Izrael wynajął lotnisko przy granicy z Iranem

Kategorie: 

air-attack.com

Konflikt z Iranem w ostatnich dniach wydaje się być wygaszany. Podgryzanie reżimu nadal odbywa się w sferze ekonomicznej, ale Izrael wyraźnie wyciszył werble wojny. Jednak mogą to być tylko pozory.

 

Uspokojenie sytuacji wokół Iranu jest potrzebne Barackowi Obamie i otwarcie o to prosił premiera Netanjahu. Wyciszenie odbywa się jednak tylko w sferze werbalnej, bo Izrael robi swoje i wczoraj gruchnęła wiadomość, że rozpoczęto korzystanie z baz w Azerbejdżanie. Konkretnie przy samej północnej granicy z Iranem.

 

Teraz Obamie będzie znacznie trudniej utrzymać w ryzach narastający konflikt. Iran ma całkiem solidne podstawy do obaw o swoje bezpieczeństwo a wynajęcie baz lotniczych rozwiązuje problem polegający na logistyce ataku na Iran planowanego przez Izrael. Posiadanie baz w pobliżu Iranu oznacza też lepszą skuteczność nalotów, bo samoloty nie będą zmuszone do zabierania większej ilości paliwa i zamiast tego mogą wsiąść kolejne bomby.

O planach użycia baz w Azerbejdżanie, w tym poradzieckich obiektów, prawdopodobnie media poinformowali sami Amerykanie, którzy w ten sposób próbują odzyskać jakąś kontrole nad tym, co dzieje się na Bliskim Wschodzie. Zresztą relacje Azerbejdżanu i Izraela są bardzo dobre i taka umowa wojskowa wydaje się bardzo prawdopodobna. Ostatnio Azerbejdżan kupił od Izraela broń o wartości 1,6 miliarda dolarów. Większość dostaw to specjalistyczny sprzęt elektroniczny w tym bezzałogowe drony szpiegowskie. Być może Azerbejdżan odda część swoich baz przy granicy z Iranem, jako barter w jakiejś transakcji.

 

Oprócz Azerbejdżanu, jako miejscu, z którego może być prowadzona operacja irańska wspomina się też o irackim Kurdystanie. Wspominała o tym brytyjska gazeta Sunday Times. Chaos w Iraku wywołany amerykańską inwazją trwa po dziś dzień. Kurdowie, którzy cieszą się dzięki temu dużą autonomią znani są z dobrych relacji z Żydami. Scenariusz wykorzystania Kurdystanu, jako platformy ataku wydaje się być równie prawdopodobny.

 

Jakby tego było mało w całą awanturę wmieszała się Rosja, która uważa, że wojna w Iranie może się rozlać na cały Kaukaz a to według szefa rosyjskiego MSZ, Ławrowa , oznacza zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji.

 

 

Źródła:

http://www.csmonitor.com/USA/Foreign-Policy/2012/0329/Attacking-Iran-Did-US-just-torpedo-Israeli-deal-for-a-base-in-Azerbaijan

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/blizky-vychod/clanek.phtml?id=739194

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Olka

Nie bez powodu Izraelczycy

Nie bez powodu Izraelczycy podnieśli taki hałas, gdy p.Grass zdradził na forum publicznym przyszłe plany państwa Izraelskiego. Nie dość, że się wydało to teraz będą przygotowani. Wszyscy mamy taż świadomość co to oznacza dla pokoju nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale i w szerszym znaczeniu. Wojna to tylko kwestia czasu, a jej skala z pewnością może i nas objąć przy tym stadium globalizacji.

Portret użytkownika Stefan

CZERWIEC!  w czerwcu rusza

CZERWIEC!  w czerwcu rusza rurociąg omijający cieśninę Ormuz. Na połowę kwietnia planowane są negocjacje "pokojowe". Przecież USA nie chcą wojny, robią co mogą, aby jej uniknąć...... Prawda? Dlatego spektakl musi być. Żyrynowski też mówił o czerwcu w ruskich wyborach a stary komuch ma dobre info. Do czerwca Israel zaadoptuje nową bazę. W czerwcu Olimpiada i może jakieś bum. Ja PROROK mówię wam - czerwiec!

Portret użytkownika danielov

Dlaczego po raz kolejny ten

Dlaczego po raz kolejny ten portal przedstawia sytuacje w taki sposób, ze to Izrael pali sie do wojny a USA chca zlagodzenia sytuacji ,miedzy innymi ze wzgledu na wybory prezydenckie.KTÓRY ROZUMNY CZLOWIEK W TO UWIERZY????? niech sobie autor arytykulu juz daruje te obiektywne spostrzezenia bo jak jest wiadomo. - wszystko zostalo juz obgadane, ustalone i zaplanowane z góry USRAELjedne i te same skrzypce grajá. a wybory to pikus - kandydaci i tak sa juz wystawieni , wszystko jedno kto wygra bo zaden z nich nie bedzie chcial podzielic losu z prezydentem Kennedym. To wszystko sie zacznie od prowokacji , a chinczyków wytruja bronia biologiczna, nastepnie wojna rozleje sie na calá europé. Wszystko wskazuje na to ,ze juz niedlugo sie zacznie. Podobna sytuacje mielismy przed II wojna swiatowa- amerykanie nakrecili te wojne a wczesniej doprowadzili do wielkiego kryzysu. Rezultatem bylo napedzenie gospodarki , stworzenie onz , UN, unii europejskiej itp. Teraz cel jest inny, bardziej wygórowany czyli Rzad Swiatowy, likwidacja gotówki i micro-chip. Do tego potrzebna jest wielka wojna w celu ograniczenia populacji i wyprania mózgów do reszty tym którzy ocalejá. 

Portret użytkownika edmund

Jesli bazy zostały wynajęte

Jesli bazy zostały wynajęte tuż przy granicy, to wcale nie jest dobrze dla Izraela, bo można je dość łatwo zablokować pociskami krótkiego zasięgu i działami. Dlatego ja w tego newsa nie do końca ufam, bo opisuje działanie niestrategiczne.
W dodatku dlaczego Azerbejdzan mialby ryzykować konflikt z Iranem? Jeśli samoloty wystartują od nich, to bedzie to wypowiedzenie wojny Iranowi. Kiepska sprawa dla Azerów - tak ryzykować? Przecież Iran zaatakuje, a Rosja wkroczy do Azerbejdzanu pod pretekstem ochrony interesów.
 
Wydaje mi się więc, że news jest zagrywką, mającą zmusić Iran do relokacji obrony przeciwrakietowej z zamaskowanych i umocnionych baz na południu na odkryty dla satelitow teren.
To odsłoniloby Amerykanom południe i pokazało zasoby Iranu oraz miejsce relokacji. Dodatkowo odkryte baterie p-lot łatwo zniszczyć.
 
Ja uważam, że jesli do konfliktu dojdzie (jeśli)  , to wpierw polecą Tomahawki, Cruisy i podobne pociski zdalnie sterowane na: obronę plot, radary, wieże nawigacyjne i podobne sprzęty. Dopiero jak bedzie bezpiecznie w powietrzu to polecą samoloty z ciężkimi bombami kierunkowo-akumulacyjnymi plutonowo-uranowymi (są nielegalne ale nagminnie uzywane przez US).
 
...i wtedy napastnik spokojnie poczeka na odpowiedź Iranu: jeśli iran odpowie ogniem, to zaczną się rakietowe naloty dywanowe i desant.
 
Dlatego dla Iranu najważniejsze jest zorientować sie bez zwłoki w pierwszym nalocie i unieszkodliwić rakiety zanim dolecą do celu. W ten sposób odniosa sukces i nie będą musieli niczego więcej dowodzić ani ostrzeliwać.
Mam więc nadzieję, że mają odpowiednie radary i antyakiety.

Strony

Skomentuj