Jad osy okazał się skutecznym antybiotykiem

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Jad os i pszczół jest pełen związków, zabijających bakterie. Wiele z nich jest także toksycznych dla ludzi. Jednak badania przeprowadzone na Instytucie Technologicznym Massachusetts (MIT) pozwoliły stworzyć różne warianty tych związków, które zabijają bakterie, a jednocześnie są bezpieczne dla ludzi.

 

Naukowcy dokładnie przestudiowali właściwości jadu osy Polybia paulista, która żyje w Ameryce Południowej. Następnie wyodrębnili zawarty w nim toksyczny związek i na jego podstawie stworzyli mnóstwo wariantów jadu.

 

Opracowane w laboratorium związki zostały przetestowane na myszach, zainfekowanych bakteriami i grzybami. Ciągłe eksperymenty pozwoliły wytworzyć idealne wersje jadu, które skutecznie zabijały drobnoustroje, a zarazem pozostawały bezpieczne dla myszy.

Naukowcy powiadomili, że jeden szczególny związek potrafił całkowicie usunąć infekcję już po czterech dniach. Zmodyfikowana wersja jadu osy działa niczym najsilniejszy antybiotyk. Teraz badacze zajęli się tworzeniem kolejnych związków, które pozostaną równie skuteczne i bezpieczne nawet przy mniejszych dawkach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Mojeimię44

Ja uwazam, że jad osy lub

Ja uwazam, że jad osy lub pszczoły to naturalna szczepionka. Uważam, że każdy lekarz rodzinny powinien poinformować o tym swoich pacjentów. Kiedyś miałem grypę wiosenną i akurat użądliła mnie pszczoła. Gorączka ustała i bóle grypowe wygasły. Jeden ból pozostał- ból po ukąszeniu. Czym jest jednak ten mały ból jak zabija inne choroby? Dziś latające, naturalne szczepionki w postaci pszczół znikają. Niestety świat używa zbyt dużo pestycydów i pszczoły są zagrożone wyginięciem. Jednak jest też druga przyczyna. Człowiek coraz mniej konsumuje miodu a co za tym idzie maleje liczba pasiek. Pamiętajcie. Pszczoły to nasz przyjaciel. Ich potencjał zdrowotny jest nie do opisania. 

Skomentuj