Jądro Ziemi wpływając na prędkość rotacji naszej planety, może wywołać katastrofalne trzęsienia ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Amerykańscy geolodzy zauważyli prawdopodobną korelację między zwiększeniem liczby największych trzęsień ziemi, a okresowym spowolnieniem rotacji Ziemi. Ten wzorzec umożliwia obliczanie lat szczególnie niebezpiecznych dla rezydentów sejsmicznie aktywnych regionów świata.

 

Przewidywanie trzęsień ziemi jest niezwykle trudnym zadaniem. Nowoczesne systemy prognozowania są w stanie właściwie tylko określać prawdopodobieństwo silniejszych wstrząsów gromadząc dane o słabszych. Ale jeszcze nikomu nie udało się określić miejsca wystąpienia przyszłego trzęsienia ziemi tak dokładnie, aby udało się przeprowadzić na czas ewakuację.

 

Na konferencji amerykańskiego Towarzystwa Geologicznego, geolodzy Roger Bilham z Uniwersytetu Kolorado i Rebecca Bendick z Uniwersytetu w Montanie przedstawili raport na temat nowej techniki przewidywania szczególnie dużej aktywności sejsmicznej.


W ciągu ostatnich 100 lat każdy z pięciu poważnych skoków liczby trzęsień ziemi o wielkości powyżej 7 stopni zbiegał się ze spowolnieniem rotacji Ziemi wokół osi, a co za tym idzie z wydłużeniem czasu trwania dnia na Ziemi. Pomiędzy początkiem spowolnienia Ziemi, a wybuchem aktywności sejsmicznej mija statystycznie 5-6 lat, więc dokładny pomiar prędkości obrotowej naszej planety może być skutecznym narzędziem przewidywania tendencji do powstawanie silniejszych trzęsienia ziemi.


Zmiany w okresie obrotu Ziemi są wyjaśniane przez tarcie między cieczami i stałymi częściami planety (ciekłe oceany, jądro i stała skorupa ziemska). Szczyt długości trwania dnia jest poprzedzony spadkiem momentu obrotowego trwającym od 6 do 8 lat. Globalna aktywność sejsmiczna wyraźnie wzrasta w końcówkach całego cyklu spowolnienia i przyspieszenia ruchu obrotowego Ziemi.

Warto też zwrócić uwagę, że jeśli ta teoria jest prawdziwa, to wiemy na pewno, że największe trzęsienia ziemi, o magnitudach 9 stopni w skali Richtera, są w stanie nadać dodatkowego pędu zwiększającego ruch obrotowy. Jeśli tak, to może to prowadzić do kolejnych niestabilności skutkujących bardzo silnymi trzęsieniami ziemi w wielu miejscach na Ziemi.

 

Naukowcy nie wiedzą jeszcze dlaczego istnieje związek między prędkością obrotową naszej planety, a trzęsieniami ziemi. Istnieją dwie hipotezy: pierwsza wyjaśnia częste silne trzęsienia ziemi przez spadek spłaszczenia Ziemi w wyniku spowolnienia rotacji, co może sprzyjać rozprężeniom wewnątrz płyt litosferycznych, a druga zakłada zjawisko, w którym prędkość skorupy ziemskiej staje się znacznie większa niż prędkość obrotowa ciekłego rdzenia pod nią i płaszczem Ziemi. Zdaniem Bilham, to jądro Ziemi, z powodu chaotyczności i niestabilności ruchu obrotowego, wpływa na powierzchnię Ziemi powodując trzęsienia ziemi.

Oczywiście nowa technika nie pozwala na przewidywanie, gdzie i kiedy nastąpi nowe wzmożenie aktywności sejsmicznej, chociaż wiadomo dzięki niej, że trzęsienia ziemi o wielkości powyżej 7 stopni mogą występować częściej w pewnych okresach. Wiadomo też, że może do tego dochodzić zwłaszcza w Indiach, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Środkowej i na Karaibach. 

 

Od 1900 r. 80 proc. wszystkich największych trzęsień ziemi na granicy płyty litosferycznej karaibskiej, miało miejsce po upływie 5 lat po każdym maksymalnym spowolnieniu. Zdaniem naukowców okres hamowania ruchu obrotowego rozpoczął się w 2011 roku, zatem jesteśmy 6 lat lat po tym zdarzeniu, co sugeruje, że świat wkroczył na dobre w okres zwiększonej aktywności sejsmicznej.


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika terminator

Niech ktoś wyjaśni dlaczego

Niech ktoś wyjaśni dlaczego jeśli spadają na ziemię skały z kosmosu to robią okrągły krater ? Ziemia pędzi wokół coś 1650 km/h. Do tego jeszcze wokół Słońca też nie powoli. A tu krater okrągły.

Inne, to coraz nas informują, że trzęsienie Ziemi, bądź budowa takiej tamy siedmiu przełomów powodują zmiany długości doby. Inne to wpływy Księżyca na pływy morskie, pisze się o przemieszczaniu magmy wewnątrz, itd. itd. Czy to wszystko nie powinno powodować swego rodzaju bicia ? Coś jak na kole auta, odczuwane na kierownicy ? Nawet jeśli w skali masy nie odczuwane przez ludzi, to przez instrumenty, którymi to tak rzekomo naukowcy wszystko lubią wszystko mierzyć ? Takie fluktuacje powinny trochę globem potelepać też na boki, a nie wywołać mikrosekundę opóźnienia w ruchu obrotowym.  Zdawać się może, że Ziemia jest doskonale wyważona, ale tak być nie może. Proszę nie zarzucać mi, że się nie znam na mechanice nieba, Ziemi i nie jestem astrofizykiem, ni astronomem. Gdyż nie jestem :). Zadaję wam pytanie na które sam szukam odpowiedzi, gdyż czuję, że jest coś grubo nie tak. Wiem, że wielu z was też tego nie wie. A wasza wiedza polega na podtrzymywaniu tego co powiedziały autorytety. Jednak nie tędy droga. Trzeba zadawać pytanie, nawet te z pozory naiwne, głupie, a może nawet dziecięce. To rozwali któregoś dnia system zakłamania.

Portret użytkownika mariusx78

Keri nie pisz takich bzdur

Keri nie pisz takich bzdur lub lepiej nie pisz wcale na ten temat. Gdyby Ziemia nie kręciła się wokół własnej osi, to po jednej stronie kuli ziemskiej byłby cały czas dzień, a po drugiej wieczna noc głuptasku. No chyba, że jesteś do tego zwolenniczką "płaskiej ziemi:)", a to by oznaczało, że Ziemia jest płaska i wcale się nie rusza, a cały Wszechświat kręci się wokół Nas. To Ci dopiero egocentryzm; ). Bez urazy. Pozdrawiam.

Portret użytkownika terminator

 Rex, więc uważasz, co

 Rex, więc uważasz, co uważasz, czy robisz podpuchę ? , ale kojarzę, że nie bawisz się w podpuszczanie.

 W takim razie jak widzisz koncepcję życia wewnątrz planety ? Tzw. wklęsłoziemcy, czy jeszcze inaczej dla mnie brzmiąco dość górnolotnie, niebocentryzm ? Był tu kiedyś ekspert , ale się chyba zwinął. 

 Inna teoria podobna, zgodna z tym co piszesz, to właśnie pusta ziemia, a my żyjemy na zewnątrz. 

 W obu przypadkach druga strona jest rzekomo zamieszkała. Agharta, Shambala itd.  Płaską Ziemię wyłączam , gdyż jest to koncepcja wg. mnie nienaturalna stworzona dla ośmieszenia wszystkich innych teorii i dociekań.

Przyznam, że z tych dwóch bardziej praktyczna wydawać się może koncepcja wklęsłej Ziemi. Przeprowadzono w XIX wieku na to dość kosztowny eksperyment geodezyjny potwierdzający rzekomą wklęsłość. Z wiedzy ogólnodostępnej , oficjalnej, uniwersyteckiej żadnej z koncepcji nie da się potwierdzić, ale i zaprzeczyć. Pozostają dywagacje. Zaznaczam, że przy niczym się nie upieram. Wiem jednak jedno, że jest dużo i to zdecydowanie inaczej niż głosi to oficjalna nauka. Brak jednak instrumentów i środków.

Portret użytkownika mariusx78

Keri, nie pisz już więcej

Keri, nie pisz już więcej takich bzdur lub lepiej nie pisz wcale. Gdyby Ziemia się nie obracała wokół włąsnej osi to z jednej strony kuli ziemskiej byłby cały czas dzień a z drugiej wieczna noc głuptasku.

Strony

Skomentuj