Izraelskie media donoszą, że w ramach kontraktu na Patrioty, Polska kupi izraelskie rakiety za przynajmniej miliard dolarów

Kategorie: 

Źródło: Darkone/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.5

W ramach kontraktu z amerykańskim koncernem zbrojeniowym Raytheon, Polska zakupi 8 systemów rakietowych Patriot po miliard dolarów za sztukę. Umowa zostanie sfinalizowana w listopadzie i obejmuje również zakup pocisków przechwytujących z izraelskiego systemu rakietowego o nazwie Proca Dawida.

 

Umowa opiewająca na blisko 8 miliardów dolarów (tj. niemal 30 miliardów złotych) obejmuje system obronny Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji. W świetle obecnych napięć w Europie Wschodniej, Polska przeznaczyła już 14,5 miliarda dolarów (tj. prawie 54 miliardy złotych) na modernizację sił zbrojnych.

 

Choć rzecznik prasowy Rafael Advanced Defense System nie potwierdza jeszcze podpisania umowy, to zgodnie z najnowszymi doniesieniami izraelski koncern zbrojeniowy Rafael Advanced Defense System (RADS) miałby zarobić na niej około miliarda dolarów, co czyniłoby tę umowę jedną z największych transakcji w historii firmy. Polska będzie także pierwszym importerem pocisków przechwytujących SkyCeptor, które nasz kraj ma zamiar zintegrować z systemami Patriot.

W ten sposób Polska może zaoszczędzić, ponieważ jedna rakieta Patriot to koszt 4,5 miliona dolarów (16,7 miliona złotych), zaś SkyCeptor to "tylko" 450 tysięcy dolarów (1,6 miliona złotych). Z wypowiedzi Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza dowiedzieliśmy się, że system rakietowy Patriot trafi do Polski najpóźniej w 2022 roku.

 

Jak widać Polska zaczyna zbroić się po zęby, aby we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi stać się regionalną potęgą i zrealizować projekt Międzymorza. Z kolei dla amerykańskich i izraelskich firm zbrojeniowych jest to dobry interes i okazja, aby sprzedać uzbrojenie warte miliardy dolarów, które najwyraźniej posłuży w jakiejś wojence. Jak mawiają - wojna to biznes.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika lipka

Właściwie to całe to polskie

Właściwie to całe to polskie wojsko musi bronić amerykańskie niebo, więc to Usa powinna finansować nam narzędzia do obrony (ataku) bo my udostępniamy naszą ziemię a jest ona warta więcej niż całe Usa. Właściwie nie mamy potrzeby bronić amerykańskiej ziemi bo i tak nas tam nikt nie wpuści.

Jesteśmy w nato i płacimy jak za zboże tylko dlatego, że ktoś nas może obroni jak nas ktoś napadnie. Kto nas obroni jak napadnie na nas kraj będący również w nato, np. islamska Turcja, a gdy Usa wywołuje wojny to czy mamy prawo sprzeciwić się zabijaniu niewinnych bo podobno rządzi nimi "dyktator"? Każdym państwem, które chce się liczyć na wojennej arenie jest rządzone przez dyktatorów, Usa też i dyktatorstwo jest wpisane w tą cywilizację. 

Albo niech płacą za uzbrajanie naszego kraju albo niech pilnują swoich granic u siebie bo my z nimi nie graniczymy a za darmo nic nam nie dają. Obywatel ne może przeciwstawić się takiej polityce bo wszyscy rządzący muszą komuś lizać tyłki, jak nie na wschodzie to na zachodzie, dalekim zachodzie czyli za oceanem albo nawet mikro "potędze" w Afryce. Staliśmy się poligonem dla obcych, niestety.

Portret użytkownika gość111

a Polska dalej nie potrafi

a Polska dalej nie potrafi sama nic zbudować? to ta dobra zmiana. lepiej opłacić amerykanów i żydków jak się opłaca mafię by mieć swięty spokój. poklepią nas po plecach bo damy im 30 miliardów

Portret użytkownika k-m

Amerykański komiwojażer ze

Amerykański komiwojażer ze swoją atrakcyjną żoną podczas wizyty w Polin załatwił Żydom kontrakt na 8 mld dol.  Wystarczyło pełne patosu i komplementów przemówienie na placu w stolicy  i uścisk ręki marionetkowego prezydenta marionetkowego kraju i jego małżonki. Tłum zgromadzony  na placu wiwatował.

Parę  godzin poświęcenia, obrzydzenia, aktorstwa udawania ale interes  ubity i   tylko o to chodziło. Biznes wymaga poświęceń.

Portret użytkownika k-m

Bardzo bogaty kraj k..wa.

Bardzo bogaty kraj k..wa. Rozdaje po 500 zł za nicnierobienie (za wyjątkiem dzieci),  sprowadza z zagranicy proszek do prania bo sprzedał za 1 zł polską fabrykę a teraz funduje sobie systemy rakietowe za 30 mld zł. Strasznie ten kraj bogaty.

Gdyby Rosjanom czy Chińczykom tak naprawde zależało to poświęcą nawet te 20 samolotów bo wiekszej zdolnoćśi obronnej toto nie ma ,  a następne 50 zrówna ten kraj rozmodlonych id...io tów z ziemią. Amen panie Maciarewicz i inne Pisy. Szydło z wami.

 

Portret użytkownika Jaron22

Pytanie tylko kto będzie miał

Pytanie tylko kto będzie miał kody zabezpieczające do rakiet:) Polacy Czy Izraelczycy. Tak samo z Amerykańskimi rakietami jest do F16. Co z tego że mamy samoloty i pare rakiet do nich, jak to od Amerykanów zależy czy je będziemy w stanie wystrzelić. Mają takie zabezpieczenie, że jeśli uznają że Atak nastąpiłby na ich interesy to mogą po prostu nam te rakiety zdalnie wyłączyć i nie będzie z nich żadnego pożytku. 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Zbrojenie się przeciwko

Zbrojenie się przeciwko "mateczce Rosyi" to głupota z najwyższej półki.. Jeśli komuś się wydaje, że Rosja będzie spokojnie na to patrzeć, to jest idiotą... Prewencyjny atak Rosji na Polske, to kwestia chwili.. Czekajmy dalej i tylko nie zachłyśnijcie amerykanskim wsparciem...

 Dostaliśmy to co Trumph chciał i teraz dupa sie wypnie...

Portret użytkownika U_P_Adlina

uspokój się mendak. Nikogo tu

uspokój się mendak. Nikogo tu nie poruszysz tą swoją prymitywną banderowską rusofobiczną propagandą. Rosja nie ma po co napadać Polski. Nie zaatakowała nawet twojego banderowskiego grajdoła po przeprowadzonym tam anty-demokratycznym zamachu stanu. Gdyby tak w bander-kanadzie przeprowadzono taki zamach to pewne jest, że uSSmania natychmiast dokonałaby tam agresji. Nie bredź więc trollino. Polska powinna mieć silną armię i jednocześnie żyć w zgodzie ze swoimi sąsiadami. Nawet i z ukrainą, ale pod warunkiem, że nie będzie to nazi-banderowska upaina, która w tej chwili jest najbardziej nieprzewidywalna i niebezpieczna dla Polski.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika anonim

W całości się z tobą zgadzam,

W całości się z tobą zgadzam, jednak zauważ proszę że pojawiają się tu komentarze potępiające obecne dążenia do przywrócenia Polsce należnego jej miejsca w Europie jako potęgi militarnej , potępia się pod pretekstem  innych potrzeb finansowych- niby ważniejszych niż bezpieczeństwo własnego kraju, z  kolei ja takie podejście potępiam. Polska ma być silna żeby wybić z głowy agresję JAKIEMUKOLWIEK państwu zdolnemu jej dokonać oraz umożliwić nam rozmowę z każdym sąsiadem i krajem na zasadziej równy z równym. 

Portret użytkownika U_P_Adlina

w pierwszej kolejności Polska

w pierwszej kolejności Polska musi przetrwać obecną bardzo niebezpieczną sytuację na świecie i w europie, która wiąże się z traceniem pozycji jedynego hegemona przez uSSmanię, która to uSSmania zrobi wszystko, by temu zapobiec lub odsunąć w czasie. Zrobi wszystko, łącznie z poświęceniem swoich pionków do których niestety należy Polska. Nie zajmuj się teraz hipotetyczną potęgą militarną Polski w przyszłości, bo TU I TERAZ trwa walka o przetrwanie narodu, a nie o potęgę. Najpierw trzeba przetrwać i wyjść z uścisku zachodnich zdegenerowanych demo(no)kracji z żydo-uSSmanią na czele, a potem jako wolny naród z Polakami u władzy można mysleć o odbudowie i kraju i armii. Ale to potem. Na razie celem jest przetrwanie.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Ostatni Sprawiedliwy

Międzymorze? Phi. dobre sobie

Międzymorze? Phi. dobre sobie. Przyjechał Trump, poklepał po główce, a naiwniacy napalili isę nadzieją :) Kto by chciał wiecznie skłoconą Polskę, jako przywodcę mitycznego międzymorza, czy też "1000 letniej rzeszy międzymorza" Smile Ale fakt. Powinniśmy się dozbrajać, bo nigdy nie wiadomo, co sobie uroi w móżdżku ten cały Srutin i skończymy, jak nasz sąsiad Ukraina. W Królewcu i okolicach mają więcej wojsk niż cala Polska. RuSSkie mentalnie utknęli w czasach zimnej wojny i pielęgnują swoje "najlepsze" tradycje ZSRR (w tym pomniki z czerwoną gwiazdą) cały czas obawiając się zagrożenia ze strony "imperialistów" Smile

Strony

Skomentuj