Izraelska Żelazna Kopuła jest zagrożona przez nową broń Hezzbollahu

Kategorie: 

Źródło: kadr z X

Wszystko zaczęło się od interesującego nagrania, na którym Hezbollah zniszczył wyrzutnię izraelskiego systemu obrony powietrznej Iron Dome (Żelazna Kopuła). Ten incydent zapoczątkował dyskusje na temat rzeczywistego potencjału niektórych pocisków oraz wyzwań, przed którymi staje nawet tak zaawansowany system przeciwlotniczy. Nagranie rzekomo zarejestrowane przez pocisk Almas pokazuje uderzenie w obiekt przypominający wyrzutnię Iron Dome. Jednak późniejsza analiza wykazała pewne nieścisłości, sugerując fałszerstwo. Brakowało charakterystycznych elementów aktywnego systemu oraz wtórnych eksplozji pocisków Tamir, co sugeruje, że celem mogła być atrapa lub nieaktywna wyrzutnia pozostawiona przez Izrael w celu zmarnowania pocisku Hezbollah.

 

Pocisk Almas jest irańską wersją izraelskiego pocisku przeciwpancernego SPIKE, posiadającą znaczące zdolności bojowe. Almas może wykonywać precyzyjne uderzenia na dystansie kilku kilometrów dzięki systemowi man-in-the-loop, umożliwiającemu operatorowi dokonywanie korekt kursu w czasie rzeczywistym podczas lotu. Zdolność ta sprawia, że jest znaczącym zagrożeniem dla izraelskiej infrastruktury wojskowej w pobliżu granicy, co potwierdzono od stycznia, kiedy Hezbollah po raz pierwszy użył tego pocisku przeciw izraelskiemu posterunkowi wywiadowczemu.

 

Atak Hezbollah przy użyciu pocisków Almas podkreśla szerszy problem obrony przed precyzyjnymi pociskami kierowanymi. Rozprzestrzenianie się takiej technologii oznacza, że nawet dobrze chronione miejsca, takie jak systemy Iron Dome, są narażone na stosunkowo tanie i bardzo precyzyjne ataki. Izraelskie Siły Obronne (IDF) muszą teraz stawić czoła skomplikowanemu wyzwaniu, jakim jest ochrona swoich systemów obrony powietrznej oraz przeciwdziałanie rozwijającemu się zagrożeniu ze strony precyzyjnych broni kierowanych Hezbollah. Konieczna jest wielowarstwowa strategia obronna, integrująca systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu (SHORAD) w celu ochrony przed zagrożeniami operującymi na niskim pułapie, takimi jak drony kamikadze.

 

Hezbollah, używając irańskich pocisków Almas, pokazał, że nawet zaawansowane systemy obronne mogą być narażone na zagrożenia ze strony stosunkowo tanich broni. Incydent ten ujawnia luki w obronie Izraela przed precyzyjnymi pociskami kierowanymi. Wideo z ataku, choć wzbudzało wątpliwości co do autentyczności, pokazało słabość systemu Iron Dome w obliczu nowych technologii. Hezbollah wykorzystał precyzyjny pocisk Almas do zniszczenia rzekomej wyrzutni Iron Dome, co wzbudziło poważne obawy wśród izraelskich wojskowych i analityków.

 

Pomimo kontrowersji związanych z autentycznością nagrania, problem pozostaje realny. Izrael musi stale rozwijać swoje technologie obronne, aby sprostać nowym zagrożeniom, które pojawiają się na polu walki. Precyzyjne pociski kierowane, takie jak Almas, stanowią poważne wyzwanie, ponieważ mogą precyzyjnie uderzać w kluczowe elementy infrastruktury wojskowej, co może mieć katastrofalne skutki.

 

System Iron Dome, który przez lata był uważany za niemal nieprzeniknioną barierę ochronną, teraz musi stawić czoła nowym wyzwaniom. Konieczne jest zintegrowanie systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu, które będą mogły skutecznie chronić przed zagrożeniami operującymi na niskim pułapie. Ponadto, dalsze badania i rozwój technologii będą kluczowe dla utrzymania przewagi w obronie powietrznej.

 

W kontekście rosnącego napięcia w regionie, incydent ten pokazuje, że wojna technologiczna wciąż ewoluuje. Państwa muszą być przygotowane na nowe zagrożenia i nieustannie doskonalić swoje systemy obronne, aby chronić swoje terytorium i ludność. Izrael stoi przed trudnym zadaniem adaptacji do dynamicznie zmieniających się warunków na polu bitwy, co wymaga zarówno innowacyjnych rozwiązań technologicznych, jak i skutecznych strategii obronnych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Rabinpoziom33

Po pierwsze trzeba zacząć od

Po pierwsze trzeba zacząć od tego że to nie są Żydzi co wykazały badania genetyczne tylko cała mieszanka folklorowo - napływowa z Europy Środkowo-Wschodniej.

po drugie jest to pretekst do tego aby mieć poparcie Opinii Publicznej dokonać do końca rzezi Palestyńczyków

Po trzecie jak mówią niezależne źródła is-ra-eł doskonale  wie o działaniach Hezbollahu

Portret użytkownika axell69

Kopułę  szydowską  jakiś czas

Kopułę  szydowską  jakiś czas temu ropierniczył   Iran   co potwierdziło    że  Iran jest w stanie   albo ze zadnej kopuły nigdy nie było    tak  jak  nigdy   nie było  prawdy w żadnych  opowieści szydowski  -  diecezja  nalyży   do was  w tym temacie oraz wyboru  tego  co jest prawdą  , są tu  ludzie którzy wiernie  plusują   zydowskiemu słudze narodu  inszynierowi    bez dyplomy i ci są w stanie  uwierzyć w  każde kłamstwo  więc i w jakąś żelazną    kupułę   ,  gdyż    kraj   ten kopulasty   cokolwiek   potrafi   to z całą pewnością  najlepiej wychodzi mu   mordowanie Palestyńczyków  oraz  okłamywanie  reszty świata .

nawet   admin  oszalał  bo on szczerze  współczuje   zelaznej  kopule ,  rozpisał się   na tema tego     gówna  z takim żalem że aż wstyd  czytać na  łamach rzekomo  polskiej strony . 

to juz jest koniec   tej   hucpy   i  cokolwiek  szyd jeszcze  wam przedstawi    nigdy  nie będzie  prawdą  ,    stany zjebanej ameryki   wypstrykały się z amonicji    nato   przegrało   na  ukrainie   teraz    kitajec zaanktuje  tajwan    a  Polski   już nie ma , po naszym kraju  zostały tylko   odsetki  do spałacenia i bogato zdobine     kościoły  -  to wszystko co mamy . Wiec  jak  chcecie słuchać złudzeń    obłakanego narodu który nienawidzi wszystkich  .bydło ,  na  tej planecie    to proszę bardzo , Wielu z nas  starało się tu przekazać   tyle info  ile było w stanie  ,  forma  wpisów  nie zawsze był   ślicznie i klarownie  zwarta  ale jednak były to  szczere    porady  czy podpowiedzi      dziś    już na tłumaczenie  nie ma czasu  gdyż zdychający   zachód   musi    wymusić wojnę totalną   .  Niech   parchów  broni    żelazna  kopuła    której nigdy  nie było  bo świat  w końcu  zrozumiał kto nam wymyślił te wszystkie   nieszczęścia    na tej wspaniałej planecie   

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Portret użytkownika ba19

 

 

 

Każdy kraj który mniema ze ma 100% obronę , może atakować inne kraje pod byle pretekstem , bo co mi zrobicie , my mamy 100% obronę , a potem płacz i zgrzytanie zębami :

Mateusza 26: 52  Wtedy Jezus powiedział do niego: „Włóż swój miecz z powrotem na jego miejsce,+ bo wszyscy, którzy chwytają za miecz, od miecza zginą.

Rodzaju 9:6  Kto przelewa krew człowieka, przez człowieka zostanie przelana jego własna krew, a bo na obraz Boży uczynił On człowieka.

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Skomentuj