Jak i gdzie obserwować kometę C/2020 F3 NEOWISE, widoczną gołym okiem

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

Kometa widoczna golym okiem to nie jest codzienny widok. Coś takiego zdarza się raz na dekadę. Dlatego warto zainteresować się obserwacją komety C/2020 F3 NEOWISE, która wygląda spektakularnie na porannym niebie. Oto jak można ją samodzielnie zaobserwować. 

 

Kometę C/2020 F3 odkryto po raz pierwszy dopiero 27 marca 2020 r. Można powiedzieć, że to kometa Covid-19, bo pojawiła się akurat w czasie pandemii. Zauważono ją za pomocą teleskopu NEOWISE, który nadał jej drugie imię. 

W przeciwieństwie do komety ATLAS, która mogła stać się najjaśniejszą kometą w ciągu ostatnich 13 lat, ale rozpadła się pod wpływem Słońca, NEOWISE przetrwała zbliżenie z Gwiazdą i teraz staje się coraz jaśniejsza. 

 

Po obserwacjach w podczerwieni stwierdzono, że jadro komety ma około 5 kilometrów średnicy i jest pokryty ciemnymi cząsteczkami sadzy, które przetrwały od jej narodzin 4,5 miliarda lat temu.

Kometę można obserwować na półkuli północnej od równika do 60 równoleżnika szerokości geograficznej północnej. Jest ona widoczna praktycznie w całej Europie, w tym w Polsce. Można ją teraz zobaczyć krótko przed świtem nad północno-wschodnim horyzontem nieba.

 

Każdego dnia jej pojawienie się na niebie będziesię przesuwać ku północy, a po 20 lipca kometa C/2020 F3 Neowise będzie widoczna wieczorem i w pierwszej połowie nocy.N ajlepsze warunki widoczności pojawią się około 20 lipca, kiedy NEOWISE wejdzie do gwiazdozbioru Ursa Major (Wielka Niedźwiedzica) z jasnością +3 wielkości gwiazdowej. 

Przy takiej jasności kometa będzie widoczna gołym okiem jako słabe miejsce: aby lepiej zobaczyć warkocz, potrzebna będzie przynajmniej mała lornetka. Każdego tygodnia NEOWISE straci na jasności i po 5 sierpnia nie będzie już widoczna gołym okiem.

 

Perygeum, czyli minimalna odległość komety od Ziemi, wystąpi 23 lipca. Będzie to 0,692 jednostek astronomicznych AU, czyli 103,52 miliona kilometrów. Zapewni to astronomom doskonałą okazję, aby dowiedzieć się więcej o jej składzie i strukturze. Następnym razem NEOWISE odwiedzi Układ Słoneczny dopiero za 6800 lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Wikipedia podaje okres

Wikipedia podaje okres orbitalny komety na: 

6770 ± 280 lat

Tak długi okres orbitalny jest fascynujący i ciężko jest sprawdzić, jakie wydarzenia działy się na półkuli północnej tak daleko wstecz. Na pewno był silny wpływ na los naszych przodków. Jaki to wpływ - zobaczymy sami.

Skomentuj