Izrael życzy Irańczykom udanego przewrotu

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Minął właśnie szósty dzień protestów w Iranie. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 21, zaś służby porządkowe aresztowały już ponad 500 osób. Demonstracje nieco osłabły, choć Izrael i Stany Zjednoczone oficjalnie poparły "walkę o wolność".

 

W nocy z poniedziałku na wtorek zginęło co najmniej 9 osób. Sześciu napastników straciło życie w momencie ataku na posterunek policji w mieście Ghahdaridżan podczas próby kradzieży broni. Jak widać organizatorzy marszy antyrządowych chcą za wszelką cenę zdobyć broń palną, aby zapoczątkować rebelię i doprowadzić do wojny domowej. Jest to zresztą plan zgodny z polityką następcy tronu Arabii Saudyjskiej, Mohammeda bin Salmana, który jakiś czas temu powiedział, że nie ma zamiaru czekać aż wojna zawita w jego państwie i zamiast tego będzie dążył do konfrontacji zbrojnej na terytorium Iranu.

 

Sytuacja w stolicy Teheranie została w dużej mierze opanowana, gdy Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej postanowił zająć się zapewnieniem bezpieczeństwa w tym mieście. Rozpoczęły się masowe aresztowania agresywnych chuliganów, którzy protestują przeciwko trudnej sytuacji ekonomicznej, a z drugiej strony demolują ulice i zaprowadzają chaos.

 

Tymczasem przywódca Iranu Ali Chamenei po raz pierwszy zabrał głos. Ajatollah powiedział, że wrogie państwa wysyłają pieniądze i broń, aby destabilizować państwo. Zapowiedział również przemówienie do Irańczyków "gdy nadejdzie odpowiedni czas". Prawdziwa walka toczy się teraz o społeczeństwo, które może zostać mocno podzielone w kwestii poparcia dla rządu. Widać to w wypowiedziach władz Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Premier Benjamin Netanjahu wydał zaskakujące oświadczenie, w którym podobnie jak Donald Trump otwarcie opowiedział się po stronie irańskiego społeczeństwa, a tym samym poparł przewrót. W nagraniu zamieszczonym na platformie YouTube próbował przedstawić siebie jako przyjaciel ludności, która żywi wyjątkową niechęć, wręcz nienawiść do Izraela, a tymczasem kuwejcka gazeta al-Jarida pisze, że USA dały państwu żydowskiemu zielone światło do zamordowania dowódcy sił specjalnych Al-Kuds wchodzących w skład irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, generała Ghasema Solejmaniego.

 

Iran z całą pewnością nie pozwoli na wybuch rebelii. Rząd, wojsko, policja oraz siły paramilitarne prawdopodobnie są dobrze przygotowane na taki scenariusz mając na uwadze inspirowany przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię zamach stanu z 1953 roku, który również zaczął się od podburzania irańskiego społeczeństwa. W obecnych protestach widać dokładnie ten sam schemat działania, który stosowany był już w Syrii, Libii i na Ukrainie. Jeśli w Iranie nie nastąpi przewrót to przynajmniej uda się nieco zdestabilizować kraj i nastawić społeczeństwo przeciwko rządowi, a następnie kontynuować izolację na scenie międzynarodowej i gnębić kraj kolejnymi sankcjami.

 

Źródła:

https://www.timesofisrael.com/report-us-gives-israel-go-ahead-to-kill-powerful-iranian-gen...

https://www.zerohedge.com/news/2018-01-02/nine-killed-hundreds-arrested-6th-day-iran-prote...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika PędnikNieŁągiewki

Dziwne że tak dobrze wrogom

Dziwne że tak dobrze wrogom swoim życzący Srulsrahell nie życzy im szybkiego i szczęśliwego zakończenia z sukcesem programu wzbogacania uranu w ilościach zapewniających temu krajowi bezpieczeństwo nie tylko energetyczne...

Portret użytkownika ronin

coz oczywiste jest ze ktos

coz oczywiste jest ze ktos laduje olbrzymie ilosci papierkow zreszta juz bez pokrycia w ta niby-rewolucje. dziwne ze jeszcze nie roprawiono sie po cichu z tymi agentami wywolujacymi zamieszki . zreszta niech iran zobaczy jak zamieszki tlumia u siebie jankesi. a jak zabraknie papierkow to i zamieszki sie skoncza.

Portret użytkownika Alasca

Co to za czarci portal co to

Co to za czarci portal co to wspiera same rezimy i bandytke - ciesza was tortury, gwalty na dzieciach, traktowanie kobiet, wieczne nakazy i zakazy, fundamentalizm islamski itp jakie sa codziennoscia w Iranie? Co sie dziwic - tak samo ciesza was ruskie zbrodnie - gdziekolwiek by nie byly znajduja waszebwytlumaczenie, tak samo popieracie kima ktory gnoi swa ludnosc w imiechorych ambicji. Brawo parchy! Obyscie skonczyli jak bandyci na czele tych rezimow

Portret użytkownika TAL-BAU-SYSTEM  (Wymiana pogladow a nie slowne przepychanki)

Alasca! Portal nikogo nie

Alasca! Portal nikogo nie popiera, jedynie neutralnie temat podrzuca! 

 No i ten portal to jedyny na ktorym ludzie moga popierac co chca! A ze inteligentni potrafia sami myslec to popieraja najlepszych z mozliwych!  Tu nie TVN gdzie z gory wiadomo ze tylko jedni sa dobrzy a reszta to bandyci... Zauwaz ze te poparcia sa podparte mocnymi argumentami, wiec przeanalizuj i sie zastanow sam czy napewno dobra strone popierasz???

Portret użytkownika U_P_Adlina

Reżimy i fundamentalizm

Reżimy i fundamentalizm islamski to masz na przykład w arabii ssaudyjskiej czy katarze, ale jakoś te reżimy ci nie przeszkadzają, tak? Bandyckie agresje uSSmanów i ich klakierów też jakoś uchodzą twojej uwadze? Iran nigdy na nikogo nie napadł, a bandycki uSSman zrobił to dziesiątki razy i robi nadal. Obyś dostał zwielokrotnione to całe zło, które popierasz.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Alasca, ty masz pomieszanie

Alasca, ty masz pomieszanie pojęć w tym durnym łbie. Nikt nie usprawiedliwia "ruskich" ( czytaj zydobolszewickich) mordów. Najbardziej jednak piętnujemy bestailstwo zachodnioukraińskich, chazarskich banderoców. A ty Alasca walnij sobie głową w ścianę płaczu w Izraelu... na tyle skutecznie, byś tu już nigdy nic nie napisał...

Strony

Skomentuj