Jadowite pająki przenoszą bakterie oporne na antybiotyki

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ze względu na zewnętrzne podobieństwo do słynnych i niebezpiecznych czarnych wdów, pająki Steatoda są często mylone z nimi i nazywane „fałszywymi wdowami”. Okazuje się, że są jednak niebezpieczne. Ukąszenia niektórych steatodów powodują silny ból i ropnie. Początkowo te jadowite pająki żyły wyłącznie na wyspach u wybrzeży Afryki, ale pod koniec XVIII wieku trafiły do ​​Wielkiej Brytanii, gdzie przywożono je statkami handlowymi. Tam się osiedliły, a teraz zamieniły się w gatunek inwazyjny.

Obecnie Steatoda występuje w Europie kontynentalnej, a także w Ameryce Północnej i Południowej. Jadtych pająków zawiera koktajl neurotoksyn i enzymów, za pomocą których unieruchamiają zdobycz i natychmiast zaczynają ją trawić. Na szczęście dla człowieka ta trucizna nie wystarcza i ból ustępuje zwykle po kilku godzinach męki. Jednak naukowcy z Wielkiej Brytanii i Irlandii odkryli, że ukąszenia steatody mogą mieć bardziej odległe i niebezpieczne konsekwencje.

 

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Scientific Reports naukowcy donoszą, że kolejny „sekretny składnik” został znaleziony w jadzie S. nobilis. Wyhodowano z niego bakterie, z których wiele może wywoływać choroby. Na dodatek są one również odporne na antybiotyki. Nic dziwnego, że w Wielkiej Brytanii co jakiś czas pojawiają się doniesienia o tym, jak zwykle całkowicie nieszkodliwe ugryzienie kończyło się dla ofiary ciężką martwicą, amputacją, a nawet śmiercią.

Naukowcy złapali „fałszywe wdowy”, a także endemiczne pająki w Wielkiej Brytanii, znajdując na nich ślady obecności bakterii z 11 różnych rodzajów. Na steatodach znaleziono 22 rodzaje drobnoustrojów, z których 12 może powodować infekcje - takie jak gronkowce. Autorzy wykazali, że trzy z nich (Pseudomonas putida, Staphylococcus capitis i S. edaphicus) wykazują oporność na antybiotyki różnych klas. 

 

Do tej pory wielu ekspertów wątpiło, że ukąszeniem „fałszywej wdowy” można się zarazić. W końcu jad tych pająków zawiera enzymy trawienne, które mogą utrzymać sterylność ich trującego aparatu. Jednak to nie wystarcza i każde ukąszenie należy traktować osobno. Trzeba jeszcze zbadać, jaką rolę mogą odgrywać pająki w rozprzestrzenianiu się bakterii odpornych na antybiotykoterapię, które są obecnie uważane za jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla ludzkości.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ulvhedin

Tak te pająki osiedliły się

Tak te pająki osiedliły się tam tak dawno temu, że są tak jadowite, że hej, Sprawy duchowe są dla każdego inne. Jedni potrzebują przewodnika, księdza, popa, rabiego itd.
Innym mentorzy wszelkiej maści przestają wystarczać. Zaczynają szukać na własną rękę. Politykę można mieszać do spraw duchowych tylko wtedy gdy się jest w pełni świadomym duchowo...

Życie bezmyślne nie jest warte życia.

To jest strach, twój wróg, kiedyś najlepszy przyjaciel. Pokochaj go jak brata będzie Ci towarzyszył przez całe życie.

 

Skomentuj