Izrael wystrzelił swoją pierwszą sondę kosmiczną na Księżyc

Kategorie: 

Źródło: SpaceIL

Izrael właśnie rozpoczął misję na Księżyc. W piątek o godzinie 2:45 czasu polskiego, rakieta Falcon 9 wyniosła w przestrzeń kosmiczną lądownik Beresheet. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Izrael stanie się czwartym państwem, które zdołało dostarczyć sondę na powierzchnię Srebrnego Globu.

 

Statek kosmiczny wystartował z Przylądka Canaveral na Florydzie. Beresheet jest własnością izraelskiej organizacji SpaceIL. Jest to pierwsza prywatna inicjatywa, zakładająca wysłanie sondy na Księżyc. Inżynierowie, którzy skonstruowali ten lądownik, otrzymali wsparcie finansowe ze strony rządu Izraela oraz miliardera Morrisa Kahna.

Źródło: SpaceIL

Sonda Beresheet wykona kilka orbit wokół Ziemi, a gdy zbliży się do naszego naturalnego satelity, wejdzie na jego orbitę, po czym będzie próbowała wylądować na jego powierzchni. Jest to dość trudny manewr, ale jeśli uda się go wykonać, sonda wyląduje na Księżycu w połowie kwietnia.

 

Organizacja SpaceIL we współpracy z Instytutem Naukowym Weizmanna w Rechowot i Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles chce zbadać księżycowe pole magnetyczne. Ponadto, lądownik Beresheet zabrał ze sobą między innymi Biblię, flagę i mapę Izraela oraz hymn narodowy. Projekt pochłonął zaledwie 100 milionów dolarów, podczas gdy Chiny, Rosja i Stany Zjednoczone potrzebowały setki milionów dolarów, aby zorganizować misję na Księżyc.

 

Ocena: 

2
Średnio: 1.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Easy Rider

Wyrzutnia amerykańska,

Wyrzutnia amerykańska, rakieta amerykańska - to na czym właściwie polega izraelski charakter tej misji? Oczywiście, można by ironizować, że teren USA to jakby poszerzone terytorium Izraela, inaczej USrael, ale sprawa ma tak naprawdę poważniejszy charakter.

Przypuszczam, że wszystkie te misje i programy "kosmiczne" mają za zadanie głównie utwierdzać ludzkość w przekonaniu do heliocentycznej (HC) budowy wszechświata. Dlatego nastąpiło poszerzenie międzynarodowego udziału w tych badaniach, aby zwiększyć ich wiarygodność, mimo, że efektem są te fejkowe, niezmienne od półwiecza zdjęcia typu "wschód Ziemi z Księżyca". Ale kiedyś w końcu prawda musi ujrzeć światło dzienne - tylko skutki tego rodzaju przewrotu, tj. odejścia od teorii kopernikańskiej, mogą być trudne do przewidzenia, to może być światowy szok.

Portret użytkownika kabaret

Ten wredny naród jeszcze nic

Ten wredny naród jeszcze nic sam nie wymyślił oprócz kradziejstwa, niech tam wszyscy polecą i zostaną, na pewno nie będą mieli antysemitów, żydostwo w jednym miejscu tylko kto by pracował na ich żarcie, zaraz ściągnęli by niewolników. Podły naród.

Portret użytkownika piotr p

Nie trzeba być wielkim

Nie trzeba być wielkim fizykiem żeby udowodnić, że takie coś nigdzie nie wyląduje. Jeśli weżmiemy spadochron i przyczeimy do niego masę to czasza spadochronu będzie pełniła rolę siły hamującej. Czasza zawsze będzie za masą. Jeśli ten spadochron był by supersztywny i taki układ masy z siłą hamującą upuścimy na odwrót, tzn. masa na górze a siła hamująca na dole, to będzie on dążył do obrócenia się i w końcu się obróci. Wniosek: aby coś mogło wylądować przy pomocy silnika rakietowego to taki silnik musiał by być umieszczony ponad masą opuszczaną i takich silników musiało by być minimum trzy. Jeszcze nikt nie zbudował helikoptera z wirnikiem na spodzie.

Portret użytkownika ziwk2

Wystarczy znajomość geografi

Wystarczy znajomość geografi na poziomie szkoły postawowej... - Na Księżycu nie ma atmosfery!, więc spadochrony są całkowicie nieprzydatne. Ladowanie musi się odbyć przy pomocy silnika rakietowego.

Co do stateczności układu  masa na górze, siła działająca od dołu: fizyka - szkoła podstawowa - każda rakieta - włąśnie tak działa - silnik na dole, a powyżej cała masa (konstrukcja, paliwo, ładunek użyteczny) - wystarczy tylko prosty układ stabilizujący kierujący - sterami w strumieniu wylotowym lub - przechylający silnik lub - używający małych silniczków manewrowych.

 

No ale Ja w podstawówce nie musiałem się uczyć o magicznych jabłakach, gadających wężach itp...

 

Portret użytkownika docent

Słuchaj "ziwk2", możesz

Słuchaj "ziwk2", możesz wypluć płuca i tak oni stwierdzą że mają rację.

Rakietą steruje się jak odwrócony wahadłem. Oni i tak tego nie zrorumią.

Fizyka. Niech wytłumaczą zasadę działania nożyczek - jakie siły tam działają. Jak będą sprytni to może znajdą poprawną odpowiedź w google.

Portret użytkownika Epiornis

Magiczne Jabłko Newtona.

Edit 3. "...No ale Ja w podstawówce nie musiałem się uczyć o magicznych jabłakach, gadających wężach itp..."

Ja też Smile

 

Magiczne Jabłko Newtona.

Jak działa grawitacja?

Newton zauważył podobno, że jabłko spadło. Mu na głowę? Czy nie wiem...

Może to taki sam mit jak to, że Archimedes nagi krzyczał EUREKA Smile

 

Edit: Czy jest na sali botanik? Smile Czy owoce z drzew spadają dlatego, że Ziemia jest kulą? Smile

Dlaczego wszystkie jabłka nie spadły jednocześnie w tym samym momencie? Wink

Edit 2. GRAWITACJA NA WAKACJACH? Smile

Rażące naruszenie regulaminu. Ban na czas nieokreślony.

Moderacja

Strony

Skomentuj