Jak w czasie epidemii dbać o zniszczone i przesuszone alkoholem ręce

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wzmożone środki ostrożności związane z epidemią koronawirusa w Polsce wiążą się z ciągłym myciem oraz dezynfekowaniem rąk. W wyniku tego skóra dłoni szybko ulega znacznemu przesuszeniu i podrażnieniu. Szczególnie dotkliwie odczuwają to te osoby, które posiadają skórę z natury skłonną do przesuszania się. Nie możemy zrezygnować z mycia rąk, ale w tym szczególnym czasie warto dodatkowo zadbać o wrażliwą skórę.<--break->

 

 

Regularne, dokładne mycie rąk stanowi najskuteczniejszy sposób zapobiegania zarażeniu koronawirusem. Specjaliści zalecają, aby poza domem myć ręce tak często jak to możliwe, każdorazowo przez co najmniej 20 sekund. Jeśli nie mamy takiej możliwości, powinniśmy z kolei stosować żele antybakteryjne. Osoby, które stosują się do tych zaleceń, z pewnością zdążyły już zauważyć znaczne przesuszenie skóry dłoni.

 

Posiadacze bardziej wrażliwej skóry mogą borykać się już bolesnymi pęknięciami i wysypką. To bezpośredni skutek nadmiernego mycia rąk, które skutkuje całkowitym pozbawieniem skóry jej naturalnej bariery ochronnej. Co ważne, przesuszona i podrażniona skóra dłoni to nie tylko dyskomfort. Drobne ranki na rękach sprawiają, że jesteśmy bardziej wrażliwi na infekcje. Dlatego należy odpowiednio zadbać o kondycję naszych dłoni i na bieżąco neutralizować szkodliwy wpływ nadmiernego mycia rąk.

Stosuj żele antybakteryjne z dodatkiem substancji nawilżających

Osoby, które decydują się na stosowanie środków do dezynfekcji dłoni, zdecydowanie powinny wybierać te produkty, które posiadają w swoim składzie także substancje nawilżające. Może być to przykładowo żel aloesowy, ale także masło shea czy naturalne oleje roślinne.

Regularnie nawilżaj dłonie

Będąc w domu, po każdym umyciu rąk powinniśmy nasmarować je grubą warstwą kremu lub balsamu nawilżającego. Najlepiej wybrać produkt o formule dostosowanej do potrzeb silnie przesuszonej skóry. Osoby borykające się ze szczególnie przesuszoną skórą dłoni mogą dodatkowo stosować maseczki nawilżające. Do takiego zabiegu może posłużyć zarówno dedykowany produkt z drogerii, jak i po prostu gruba warstwa kremu do rąk przykryta na 10-20 minut materiałową rękawiczką.

Noś rękawiczki

Dodatkową warstwę ochronną dla naszych dłoni z powodzeniem mogą stanowić jednorazowe rękawiczki. Można zakładać je za każdym razem, gdy opuszcza się dom. Co ważne, jednorazowe rękawiczki także warto dezynfekować, jeśli nosimy je przez dłuższy czas. W końcu nimi również przypadkowo możemy dotknąć twarzy. Nie powinniśmy jednak nosić gumowych rękawiczek zbyt długo, ponieważ mogą powodować odparzenia.

Dokładnie wycieraj ręce

Oprócz regularnego mycia rąk nie możemy zapominać o ich dokładnym osuszaniu. Najlepiej wykorzystywać do tego jednorazowe ręczniki papierowe. Znacznie bardziej odradzane są elektryczne suszarki do rąk mogące powodować przesuszanie skóry, a także przenosić chorobotwórcze patogeny. W domu często zmieniajmy ręczniki, ponieważ one także są nadmiernie eksploatowane.

Skorzystaj z pomocy dermatologa

Jeżeli na Twoich dłoniach powstał stan zapalny, skóra swędzi, jest opuchnięta i bolesna, a domowe nawilżanie nie przynosi poprawy, najwyższy czas skorzystać z pomocy dermatologa. Aktualnie w sieci można odbywać wiele konsultacji online. Specjalista może wystawić e-receptę na dermokosmetyk lub inną formę leczenia.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika keri

To nie problem, każdemu w

To nie problem, każdemu w swoim bliskim otoczeniu zwilżasz dzióbek alkoholem i już nikt nic nie wyczuje i nie będzie miał zastrzeżeń Smile

Jak kurze podstawia się do opieki kurczaki z inkubatora, to też zwilża się wszystkie dzioby jednym zapachem i wtedy uznają, że do siebie należą Biggrin

Apel Polskiego Stow. Niezależnych Lekarzy i Naukowców, psnlin.pl

Portret użytkownika BaBel

"Wspomnijcie na sprawy dawne,

"Wspomnijcie na sprawy dawne, odwieczne, że Ja jestem Bogiem i nie ma innego, jestem Bogiem i nie ma takiego jak Ja.

Ja od początku zwiastowałem to, co będzie, i z dawna to, co jeszcze się nie stało. Ja wypowiadam swój zamysł, i spełnia się on, i dokonuję wszystkiego, czego chcę.

Przywołuję ze Wschodu ptaka drapieżnego, a z ziemi dalekiej męża, który wykona mój zamysł; jak powiedziałem, tak to wykonuję, jak postanowiłem, tak to czynię.

Słuchajcie mnie, wy, ludzie zwątpiałego serca, którzy jesteście dalecy od sprawiedliwości"

Strony

Skomentuj