Izrael zagroził wielką wojną w Strefie Gazy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W Izraelu trwają przygotowania do wyborów parlamentarnych. Tymczasem bojownicy palestyńskiej organizacji Hamas przeprowadzają coraz częstsze ataki rakietowe. Premier Benjamin Netanjahu ogłosił, że jeśli nie będzie innego wyjścia to Izrael rozpocznie atak na Strefę Gazy i będzie to największa operacja zbrojna od ponad dekady.

 

 

Rakiety spadają na Izrael od niedzieli. Islamiści przeprowadzają ataki w odpowiedzi na wcześniejsze naloty na Strefę Gazy i syryjski Damaszek, podczas których zabito trzech dowódców ugrupowania zbrojnego Islamski Dżihad. Bojownicy wystrzelili co najmniej 90 rakiet. Zdecydowana większość z nich została zestrzelona przez tarczę antyrakietową, Żelazną Kopułę.

Żelazna Kopuła - źródło: IDF

Ataki islamistów mogłyby zakłócić wybory w Izraelu, lecz ich efekt jest raczej odwrotny. Premier Benjamin Netanjahu, który liczy na zwycięstwo jego frakcji politycznej, zagroził wypowiedzeniem kolejnej wojny. Jednak zaznaczył, że tym razem może to być największa od 12 lat operacja zbrojna. Z kolei Minister Obrony Naftali Bennett zapowiedział, że Izrael jest praktycznie gotowy do podjęcia działań, które „fundamentalnie zmienią sytuację w Strefie Gazy”.

 

Innymi słowy, islamskie ataki rakietowe tylko utwierdzają Izrael w przekonaniu, że należy się zbroić i bronić, a Palestyńczycy wcale nie chcą pokoju. Premier Benjamin Netanjahu ponownie może wykorzystać kwestię bezpieczeństwa, aby zyskać większe poparcie. Warto przypomnieć, że tuż przed wyborami we wrześniu 2019 roku, Netanjahu obiecywał aneksję wszystkich żydowskich osad, które wybudowano w Zachodnim Brzegu Jordanu.

Benjamin Netanjahu - źródło: Dreamstime.com

Obecna sytuacja z pewnością nie jest na rękę Palestyńczykom. Donald Trump przygotował „pokojowy plan”, który jest na rękę przede wszystkim Izraelowi i nie reprezentuje interesów Palestyńczyków. Z kolei wojna sprawi, że Palestyńczycy utracą kolejne terytoria, a Izrael stanie się jeszcze silniejszy i zniweczy ich marzenia o powstaniu państwa palestyńskiego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj