień 7 itd.... i któraś tam już przypominająca amnezyjnym dafkę eutaszprycy .

Srajdemię zakończyli ludzie , którzy o medycynie wiedzą tylko jak ratować rannych na polu walki.

A fładze i ixperci cfelebryci nagle stali sie fahofcami w innej dziedzinie .

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Fakty

Jakie to są pieniądze z KPO ?

Jakie to są pieniądze z KPO ??? , to zwykła pożyczka  , którą trzeba będzie oddać w 2050 roku, z tym ze ten co pożycza tą pożyczkę , decyduje na co ma być wydana przez Polaków , a najgorsze jest to , ze ta cała pożyczka wróci do UNII , bo tylko firmy z Unii będą mogły ją realizować w Polsce , czyli tą całą inwestycje zieloną - wiatraki będą w Polsce  realizować firmy z zachodu z UNII ,  a z tego wynika,  ze Polacy oddadzą te pieniądze dwa razy , raz po przez , ze zostaną wydane na firmy zachodnie a potem trzeba tą kwotę oddać UNII w 2050 r, a jak Polska będzie  spłacać tą pożyczkę w 2050r. to tych wiatraków już nie będzie , bo ich trwałość to tylko 15 lat , a potem na złom,  przecież to gorsze wyzysku od kolonializmu z 19 wieku ,  Wasze wnuki będą spłacać za coś co będzie historią na złomowisku, PO - Tusk jest 1000 x gorszy od Gierka jak zadłużył Polaków , Gierek to przynajmniej wydawał sam tą kasę w Polsce i decydował w co zainwestuje ! Te pieniądze z KPO to są dane Polaków dane na 200% odsetek , bo dwukrotnie za tą kwotę zapłacą !  PO  - Tusk cieszy  się ze wasze wnuki są zadłużane  w UNII !

Skomentuj