Jak duży jest kulturowy dorobek ludzkości w liczbach?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Brytyjski autor Barnabe Rich w 1613 roku napisał, że „jedną z chorób obecnego stulecia jest nadmiar książek; świat jest nimi tak obciążony, że nie sposób przetrawić obfitości jałowych treści, które rodzą się co dzień”. Ciekawe, jak oceniłby to dzisiaj? Wszystko: od gazet, po filmy i strony WWW, składa się na nasz ogólny kulturowy dorobek. Postanowiłem sprawdzić, jak wiele treści udało się nam - jako cywilizacji, (w zaokrągleniu) wyprodukować. Oczywiście dane mogą być niepełne, ale stanowić mogą jakiś punkt odniesienia. A więc, ile tego jest?

Człowiek może w teorii wygenerować 10^70 000 000 000 000  myśli. Według ostatnich szacunków w obserwowalnym wszechświecie jest 10 bilionów galaktyk, kwadrylion gwiazd i 100 kwadrylionów planet. Liczbę gatunków na Ziemi szacuje się na bilion, z czego populacja zaledwie jednego gatunku bakterii Prochlorococcus, wynosi kilka kwadryliardów. Na świecie żyło w sumie 108,2 miliarda ludzi.

 

Jest około 4,2 miliarda stron internetowych, 135 milionów książek, 97 milionów piosenek, około 6 milionów aplikacji mobilnych, około 3,3 miliona filmów, seriali i programów w bazie IMDB, z czego około 330 000, to same filmy. Całkowita ilość cyfrowych danych w 2020 roku wyniesie 44 biliony gigabajtów, czyli 23 tryliony 622 biliardy 280 bilionów stron maszynopisu.  Eric Schmidt - były CEO Google - oszacował, że łączna suma wiedzy  wszystkich ludzi od początku świata do teraz, wynosi około 5 eksabajtów. Kompleks serwerów Centrum Informacyjnego w Utah może przetworzyć jottabajt danych. Jeśli kiedykolwiek zostanie zapełniona cała pamięć dostępna dzięki tym serwerom, będzie ona równa 500 kwintylionom stron zapisanego tekstu. W 2020 roku do „Internetu Rzeczy” będzie podłączone 50 miliardów urządzeń.

Istnieje 1636 zawodów i specjalności, 612 dyscyplin naukowych, 3000 dyscyplin sportowych, 3780 pozycji seksualnych, 117 sprawności harcerskich, 40 000 rekordów Guinnessa, z czego tylko 4000 są przedstawiane w formie książki. Liczba publikacji naukowych w bazie Web of Science wynosi 58 miliardów. Jest prawie 6 milionów artykułów w anglojęzycznej Wikipedii, 7099 języków naturalnych i ponad 1500 języków programowania.

 

Nie ulega wątpliwości, że dorobek ten będzie się z jednej strony powiększał, a z drugiej pomniejszał. Czy kiedykolwiek uda nam się „poznać” naszą wspólną spuściznę w całości? Czy pomogą w tym interfejsy mózg-chmura? Ile przyszłych treści nie będzie jedynie kopiowaniem skopiowanego?

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera
loading...


Komentarze

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

John Lennon powiedział tuż

John Lennon powiedział tuż przed śmiercią:
„Naszym społeczeństwem kierują chorzy umysłowo ludzie dla chorych celów. Myślę, że rządzą nami obłąkańcy dla obłąkanych celów i myślę, że za powiedzenie tego mogą mnie zamknąć w szpitalu dla wariatów. Na tym właśnie polega obłęd tego wszystkiego.”

Ciekawe czy sztuczna inteligencja dostała zezwolenie na zapoznanie się z tym fragmentem kulturowego dorobku ludzkości?

Skomentuj