Izrael zagroził zniszczeniem syryjskiej obrony przeciwlotniczej

Kategorie: 

Źródło: sk.wikipedia.org

Ostatni nalot przeprowadzony przez izraleskie siły powietrzne w pobliżu Palmiry pokazuje wyraźnie, że praktycznie nikt nie liczy się już z rządem w Damaszku. Syria stała się polem walki między różnymi mocarstwami, które prowadzą swoje gry wojenne kosztem niezależności i niepodległości tego państwa.

 

Syria została podzielona na strefy, które są kontrolowane przez wojska kilku państw - armię Assada, Rosję, Turcję, Hezbollah + Iran oraz Kurdów + Stany Zjednoczone. Dodatkowo w wojnę angażują się różni "rebelianci", którzy w rzeczywistości realizują czyjeś interesy, np. Arabii Saudyjskiej, Jordanii czy Izraela. Wszyscy zapomnieli, że wojna toczy się na terenie państwa, które miało prawo (dziś już nie ma) to samostanowienia. Każda ze stron traktuje opanowane terytoria jak własne podwórko.

 

Turcja i Izrael pozostają obecnie najbardziej agresywnymi graczami. Ostatnio izraelskie samoloty wojenne po raz kolejny naruszyły przestrzeń powietrzną Syrii, zapuściły się w głąb kraju i uderzyły w cele naziemne w pobliżu Palmiry. Podczas ucieczki, syryjscy żołnierze uruchomili przeciwlotniczy system rakietowy S-200 i zaczęli strzelać do intruza. Państwowe media podają, że jeden samolot został zniszczony, zaś drugi uległ uszkodzeniu, czego nie potwierdza Izrael.

 

Myśliwce powróciły do kraju, a wraz z nimi rakiety wystrzelone przez syryjską armię. Pociski zbliżyły się do Izraela i zostały przechwycone przez tarczę antyrakietową Strzała 3. System po raz pierwszy został wykorzystany do zniszczenia nadlatujących rakiet.

 

Reakcje na to wydarzenie są co najmniej dziwne. Przede wszystkim, nikogo nie obchodzi to, że Izrael znów naruszył przestrzeń powietrzną sąsiedniego państwa. Władze Syrii ostrzegały w przeszłości, że będą reagować na tego typu agresywne zachowania. Jednak Minister Obrony Izraela Avigdor Lieberman dał do zrozumienia, że to Syria zachowuje się agresywnie i ostrzegł, że następnym razem syryjskie systemy obrony przeciwlotniczej zostaną zniszczone.

"Ingerencja w syryjską wojnę domową nie jest w naszym interesie, ani po stronie Assada ani przeciw niemu. Nie jest w naszym interesie aby walczyć z Rosjanami. Naszym głównym problemem jest transfer zaawansowanej broni z Syrii do Libanu. Dlatego za każdym razem, gdy namierzymy próbę przemycenia przełomowej broni, będziemy reagować aby temu zapobiec. Nie będzie żadnego kompromisu w tej sprawie. [...] Następnym razem, jeśli syryjska obrona przeciwlotnicza będzie działać przeciwko naszym samolotom, zniszczymy ją. Nie zawahamy się. Bezpieczeństwo Izraela jest ponad wszystkim" - powiedział Avigdor Lieberman.

"Bezpieczeństwo Izraela jest ponad wszystkim" - również ponad bezpieczeństwem Syrii? Z jakiegoś powodu nikogo nie oburza to, że izraelskie samoloty latają sobie nad Libanem lub Syrią. Rząd w Jerozolimie twierdzi, że nie chce dopuścić do sytuacji, w której libański Hezbollah wejdzie w posiadanie broni, która zostanie w przyszłości użyta przeciwko Izraelowi.

 

Pretensje Liebermana wskazują, że między izraelskim a rosyjskim rządem obowiązuje jakaś umowa. Wygląda to tak jakby Putin dał przyzwolenie na bombardowanie bojowników Hezbollahu. W odpowiedzi na ostatnie naloty, rosyjskie MSZ wezwało izraelskiego ambasadora z Moskwy. Wiceminister Spraw Zagranicznych Michaił Bogdanow wyraził tylko "zaniepokojenie". Można założyć, że w zamian za możliwość atakowania Hezbollahu na terenie Syrii, Izrael zgodził się aby zostawić Assada w spokoju. Ten z kolei, jak pokazuje sytuacja, musi się dostosować...

 

Źródła:

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4937427,00.html

http://www.presstv.ir/Detail/2017/03/20/515035/Russia-summons-Israeli-envoy-Syria

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika BigStan

Czekam z niecierpliwością na

Czekam z niecierpliwością na czas, gdy Rosja i inne kraje w końcu dobiorą się do tego bękarta jakim jest Izrael, lecz za nim te czasy nadejdą, trzeba by tu w Europie wyłapać wszystkich tych jacy są na ich usługach, godząc w kraje w jakich działają, po czym odesłać ich tam gdzie przodkowie bawili się w 40 letni spacer po piaskach pustyni.

Przecież rozpętanie tej zadymy jaka dzieje się teraz na tym łez padole to ich wina, wina bezsporna.

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika  kuba9131

Zgadzam się że Izrael

Zgadzam się że Izrael powinien zostawić Syrię w spokoju. Natomiast co do Hezbollahu to przecież ta organizacja zapowiedziała zniszczenie Izraela więc Izrael odpowiada na zagrożenie (akcja=reakcja)(ciekawe jaka byłaby reakcja Polski i Polaków gdyby jakaś organizacja zapowiadała zniszczenie naszego kraju). Hezbollah to są islamscy terroryści tylko że szyiccy ale ich prawo jest skrajnie islamskie, ta organizacja wielokrotnie dokonywała zamachów więc nie ma sensu ich usprawiedliwiać, to są terroryści.

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika  kuba9131

Można potępić Izrael za to co

Można potępić Izrael za to co robi na Palestyńczykach, lecz należy że Izrael stosuje politykę zemsty na wszystkich Arabach którzy mieszkają na terenie Izraela. Należy pamiętać że kraje arabskie zaatakowały Izrael kilka dni po uzyskaniu niepodległości przez te państwo, Izrael został jeszcze kilka razy zaatakowany. No ale każdą wojnę Izrael wygrywał i przez to zyskiwał nowe terytoria a teraz cierpią Palestyńczycy którzy też powinni winić swoich współbraci za agresję na Izrael. Takie organizacje jak Hezbollah czy Hamas to terroryści, otwarcie mówią że chcą zniszczyć Izrael (gdyby kiedykolwiek Izrael upadł to Żydzi zostaliby wymordowani, może część by uciekła. Po prostu ciężką sytuację ma naród żydowski no ale narazie mają swoje państwo). Moim zdaniem jedyną sytuacją na rozwiązanie konfliktu w Palestynie jest powstanie niepodległej Palestyny na terytorium Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy. No ale Arabowie bardziej nienawidzą Izraela niż kochają swoją Palestynę i za wszelką cenę chcą zniszczyć Izrael, nawet kosztem ewentualnej niepodległości Palestyny. Jedną z normalnych organizacji palestyńskich jest OWP która dopuszcza możliwość założenia Palestyny przy jednoczesnym istnieniu państwa żydowskiego (w takiej sytuacji Izrael jedynie byłby mniejszy o Zachodni Brzeg i Strefę Gazy).

Obecnie Izrael jest najbardziej cywilizowanym i demokratycznym krajem na Bliskim Wschodzie.

Portret użytkownika John Moll

Obecnie Izrael jest

Obecnie Izrael jest najbardziej cywilizowanym i demokratycznym krajem na Bliskim Wschodzie.

Po tym zdaniu nabrałem przekonania, że jesteś botem. Wklejasz to co przeczytasz w internecie, czyli nie posiadasz własnego zdania.

Piszesz, że Izrael jest najbardziej cywilizowanym krajem na BW? Wiesz czego dokonał Izrael w przeciągu kilku dekad swojego istnienia? Iran jest bardziej cywilizowany.

Portret użytkownika Eva11

tak wyjatkowo cywilizowani !

tak wyjatkowo cywilizowani !
ludzie widzacy zamordyzm klekaja i placza jak wsioki, prostaki...

a ci cywilizowani izraelici wyprawiaja bankiety nad grobami i bija brawa jak w teatrze ,zeby sie nie upodobnic do tych prostakow  ....

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika U_P_Adlina

Tobie już całkowicie się

Tobie już całkowicie się popierdzieliło po kopułą !!..........Przecież twój "demokratyczny i cywilizowany" israhell okupuje ziemie palestyńskie, syryjskie.........!!............Czy ty jesteś normalny??............Jak państwo, które okupuje ziemie innego państwa i morduje jego obywateli może byc cywilizowane??...........Ty nie możesz byc tak głupi !!........To po prostu niewiarygodne !!...........Jesteś jak nic pejsatym trollem !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Kimbur

Izrael nie popuści bo nie

Izrael nie popuści bo nie byłby Izraelem - będzie dążył do przejęcia, przynajmniej dużej części, ziem syryjskich by utworzyć obiecany w Biblii tzw. Wielki Izrael od Rzeki Egipskiej po Rzekę Eufrat. Aby to osiągnąć musi zmieść Syrię z mapy, swojej mapy. Dlatego najgorsze jeszcze przed nami. To, co do tej pory, to jeno preludium.

Strony

Skomentuj