Jak bardzo sztuczna inteligencja może wyprzedzić człowieka?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Nadal trudno ocenić, ile czasu dzieli nas od momentu, w którym pojawi się silna sztuczna inteligencja, co najmniej dorównująca potencjałowi intelektualnemu ludzi. Wiadomo natomiast mniej więcej, jakie mogą być granice wzrostu możliwości takiej SI, jeśli nie uda się zmodyfikować pewnych praw fizycznych.

Okazuje się, że możliwe jest przynajmniej milionowe przyspieszenie w porównaniu do możliwości ludzkich mózgów. Trzeba rozważyć różnicę prędkości i energii istotnych procesów zachodzących w mózgu i porównać je z bardziej wydajnym przetwarzaniem informacji.

Prędkość światła jest ponad miliona razy większa, od prędkości przekazywania bodźców nerwowych w ludzkich mózgach. Potencjały czynnościowe generują ponad milion razy więcej ciepła niż jest to termodynamicznie konieczne, a częstotliwości współczesnych tranzystorów, są ponad milion razy wyższe niż częstotliwość potencjałów czynnościowych.

Ostateczne granice superinteligencji, wyznaczają opóźnienia transmisji odbywającej się z prędkością światła, kwantowe ograniczenia prędkości zmiany stanu oraz objętość konieczna do pomieszczenia umysłu.

Jeśli uda się przenieść ludzką świadomość do komputera, kluczowym zagadnieniem, będzie zdolność do przeżycia okresu znacznie dłuższego niż życie w biologicznym ciele. Nawet przy pewnej różnorodności zadań i regularnych okresach wakacji nie ma pewności, czy umysł podobny ludzkiemu, może przeżyć tysiące subiektywnych lat, nie doznając zaburzeń psychicznych w takim wirtualnym środowisku.

Co więcej, jeśli całkowita pojemność pamięci jest ograniczona - co jest następstwem posiadania skończonej liczby neuronów - to wówczas kumulacja wiedzy i umiejętności nie może trwać w nieskończoność; po przekroczeniu pewnego punktu umysł próbujący zapamiętać nową informację musi zapomnieć jedną ze starych (sztuczną inteligencję można byłoby zaprojektować tak, by poprawić możliwość rozwiązywania tych potencjalnych problemów).

Różnice biorąc pod uwagę same kwestie ilościowe, są więc gigantyczne. Nie do końca wiadomo jak ta matematyczna przewaga silnej sztucznej inteligencji, może przełożyć się na praktyczną kreatywność i wynikające z niej rewolucyjne odkrycia. Patrząc na sprawy z tej perspektywy, mimo wszystko chyba jednak lepiej mieć taką potęgę intelektualno-obliczeniową po swojej stronie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Medium

Sadząc po powszechnie

Sądząc po powszechnie stosowanych czujnikach to nie szybkość przetwarzania danych, a szybkość działania jej elementów sensorycznych nigdy nie dogoni szybkości tych ludzkich, szczególnie u człowieka z dobrym refleksem.

Na mnie wszystkie automaty do włączania światła czy włączania wody w kranie działają wyłącznie hamujaco.

Nie wspomnę już o komputerach i systemach operacyjnych doskonalonych pod kątem szybkości przesyłania danych, ale tych potrzebnych nie szeregowym użytkownikom komputerów, a ich aniołom stróżom z NSA.

Tak więc marnie widzę przyszłość SI.

"W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym"

"During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary"

G. Orwell

 

Portret użytkownika baca

z obrazka wynika że dopiero

z obrazka wynika że dopiero sztuczna inteligencja będzie w stanie próbować zrozumieć problemy kobiece... jako że facetów w tej konkurencji nawet nie uwzględniono... ... no ale nic to... jak robot się nasłucha mądrych plotek i inteligentnych spraw związanych z tamponem i strajkiem kobiet, na bank zostanie gejem albo się zawiesi i bedą mieli z inteligentną kobietą ciche dni... ... a w czasie kiedy robo-gej strzeli focha, faceci pójdą na grilla zamiast sobie dupę babami zawracać Smile

 

Portret użytkownika angie

.."uda się przenieść ludzką

.."uda się przenieść ludzką świadomość do komputera" ha ha, tego nigdy się nie uda. W ogóle nie wiem o jakiej sztucznej inteligencji jest tu mowa, bo czegoś takiego nie ma: to wszystko to są tylko algorytmy, przez kogoś tam napisane, a nie żadna samoświadoma inteligencja komputerowa.

"W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym"

"During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary"

G. Orwell

 

Strony

Skomentuj