Izrael znalazł sposób na uczynienie żołnierzy niewidzialnymi

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Rząd Izraela i ministerstwo obrony kraju połączyły siły z Polaris Solutions, aby wynaleźć matrycę nowych materiałów, które mogą ukryć żołnierzy przed czujnikami podczerwieni. Według Business Insidera, system Polaris Defense Kit 300 to system „termicznego maskowania wizualnego”, który wykorzystuje kombinację „metali, mikrowłókien i polimerów” do maskowania nie tylko wyglądu żołnierza, ale także sygnatury termicznej.

 

Wcześniej, jeśli obiekt emitował ciepło, mógł wydawać się niewidoczny dla ludzi na polu, ale zawsze był natychmiast wykrywany przez specjalny sprzęt. Kamery termowizyjne wychwyciły emanujące z niego promieniowanie podczerwone i pokazywały je, jakby w biały dzień. To sprawiło, że żołnierz był podatny na drony i każdego dobrze wyposażonego wroga. Cóż, czołg lub bojowy wóz piechoty był na ogół pokazywany w postaci ogromnej plamki świetlnej.

 

W przeciwieństwie do starej technologii noktowizyjnej, która wymagała jakiegoś źródła światła (przynajmniej podczerwonego), nowoczesne kamery termowizyjne w ogóle nie wymagają żadnego światła. Potrzebują po prostu wykrywalnego poziomu ciepła, który różni się w jakiś sposób od otaczającego środowiska.

 

Kamuflaż, całkowity brak światła, a nawet zasłony dymne nie pomagają. Ten ostatni fakt sprawia, że kamery termowizyjne są przydatne nawet w ciągu dnia. Dlatego wszystkie armie świata tak bardzo na nich polegają.

 

Ale technologia nie jest idealna. Obiekty, które nie emitują ciepła, nie są w ogóle widoczne w kamerze termowizyjnej. Tak właśnie działa system Kit 300. Ma on na celu wyeliminowanie termicznej obecności żołnierza, przez co jest on „niewidzialny”, tj. zarówno dla ludzi (ze względu na pierwszorzędny kamuflaż), jak i dla kamer termowizyjnych. Zestaw Kit 300 działa jak izolator, zapobiegając wyciekaniu ciepła żołnierza spod konstrukcji. Materiał jest również wodoodporny, dlatego planuje się z niego robić namioty i zadaszenia, które mogą pokryć sprzęt.

 

Kamuflaż jest dość lekki. Metr kwadratowy materiału waży 700 gramów. Żołnierze mogą zarzucić go na siebie, aby stać się mniej widocznym w ruchu, lub połączyć swoje arkusze, aby zbudować barierę przypominającą dużą skałę, gdy zajmą pozycję. Kompozycja składa się z polimerów, mikrofibry i metali. Konkretnej konstrukcji nie ujawniono, ale system został opatentowany przez Polaris Solutions w kilkudziesięciu krajach. Stany Zjednoczone i Kanada również wykazały zainteresowanie technologią. Tam planują użyć go do osłaniania snajperów i sił specjalnych. Chociaż Asaf Pikkioto, szef firmy, która opracowała ten materiał, twierdzi, że do komercyjnego wykorzystania jest jeszcze 5-10 lat.

 

Pikkioto dodał również, że w ostatnich latach inwestycje w kamuflaż piechoty były niewielkie, podczas gdy systemy noktowizji poprawiły się i stały się powszechne w tym czasie. Ich masowe użycie przez Hezbollah podczas wojny libańskiej w 2006 roku doprowadziło do stworzenia Polaris Solutions w celu poszukiwania środków zaradczych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika nnx

Ciekawie będzie jak cała ta

Ciekawie będzie jak cała ta technika poradzi sobie gdy wielo milionowa armia będzie w natarciu? Tylko ataki jądrowe mogą powstrzymać ale ze wzgledu na niewielkie terytorium izraela i wielki zasięg promieniowania po wybuchu ciężko to będzie skorelować.

Strony

Skomentuj