Jak zmienić IP komputera i zabezpieczyć się w sieci?

Kategorie: 

Źródło: Linkhouse

W dzisiejszych czasach korzystanie z Internetu jest czymś powszechnym i nieodłącznym z naszego życia. Niemniej jednak, wraz z tym, jak Internet staje się coraz bardziej popularny, tak samo rośnie liczba zagrożeń, które mogą nękać nas w sieci. Jednym z najważniejszych sposobów ochrony naszej prywatności i bezpieczeństwa w Internecie jest zmiana adresu IP komputera. W tym artykule omówimy, co to jest adres IP, dlaczego warto go zmieniać i jak to zrobić za pomocą VPN.

 

 

Co to jest IP i dlaczego warto go zmieniać?

IP, czyli Internet Protocol, to unikalny identyfikator każdego urządzenia podłączonego do Internetu. Adres IP składa się z czterech liczb oddzielonych kropkami, na przykład 192.168.0.1. Adres ten służy do określenia źródła i celu przesyłanych danych w Internecie. Każde urządzenie podłączone do sieci posiada swój własny adres IP, który jest używany do identyfikacji tego urządzenia w sieci.

Istnieje wiele powodów, dla których warto zmienić swój adres IP. Jednym z najważniejszych jest ochrona prywatności i bezpieczeństwa w Internecie. Przykładowo, jeśli korzystamy z publicznego Wi-Fi, nasze dane mogą być narażone na kradzież lub przechwytywanie przez osoby trzecie. W takim przypadku zmiana adresu IP może pomóc nam zabezpieczyć nasze dane przed nieautoryzowanym dostępem.

Innym powodem zmiany adresu IP jest umożliwienie dostępu do treści, które są zablokowane w naszym regionie. W niektórych krajach dostęp do niektórych stron internetowych lub usług jest blokowany ze względów politycznych, geograficznych lub kulturowych. W takim przypadku zmiana adresu IP może umożliwić nam ominięcie blokad i uzyskanie dostępu do tych treści.

Jak zmienić IP komputera?

Istnieją dwa sposoby na zmianę adresu IP komputera: statyczny i dynamiczny. Adres IP statyczny jest przypisany do urządzenia na stałe i nie zmienia się, chyba że zmienimy go ręcznie. Adres IP dynamiczny jest przypisywany urządzeniu na czas połączenia z siecią, a po zakończeniu połączenia zostaje zwolniony. Następnie, przy kolejnym połączeniu, urządzenie otrzymuje nowy adres IP.

Jeśli chcemy zmienić adres IP komputera, możemy spróbować wyłączyć i ponownie włączyć nasze połączenie z Internetem. W niektórych przypadkach, gdy korzystamy z adresu IP dynamicznego, nasze urządzenie automatycznie otrzyma nowy adres po ponownym podłączeniu się do sieci. Jednak ten sposób nie zawsze działa i może okazać się nieskuteczny.

Innym sposobem na zmianę adresu IP komputera jest skorzystanie z Virtual Private Network (VPN), czyli wirtualnej sieci prywatnej. VPN umożliwia nam łączenie się z Internetem za pośrednictwem zdalnego serwera, co pozwala nam zmienić nasz adres IP i ukryć naszą prawdziwą lokalizację. W ten sposób nasze połączenie jest szyfrowane i chronione przed przechwytywaniem przez osoby trzecie.

VPN - co to jest i jak działa?

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, to połączenie zdalne, które umożliwia nam korzystanie z Internetu poprzez zdalny serwer. W tym przypadku, nasze połączenie jest szyfrowane, co pozwala na zabezpieczenie naszych danych przed nieautoryzowanym dostępem. Dodatkowo, VPN pozwala nam ukryć nasz prawdziwy adres IP i zmienić go na adres serwera VPN.

Korzystanie z VPN jest szczególnie korzystne w przypadku korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. W przypadku korzystania z takiej sieci, nasze dane mogą być łatwo przechwytywane przez osoby trzecie, co naraża nas na ryzyko kradzieży tożsamości lub innych form oszustwa. Korzystając z VPN, nasze połączenie jest szyfrowane, co zapobiega przechwytywaniu naszych danych.

Jak korzystać z VPN do zmiany IP?

Korzystanie z VPN do zmiany adresu IP jest bardzo łatwe. Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację VPN na naszym urządzeniu, a następnie wybrać serwer VPN z listy dostępnych. Po połączeniu z serwerem VPN nasze połączenie będzie szyfrowane i zmienione zostanie nasz adres IP.

Warto jednak pamiętać, że wybór dobrego dostawcy VPN jest kluczowy. Istnieje wiele darmowych usług VPN, jednak wiele z nich nie oferuje wystarczającego poziomu bezpieczeństwa i prywatności. Dlatego ważne jest wybranie renomowanego dostawcy VPN, który oferuje pełne zabezpieczenie i ochronę prywatności.

Zalety i wady korzystania z VPN

Korzystanie z VPN ma wiele zalet. Po pierwsze, pozwala nam ukryć nasz prawdziwy adres IP i zabezpieczyć nasze połączenie przed przechwytywaniem danych. Po drugie, umożliwia nam dostęp do treści, które są zablokowane w naszym regionie lub kraju. Po trzecie, pozwala nam korzystać z publicznych sieci Wi-Fi z większym bezpieczeństwem. Ponadto, korzystanie z VPN pozwala nam zwiększyć naszą prywatność w sieci i uniknąć niechcianych reklam ukierunkowanych na nasze zachowania online.

Jedną z głównych wad korzystania z VPN jest spowolnienie naszego połączenia internetowego. Ze względu na dodatkowe szyfrowanie i połączenie z dodatkowym serwerem, prędkość naszego połączenia może ulec znacznemu spowolnieniu. Inną wadą korzystania z VPN jest konieczność płacenia abonamentu, ponieważ większość usług VPN wymaga opłaty za korzystanie z nich.

Podsumowanie i wnioski

Zmiana adresu IP komputera jest jednym z najważniejszych sposobów ochrony naszej prywatności i bezpieczeństwa w Internecie. Istnieje wiele powodów, dla których warto zmienić swój adres IP, na przykład ochrona prywatności, umożliwienie dostępu do zablokowanych treści lub korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi z większym bezpieczeństwem.

VPN jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zmianę adresu IP i zabezpieczenie naszego połączenia. Jednak ważne jest wybranie dobrego dostawcy VPN, który oferuje pełne zabezpieczenie i ochronę prywatności. Mimo pewnych wad korzystanie z VPN jest wciąż jednym z najlepszych sposobów na ochronę prywatności i bezpieczeństwo w Internecie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dowód osobisty

"Tak się kończy tolerancja

"Tak się kończy tolerancja jak to zrobiła sama Francja!"
A tak na poważnie. Wystarczy spojrzeć ich chwyty z niedawnym planem jak zadziałało. Tak samo zadziałalo w tym przypadku tego artykułu. Jeszcze to nie koniec, bo będzie tego więcej Smile No ale co tam, głupota silniejsza niż zdrowy rozsądek.
"Bądźcie zawsze trzeźwi, bo diabeł wasz przeciwnik chodzi wokoło i ryczy jakby tu was pochłonąć" Jezus Chrystus
Dlatego nie mówcie, że nikt ani ktoś was nie ostrzegał.

"Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli" (z domu niewoli, o której sami tak dbacie, by się nie nawrócić) Jezus Chrystus

Portret użytkownika Emeryt

Nawet sobie TORa zamontowałem

Nawet sobie TORa zamontowałem ale jakieś głupoty mi się wyświetlaja jest niby jakaś strona z adresami na 2023 ale nadal same głupoty! Raptem z 100 stron a piszą że tam czeluście są. Może i są tylko nie wiadomo gdzie nawet o polityce nie można spokojnie poczytać !!!

Ten TOR to jakaś ściema, po co mi strony na które nie mogę wejść w wieku 58 lat ??/ Nie wszyscy są informatykami!!!

Nawet Linuxa zamontowałem i też szału z tym programem nie ma bo żeby cos zadziałało to trzeba sie lepiej znać i pisac komendy "Sudo códo" !!!! No ale żonie internet na linuxie działa a ja się powoli uczę! niestety tak powoli że oże do śmierci ogarnę jedną komendę!

Portret użytkownika ​euklides

Jak się chce być anoninowymn

Jak się chce być anoninowymn to kupuje się kartę SIM "na żula", stary telefon z lombardu, robi się co trzeba i wywala telefon. Można też skorzystać z sieci publicznej np. uczelnianej, gdzie zawsze jest tłok i służby ch..a znajdą. To tacy eksperci jak z Obajtka nafciarz po kursach BHP i wójtowaniu w pcimiu.

Portret użytkownika 3433

1. adres ip to nie zawsze 4

1. adres ip to nie zawsze 4 cyfry do tego mamy maskę

2. nalezy samemu zrobic vpn, to nic trudnego wystarczy malina lub dowolny komputer z linuxem

3. najlepszym sposobem na opublikowanie tresci jest freenet lub i2p (ipfs nie działa, mute praktycznie też, ant i inne nie warte zachodu)

4. tor jest dobry ale jak kazdy system wymaga infrastruktury i dlatego moze byc blokowany. w razie w przestanie dzialac. zainteresujcie sie meshtastic i reticulum

Portret użytkownika Feliks

Ja się na tym az tak nie znam

Ja się na tym az tak nie znam, ale mam przemyślenia dosyć blisko w temacie. Mianowicie: dla służb ten cały internet jest korzystny, w tym sensie że mogą na podstawie komentarzy, forów mieć wiedzę na temat CO NAPRAWDĘ LUDZIE MYŚLĄ. Bo kiedyś jak nie było internetu to jak było? Tajniak chodził, zbierał informacje wśród ludzi, nasłuchiwał ( tzw. gumowe ucho) co ludzie w zakładzie  mówią. Później szedł do oficera prowadzącego, i tak dalej i tak dalej aż gdzieś to docierało do I sekretarza czy tam do innej wierchuszki. A dzisiaj nie!. Morawicek czy tam Sasin sam se może kliknąć gdzieś na jakieś forum, na jakieś komentarze i będzie wiedział CO LUD W TERENIE MYSLI O NIM I W OGÓLE. No -np. na Zmiany Na Ziemi se z rządu klikną i juz wiedzą co NAPRAWDĘ  ludzie o nich myslą.

Portret użytkownika KittySlayer

Jedyny skuteczny anonymizer

Jedyny skuteczny anonymizer to TOR, są inne ale niestety zbyt mało osób z nich korzysta aby mieć komfort bycia anonimowym.

Wszelkie proxy i inne badziewia służą jedynie do wyciągania kasy i sprawiają złudzenie bycia niewidzialnym ale tak nie jest po prostu zostawiamy ślady i one nie są maskowane, proxy pośredniczy ale i monitoruje/rejestruje ruch, to co to za anonimowość - crap dla naiwnych aby wydębić kasę.

TOR jest darmowy i stworzony przez USA dla swoich szpiegów między innymi w Chinach, skuteczność jest bezdyskusyjna i to do tego stopnia, że różne Państwa wydały miliony na walkę z TORem ale nic to nie dało, stworzyło tylko ciepłe posadki dla darmozjadów.
PL również "walczy" z tym anonymizerem - śmiech na sali.

Niestety powszechnie jest blokowany na wszelkich forach i w zasadzie do tego ogranicza się "walka" z nim - również na tym parchatym forum nie ma możliwości aby wypowiadać się na forum anonimowo - no ale zawsze można sobie pie.dolić głupoty i pierdoły o anonimowości w sieci.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika heniek1

prawdopodobnie 90% węzłów

prawdopodobnie 90% węzłów granicznych TOR jest kontrolowanych przez CIA
tak że jeśli chcesz się ukryć przed ZNZ i nastukać plusow/minusów, pisać pod różnymi nickami
TO OK - ZADZIAŁA

ale jeśli chcesz się umówić na coś co CIA będzie chciał zapobiec to możesz pomarzyć o anonimowości

W takiej sytuacji tylko karta na słupa i mail z PGP z długim kluczem a dysk kompa TrueCrypt
z komunikatorów być może Threema ale trzeba by przejrzeć i samemu skompilować źródła

do bezpieczeństwa i poufności danych podchodzisz jak do budynku o białych ścianach
biała ściana jest tylko ta którą akurat widzisz
reszta może ścian może być zmanipulowana

Portret użytkownika Groot

Proponujesz do szyfrowania

Proponujesz do szyfrowania dysku TrueCrypa, który nie jest rozwijany już od 2012 roku i kojarzony jest głównie jako „zhackowany przez NSA” lub „NSA Backdoor”?

prawdopodobnie 90% węzłów granicznych TOR jest kontrolowanych przez CIA

 Prawdapodobnie,a skąd te dane i dlaczego nie 100%?

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika heniek1

dostępne zródła

dostępne zródła
żadnych backdoor'ow
NSA nigdy nie złamała TrueCrypta
dobry algorytm generowania klucza
szyfrowanie AES puki co jest nie do złamania

TrueCrypt jest akceptowalny przez Common Criteria

zanim co palniesz kacapska szmato to się doucz

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Strony