Jak dbać o kręgosłup i redukować ból?

Kategorie: 

Źródło: Linkhouse

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma problemy z kręgosłupem. Wynika to w dużej mierze z siedzącego trybu życia, niskiej aktywności fizycznej, stresu i przeciążania organizmu. Kręgosłup to jeden z najważniejszych elementów naszego ciała, a jego dysfunkcja znacząco może obniżać komfort życia i zmniejszać sprawność. Odpowiada za utrzymanie właściwej postawy i pozwala na ruch. Jednocześnie jest również jednym z najbardziej narażonych na urazy i uszkodzenia części ciała. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dbali o niego jak najlepiej. Zdrowy kręgosłup to nie tylko brak bólu, ale też większa sprawność. Jeśli dokucza Ci ból pleców i nie wiesz, jak dbać o kręgosłup, zapraszamy do lektury naszego tekstu. W artykule znajdziesz wiele praktycznych porad i cennych wskazówek dotyczących tego, jak wzmacniać mięśnie kręgosłupa i zmniejszać dolegliwości bólowe. 

1. Jak dbać o kręgosłup? 

2. Zdrowy kręgosłup - korzyści

3. Najlepsze sposoby na nagły ból pleców

4. Jak wzmacniać mięśnie kręgosłupa?

Jak dbać o kręgosłup? 

Zastanawiasz się, jak dbać o kręgosłup? Istnieje na to wiele różnych sposobów. Pierwszym z nich jest dbanie o prawidłową postawę ciała. Należy starać się utrzymywać prostą sylwetkę, unikać garbienia się oraz siedzenia w niewygodnej pozycji. Szczególnie ważne jest to gdy siedzimy przed komputerem przez dłuższy czas. Zaleca się częstą zmianę pozycji i robienia na przykład pięciominutowych przerw co godzinę, w których można wykonać delikatne rozciąganie. Warto rozciągać nie tylko mięśnie grzbietu, ale całe ciało. W redukcji bólu pleców kolosalne znaczenie ma też jakość snu. Sen to czas regeneracji i odpoczynku. Jeśli dokucza Ci ból kręgosłupa, może to oznaczać, że potrzebujesz specjalnego materaca, który pomoże go zredukować. 

Zdrowy kręgosłup - korzyści

Zdrowy kręgosłup to przede wszystkim większa sprawność i brak dolegliwości bólowych. To także lepsze wsparcie dla ciała, a w efekcie łatwiejsze utrzymywanie prawidłowej postawy. Bardzo ważna jest także większa mobilność i mniejsze ryzyko urazów. Zdrowy kręgosłup wpływa także na lepsze samopoczucie i pozwala w pełni korzystać z życia. 

Najlepsze sposoby na nagły ból pleców

Przeciążenia kręgosłupa to niestety często przypadłość. Najbardziej skuteczna jest profilaktyka, to znaczy regularna aktywność fizyczna i zdrowy sen, który zapewniają materace luksusowe. Należy unikać spania na brzuchu oraz na zbyt miękkim łóżku. Z kolei spanie na plecach lub boku z poduszką pod kolanami może pomóc w utrzymaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa i zapobieganiu bólom pleców. Jeśli dopadną Cię nagłe, silne bóle kręgosłupa jest to najlepszy czas na regenerację. Pomocna wówczas może być także wizyta u fizjoterapeuty oraz delikatne ćwiczenia odciążające kręgosłup. 

Jak wzmacniać mięśnie kręgosłupa?

Jeśli cierpisz na dolegliwości kręgosłupa, konieczne jest nie tylko rozciąganie, ale także wzmacnianie. Mięśnie przykręgosłupowe powinny być mocne i elastyczne. Napięte mięśnie będą powodować bóle pleców i wymuszać nieprawidłową postawę ciała, co jeszcze pogłębia problem. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być też przeróżne schorzenia kręgosłupa. Planując wzmacnianie, warto zadbać o mięśnie głębokie, których funkcją jest stabilizacja sylwetki. Regularna aktywność fizyczna jest niezwykle istotna w przypadku kręgosłupa. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców, brzucha i miednicy pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała oraz redukują ryzyko urazów kręgosłupa. Dlatego warto regularnie wykonywać ćwiczenia takie jak przysiady, pompki czy plank.

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro