Izraelska tarcza antyrakietowa Iron Dome, zostanie jeszcze udoskonalona

Kategorie: 

Źródło: IDF

Ostatnia wojna izraelska-palestyńska pomogła zweryfikować, co jest warty system antyrakietowy stworzony przez izraelski koncern zbrojeniowy Rafael. Skuteczność systemu zwanego Iron Dome (Żelazna Kopuła) została sprawdzona w warunkach bojowych a biorąc pod uwagę ilość ofiar w wyniku palestyńskich ataków rakietowych to niewątpliwie dobrze wykonał postawione mu zadanie.

 

Wojskowi z Izraela poinformowali, że 17 listopada 2012, "Żelazna Kopuła" (כיפת ברזל) otrzymała aktualizację zaawansowanego systemu obrony, łącznie z nowymi algorytmami przewidywania trajektorii pocisków i rakiet.  Według IDF, pozwala to zestrzelić pociski z odległości nie 15 km, jak to było przed uaktualnieniem, a 75 km od najbliższej wyrzutni.

 

W sumie w takim małym kraju jak Izrael system składa się z kilku baterii. Wielki sukces z "Żelaznej Kopuły" przyciągnął uwagę USA, które już wyraziły chęć przyłączenia się do produkcji. Współpraca zainteresowana jest również Korea Południowa, obawiająca się rakiet z Korei Północnej. Są to dwa bardzo pojemne rynki uzbrojenia, tak, że przemysłowi obronny Izraela, można tylko pogratulować.

Oczywiście, można powiedzieć, że poziom rakiet, przeciwko którym stosowano system nie odbiega o tego, jaki prezentowały niemieckie "V-2" z drugiej wojny światowej.  Ze Strefy Gazy wystrzelono również rakiety Fajr-5, oparte o konstrukcje sowieckie, które potem zostały udoskonalone w Iranie, również te bardziej zaawansowane rakiety, kierowane na Tel Awiw zostały strącone.

Przypadek z Izraela pokazuje, że obrona antyrakietowa musi się odbywać w ramach zintegrowanego systemu sterowania ogniem i śledzenia celów. Jednak każda tarcza antyrakietowa ma ograniczoną zdolność do radzenia sobie z zagrożeniami. Gdyby doszło do zmasowanego ataku przeprowadzanego kilkoma falami po kilkadziesiąt rakiet żaden system na świecie nie będzie w stanie zapewnić protekcji bronionego terytorium.

 

 

Źródło: New Scientist

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Zenek

Kopuła jest z "zelaza" bo na

Kopuła jest z "zelaza" bo na "palestyńskie kamienie" projektowana. Cała jej "moc" to 2 taktyczne atomówki - pierwsza atmosferyczna uziemia elektronike tego szmelcu, 2 druga naziemna - zamiata śmieci wraz z obsługą do morza. Palestyńczycy jak i kraje ościenne broni atomowej nie mają wiec naziści pokazują całą gamę wyuczonego z tory zezwierzecenia pastwiąc się na okolicznej i okupowanej ludności cywilnej.

Portret użytkownika Ja

Z tego co o dziwo w mediach

Z tego co o dziwo w mediach jeden dziennikarz powiedział TVP info, to Hamas celowo wybierał cele nie zamieszkałe, lub takie aby straty w ludziach były jak najmniejsze a większość rakiet poprostu rozpadły się w powietrzu, a cześć została zestrzelona, nie wiem czy dobrze mi sie zdaje ale albo coś nie wiemy do końca albo się zmienia na plus w mainstreamie... Sprawidzili "Hamas" czym izrael dysponuje, a skoro syjoniści pokazali co mają "odsłonili się" to nie będą podskakiwać, bilans strat jest chyba dość jasny w przekazie jakie kto ma intencje...
 
P.S>. to wyjaśniałoby dlaczego Syjoniści muszą sobie tę tarczę udoskonalić ;] a reszta wygląda na propagandę odnośnie jej skuteczności...

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika fakir

zamordowali blisko 50

zamordowali blisko 50 palestyńskich dzieci w konflikcie sprowokowanym prawdopodobnie w celu przetestowania i wypromowania tarczy antyrakietowej... takie rzeczy tylko u satanistów... rzygać mi się chce jak o nich czytam!

Skomentuj