Jak działa fotopułapka?

Kategorie: 

Źródło: Shutterstock.com

Fotopułapki to praktyczne urządzenia, które ułatwiają prace osobom pracującym w terenie – zazwyczaj leśnikom oraz myśliwym. Jest to urządzenie za pomocą, którego można dyskretnie obserwować dzikie zwierzęta. Jednocześnie przydają się do zidentyfikowania osób pragnących ukraść drewno lub składować nielegalne odpady. Zasadę działania fotopupłaki w uproszczeniu przedstawiamy w niniejszym artykule.

Czym charakteryzuje się fotopułapka? 

Fotopułapki wykonują zdjęcia oraz pozwalają nagrywać materiały wideo o wysokiej rozdzielczości. Zazwyczaj obiektyw charakteryzuje się szerokimi katami widzenia co pozwala uzyskać pełniejszy obraz. Większość fotopułapek jest wyposażonych w podczerwień oraz dodatkowo wykorzystywana jest termowizja umożliwiającą rejestracje nagrania w ciemności. Fotopułapka jest wyposażona w czujnik ruchu. W związku z czym zdjęcie lub nagranie jest wykonywane gdy czujnik wykryje ruch. Co ciekawe, są to urządzenia o bardzo niskim poborze mocy, dzięki czemu mogą pozostawać w stanie czuwania nawet przez kilka miesięcy. Niemal każda fotopułapka od renomowanego producenta jest wytrzymała na niesprzyjające warunki pogodowe (niskie/wysokie temperatury oraz śnieg i deszcz). 

Zasada działania fotopułapki

Wykorzystując specjalne mocowanie termopułpakę można umieścić na drzewie. Następnie rejestrator audio-wideo wyposażony w czujnik PIR rejestruje obraz (oraz opcjonalnie dźwięk) w momencie wykrycia ruchu. Niektóre fotopułapki dodatkowo wyposażone są w moduł GSM pozwalający na zdalne przesyłanie plików poprzez SMS lub przypisany adres email. W tym przypadku fotopułapkę trzeba wyposażyć w kartę SIM. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala korzystać z urządzenia w sposób w pełni zdalny bez konieczności pojawienia się na miejscu stacjonowania urządzenia w celu zgrania wykonanych materiałów.

 

Fotopułapka to z pozoru urządzenie dedykowane wyłącznie dla profesjonalnych leśników i myśliwych warto jednak odnotować, że równie dobrze fotopułpaki mogą pełnić rolę dyskretnych kamer chroniących dom, magazyn, parking lub jakąkolwiek inną powierzchnie. Wbrew pozorom zakup fotopułapki nie musi się wiązać z bardzo wysokimi kosztami. Takie urządzenie dostępne jest w wielu sklepach internetowych, w których regularnie dostępne są promocje oraz różnego rodzaju kody zniżkowe. W efekcie zakup fotopułapki może wiązać się z kosztem porównywalnym do zakupu dobrej jakości kamery bezprzewodowej.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Borsuk183

A gdzie informacja o

A gdzie informacja o lokowaniu produktu? Radachtor zamontował przed domem wypasiony parasol to teraz będzie foto pułapka aby nagrać ewentualnego złodzieja. Obstawiamy co będzie następne w cyklu " handlowiec mi dał więc piszę arta"? Skromnie obstawie jakieś meble ogrodowe rattanowe czy tam z innego ch.. muja Smile

Skomentuj