Izrael zapowiada aneksję fragmentu okupowanej Palestyny

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Izraelski premier Benjamin Netanjahu oświadczył w telewizyjnym przemówieniu, że jeśli zostanie wybrany w kolejnych już izraelskich wyborach, zaanektuje Dolinę Jordanu i tereny na północ od Morza Martwego, czyli obszary okupowane przez Izrael od 1967 roku.

Izraelski premier wyjaśnił, że zamierza włączyć do Izraela wszystkie osiedla żydowskie na całym Zachodnim Brzegu Jordanu, ale zrobi to dopiero po ogłoszeniu przez Stany Zjednoczone planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu i po konsultacji z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Zapowiedź premiera Netanjahu wzbudziłą oburzenie w świecie arabskim. Plany skrytykowala między innymi Arabia Saudyjska, zwykle sprzyjająca Izraelowi. Niepochlebnie na temat aneksji palestyńskiego terytorium jako cześci Izraela wypowiedziała się też Liga Arabska.

 

Dolina Jordanu to obszar zajmujący powierzchnie około 2400 km kwadratowych i stanowi około 30 procent terenów Zachodniego Brzegu Jordanu. Pretekstem do aneksji mają być liczne skupiska żydowskich osadników, tych samych, którzy stanowią zarzewie konfliktu między Palestyńczykami a Żydami.

Aneksja terytorium jednego państwa przez drugie to coś z czym nie mieliśmy do czynienia przez wiele lat. W czasach nowożytnych zrobił to na przykład Sadddam Husein z Kuwejtem. Potem Amerykanie oderwali od Serbii Kosowo, Rosjanie zaanektowali w odpowiedzi Krym, a skoro stało się to już nową normą, że silniejszy odkraja po kawałku słabszego, to swoją aneksję zapowiedziało mocarstwo Izrael.

 

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MINOTAUR

Moje smierdzace kalem z Wisly

Moje smierdzace kalem z Wisly rzeznikowe malenstwa. Jestem wzroszony waszymi wywodami na temat aneksu Zach Brzegu Jordanu. Badzcie pozdrowieni przez wielki rod Izraela i cieszcie sie tymczasowa wolnoscia. Konflikt juz trwa od bardzo dawna. Te islamskie psy przyzwyczaily sie ruchac demokracje we wszystkie dziury, ze mysla iz tak samo beda traktowac izraelitow. Otoz nie!!!Jestem stanowczo za aneksem i deportacja rdzennej ludnosci do rzxeznipospolitej polszy zeby nauczyli rzeznikow co to jest multikultura, a ministerstwo spierdowliwosci czym jest szariat. I tyle mam dzieciakta w tym temacie do popwiedzenia. Polowe tego oczywscie jest symbolika mojego gniewu na was. Pozdrawiam berbeci i sfore psiarni grasujacej na tym portalu cieszacy sie wolnoscia M

Portret użytkownika MINOTAUR

Czcigodna nalepko pachnaca

Czcigodna nalepko pachnaca wislanym kalem. Nie przestalem sie uczyc i cale zycie bede dlatego dziekuje ci za obelgi pod moim adresem bo nauczylas mnie dzisiaj tego czego nigdy sie nie spodziewalem. Mianowicie rzezniapospolita polszy wyksztalcila intelektualistow poslugujacymi sie symbolika trolli. Gratuluje uniwersytetom i politechnikom takiego sukcesu panie mgr inz.

 

P.S. Dam ci dobra rade nie czytaj moich dosier, puknij sie w glowe i zamknij oko podczs trascendencyjnej medytacji, a wtedy wielka osobliwa swiatlosc splynie na ciebie moja blyszczaca miernoscia miernoto...

Strony

Skomentuj