Jak zabezpieczyć się przed skażeniem biologicznym (na przykładzie SARS-CoV-2)

Kategorie: 

Nie panikuj
Źródło: zasoby własne

Jak zabezpieczyć się przed skażeniem biologicznym na przykładzie SARS-CoV-2 i wywoływanej przez niego choroby COVID-19.

Przede wszystkim nie ufaj uspokajającym komunikatom w mediach. Europa (a zwłaszcza Polska) to nie Chiny. Nie można odizolować całych miast, a próba wprowadzenia domowej kwarantanny była by okrzyknięta pogwałceniem swobód obywatelskich. W dodatku ludzie nie są karni i niechętnie lub wcale nie będą wykonywać poleceń władzy jeżeli uznają je za niekorzystne dla siebie.

Z drugiej strony nie należy wpadać w panikę tylko podejść do problemu racjonalnie!

Poradnik przeznaczony dla osób kompletnie nieprzygotowanych do "końca świata".

 

Zapasy:

W tej kwestii proszę skorzystać z gotowych poradników dla osób przygotowujących schron. Poza zapasem wody reszta będzie podobna.
- Zapasy żywności
- Co do schronu by mieć "wszystko"

 

Ochrona osobista:

 • maseczki przeciwpyłowe FFP3 (JEDNORAZOWE - po użyciu lub zamoczeniu nadają się tylko do utylizacji). Należy liczyć co najmniej dwie maseczki dziennie na osobę opuszczającą bezpieczną przestrzeń (np. mieszkanie).
 • półmaska + okulary ochronne lub maska pełnotwarzowa z filtrami klasy P3 lub P3 R ("R" oznacza, że można go używać "na raty" aż do wyczerpania przewidywanego przez producenta czasu użycia, w naszym przypadku może to być nawet kilka dni). Oznaczenie filtra może występować samodzielnie lub jako część oznaczenia filtropochłaniacza.
 • ubranie łatwe do utrzymania w czystości (zalecane białe) nadające się do prania w płynie do dezynfekcji (większość się nadaje) | Ubranie musi dać się zdjąć bez przeciągania przez głowę!
 • rękawiczki jednorazowe lateksowe lub nitrylowe. Liczymy 3-4 pary dziennie na osobę opuszczającą bezpieczną przestrzeń + 1 parę na osobę pozostającą w tej przestrzeni i zajmującą się jej dezynfekcją.
 • chusteczki lub preparat z rozpylaczem do dezynfekcji rąk "na mieście", oraz inny do dezynfekcji przedmiotów (klamek, sedesu itp.)
 • nieskażony (np. w woreczku foliowym) papier toaletowy w razie nagłej potrzeby skorzystania z publicznej / zakładowej toalety | Jest to zdecydowanie odradzane!

 

Dezynfekcja bezpiecznej przestrzeni i osób w niej przebywających:

 • preparat wirusobójczy dodawany do prania
 • preparat do dezynfekcji powierzchni i przedmiotów (np. 70% roztwór alkoholu)
 • preparat do dezynfekcji rąk (z rozpylaczem)
 • mydło bakteriobójcze

 

Zasady bezpiecznego zachowania w potencjalnie skażonym otoczeniu:

 • zalecania WHO:
  - często myj ręce wodą z mydłem lub dezynfekuj je jeśli nie są widocznie brudne
  - zakrywaj usta chusteczką lub wewnętrzną stroną łokcia kiedy kaszlesz, chusteczkę wyrzuć do zamykanego  kosza, umyj ręce
  - zachowaj odległość co najmniej 1 metra od innej osoby, zwłaszcza jeżeli kaszle lub ma gorączkę (poci się, jest zarumieniona)
  - unikaj dotykania ust, oczu czy nosa (zwłaszcza gdy nie masz założonej ich ochrony)
  - maski i środki ochronne są użyteczne:
       a) jeżeli źle się czujesz (maski medyczne "chirurgiczne")
       b) opiekujesz się kimś chorym
       c) udajesz się do placówki medycznej (przychodnia, szpital, apteka itp.)
  - jeżeli źle się czujesz zostań w domu - jeżeli masz kaszel, gorączkę i problemy z oddychaniem poszukaj pomocy medycznej | przygotuj historię podróży i listę osób z którymi miałeś / miałaś ostatnio kontakt
  - więcej informacji na www.who.int
 • dotykamy jak najmniej - zarówno ludzi jak i przedmiotów
 • często dezynfekujemy ręce (żeby nie roznosić zarazy, nas chroni maska)
 • poza sytuacją zagrożenia życia nigdy nie zdejmujemy maski

 

Mam nadzieję, że ktoś uzna te informacje za przydatne. Gdybym coś pominął lub się gdzieś pomylił proszę o kontakt.

Życzę wszystkim dużo zdrowia i... szczęścia, bo bez odrobiny szczęścia najlepsze przygotowania nie pomogą Smile

PS. Dodaję odnośniki które mogą się przydać:
- klasyfikacja filtrów i pochłaniaczy
- sprzęt ochronny do ochrony osób mających kontakt z wirusem świńskiej grypy (poziom podstawy, optymalny i maksymalny)

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (3 votes)
Opublikował: Wojna INFO
Portret użytkownika Wojna INFO

Komentarze

Portret użytkownika posppolity

chiny wytrówają swoje stare

chiny wytrówają swoje stare społeczeństwo, a bajer i jego ludzie na tym zarobią proponując cudowną szczepionke z rtęcia, a o ile dobrze pamiętam pare lat wstecz przebierany prezydent podpisz duda podpisał ustawe zwiększając budżet prawie 10-cio krotnie na zagraniczne cudowne zastrzyki z bajeru. ale oczywiście prezes z zza kurtyny mówi, że nie lubi niemców. bo przecież zabili mu brata i jest wielką ofiarą! i każdy chrześcijanin i narodowiec  niego wierzą tak jak Rosjanie w większości wierzą w boskość stalina tak samo jak Polacy wierzą w boskość piłsudskiego- sukinkota co zamordował GEN. ZAGÓRSKIEGO oraz GEN. ROZWADOWSKIEGO, tak jak wierzyli w WAŁĘSIAKA - i mimo, że to jest człek poznany ciągle nikt z nim nic nie robi. bo prezes nie może z nim nic robić tak jak tusk - pionek, i cała ta banda wszyscy koledzy sponsorowani z wielkiej brytani gdzie jest rodzina 2tys. osób co ich majątek jest wart więcej niż 3/4 ludzi na świecie. -_-    ---->   O_O    OtwÓrz oczy szeroko potomku Gotów i Wandalów co rzym zmiażdżyli....

Portret użytkownika Alvin

Ten wirus aż taki straszny

Ten wirus aż taki straszny nie jest - a tu już prawie koniec świata.... 

Więc - szybkie kompendium wiedzy co i jak - w kilku zdaniach.... 

Noszenie masek chirurgicznych przez osoby zdrowe jest nieskuteczne. Maski chirurgiczne zmniejszają ryzyko zakażenia (rozprzestrzenia się wirusa), jedynie gdy są noszone przez osoby zakażone wirusem (kaszlące lub kichające).

Środkiem prewencyjnym pozostaje kwarantanna osób zakażonych wirusem, mająca na celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

Jedna osoba zarażona potrafi zarazić do 3 innych; a okres inkubacji wirusa wynosi do 27 dni (inne źródła mówią inaczej - od 2 do 14 dni). 

Śmiertelność wynosi mniej-więcej 2% - dla porównania - Koronawirus MERS-CoV zabijał mniej więcej co trzeciego zarażonego; SARS - około 7 do 10% - ten obecny - Wuhan Novel Coronavirus (2019-nCoV) - szacuje się obecnie śmiertelność na 2%.

Są oczywiście przypadki do zmartwień:

 - śmiertelność znaczą rośnie w grupie 50-latków i starszych; zwłaszcza z jakimiś istniejącymi chorobami - cukrzyca, problemy z sercem, rak (ogólnie) - ponad 3 razy rośnie grupie 50-59 w stosunku do grupy 40-49 (wiek). 

- faceci w zasadzie gorzej znoszą tego wirusa - większe prawdopodobieństwo śmierci w przypadku zarażenia dla facetów (2.8%) niż dla kobiet (1.7%).

 - osoby bez istniejących problemów medycznych i poniżej 50 lat w zasadzie przechodzą tego wirusa i zdrowieją. 

 

Palenie znacznie pogarsza szanse na wyleczenie.

Włochy - 4 ofiary śmiertelne - dnia czwartego - jedna osoba zmarła; wstępnie zdiagnozowana jako ofiara wirusa, została wycofana ze statystyk, gdyż nie stwierdzono obecności wirusa. Pozostałe cztery są w statystykach.

Wygląda to tak:

- 62 lata - facet - istniejące problemy medyczne
- 80 lata - facet - w szpitalu
- 84 lata - facet - istniejące problemy medyczne 
- 88 lata - facet, brak danych

Więc wygląda to raczej niewesoło.  

Mnóstwo statystyk tutaj - oczywiście po angielsku. 

 

 

 

 

 

 

Zawsze twierdziłem i nadal twierdzę (nie sam), że ZnZ to ruska propaganda...... 

.... a Ziemia jest okrągła; i to jest naukowy fakt. 

Portret użytkownika Wojna INFO

Jakoś mnie to nie uspokaja

osoby bez istniejących problemów medycznych

Nie zmam nikogo takiego w najbliższej (6 osób) rodzinie.

Noszenie masek chirurgicznych przez osoby zdrowe jest nieskuteczne

Dlatego nawet o nich w artykule nie wspominam. Chronią maski które potrafią zatrzymać na zewnątrz nośnika wirusa czyli kropelki i w dodatku nie są mokre.

Śmiertelność wynosi mniej-więcej 2%

Czyli ma się spore szanse przeżyć, ale na zgon "szanse" i tak są wielokrotnie wyższe niż na trafienie piątki w totka.

Portret użytkownika Jose

Strach i panika to jedno, ale

Strach i panika to jedno, ale brak pracy to drugie. Właśnie dzisiaj otrzymaliśmy informacje od naszego dostawcy (największy importer materiałów na Polskę w naszej branży), że wysyłki towarów zostały wstrzymane i dopłynie tylko to, co jest w drodze. Na chwilę obecną 2 tygodnie pracy na tych zapasach, a potem urlopy bezpłatne?

Rozmawiam z kolegami z innych branż i sytuacja też powoli robi się nieciekawa. Kręci się to wszystko, bo są jakieś zapasy na magazynach. Problemy dotkną wielu firm i znalezienie regionalnych dostawcow niekoniecznie rozwiąże te bolączki. Zaopatrzenie tak wielu przedsiębiorstw w półprodukty i podzespoły pochodzące tylko od Europejskich producentow jest mało realne. Jeśli nie Chiny to kto? Ameryka Południowa?

Wiele branż jest ze sobą ściśle powiązanych, to caly łańcuch zależności. Jeśli potrwa to jeszcze ze 2 miesiące to będzie kiepsko.Po prostu ludzie będą siedzieć w domach nie ze strachu, ale z braku niektórych materiałów wykorzystywanych w produkcji.

Strony

Skomentuj