Jak wiele danych może przyswoić ludzki mózg?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Proces akumulacji wiedzy napotyka swoje fizyczne ograniczenia, co oznacza, że prędzej czy później staniemy przed wyborem, co chcemy mieć w swojej głowie, a czego nie możemy.

Jeśli całkowita pojemność pamięci jest ograniczona, a jest to następstwem posiadania przez nas skończonej liczby neuronów, to kumulacja wiedzy i umiejętności nie może trwać w nieskończoność. Po przekroczeniu pewnego punktu umysł, który będzie próbował zapamiętać nową informację, będzie również musiał zapomnieć jedną ze starych.

Jeśli założymy, że pojemność pamięci wynosi ok. 1 bit na synapsę, to górna granica pojemności ludzkiej pamięci, będzie znajdować się na poziomie około biliarda bitów (10^15).

Teoretycznie sztuczną inteligencję można zaprojektować tak, aby poprawić możliwość rozwiązania tego problemu.

Przyszłe systemy przetwarzania informacji mogą wykorzystywać procesy zachodzące w skali molekularnej i z czasem, w celu przeprowadzania obliczeń i przechowywania danych, powinny osiągać rozmiary co najmniej planetarne.

Ostateczne granice fizyczne obliczeń nakreślają prawa mechaniki kwantowej, ogólna teoria względności oraz termodynamika. Wszystkie trzy dopuszczają tworzenie maszyn obliczeniowych potężniejszych nawet od tzw. „mózgu Jowiszowego”.

Jest on hipotetycznym megakomputerem, którego rozmiary byłyby porównywalne właśnie do Jowisza. Byłby on skupiony na optymalizacji obliczeń i zminimalizowaniu czasu propagacji sygnału w samej strukturze.

Czy kiedyś uda nam się w praktyce sprawdzić możliwości takiej maszyny? To kwestia dość odległej przyszłości.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera