Izrael prowadzi nielegalne odwierty w poszukiwaniu ropy naftowej na Wzgórzach Golan

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Paul Lowry/CC BY 2.0

Państwo żydowskie ma zamiar rozpocząć wydobywanie ropy naftowej na okupowanych Wzgórzach Golan. W zeszłym roku powiadomiono, że w regionie odnaleziono wielki rezerwuar ropy. Choć podejmowane kroki będą uznawane za sprzeczne z prawem międzynarodowym, nikt prawdopodobnie nie będzie zwracał szczególnej uwagi na działania Izraela.

 

Poszukiwania ropy trwały od kilku lat. Afek, spółka zależna od amerykańskiej firmy Genie Energy, operuje na Wzgórzach Golan które zostały odebrane Syrii w 1967 roku podczas wojny sześciodniowej. Syria od początku domaga się zwrotu tego regionu a w 1973 roku próbowała go odzyskać zbrojnie. Przejęcie przez Izrael Wzgórz Golan rzekomo nie znalazło poparcia na świecie ale ONZ już w 1974 roku utworzyła specjalny pas aby oddzielić te dwa kraje, tym samym uniemożliwiając Syrii przeprowadzanie kolejnych prób.

Źródło: Flickr/The Israel Project/CC BY-SA 2.0

We wrześniu w 2015 roku okazało się, że na okupowanych Wzgórzach Golan istnieje wielki rezerwuar ropy naftowej. Izrael dał zgodę firmie Afek na kolejne odwierty. Dwie palestyńskie organizacje należące do Arabskiego Centrum Praw Człowieka na Wzgórzach Golan domagają się wstrzymania poszukiwań. W wysłanym liście do izraelskiego Ministerstwa Infrastruktury stwierdzono, że tylko i wyłącznie mieszkańcy tego regionu mogą czerpać korzyści z zasobów ziemi. W 2006 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, która mówi o arabskiej ludności i ich prawach do zasobów naturalnych.

 

Państwo żydowskie oczywiście nie musi stosować się do żadnych przepisów i nie tylko uznaje Wzgórza Golan jako własne terytorium, ale także ma zamiar kontynuować poszukiwania ropy naftowej. Zanim Izrael faktycznie będzie wydobywać ten surowiec energetyczny, w pierwszej kolejności chce ustalić jego przybliżoną ilość oraz jakość. Jeśli wydobywanie ropy z tego regionu będzie opłacalne, nic już nie stanie na przeszkodzie aby rozpocząć działalność.

 

 

Źródła:

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4699008,00.html

https://electronicintifada.net/blogs/charlotte-silver/israel-steps-oil-drilling-golan

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika kuba9131

To Arabowie najpierw

To Arabowie najpierw atakowali Izrael a że te wojny przegrywali i Izrael dzięki temu powiększał swoje terytorium to już Arabów problem, mogli go nie atakować. W wojnie sześciodniowej Syria także brała udział w ataku to niech nie jęczy że straciła terytorium z ropą

Portret użytkownika kuba9131

Tego mnie uczą w szkołach

Tego mnie uczą w szkołach polskich. No przecież to Araby nie mogli pogodzić się z istnieniem Izraela. Gdyby nie zaatakowali Izraela to Izrael nie miałby takich granic jak teraz tylko takie jak ONZ mu wyznaczyła (bez Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy).

Portret użytkownika kuba9131

Przyczyną wojny

Przyczyną wojny sześciodniowej był brak zgody ze strony Arabów na istnienie Izraela. Nawet na wikipedii to pisze.
Izrael istniał w starożytności ale Cesarstwo Rzymskie go podbiło i Żydzi aż do 1948 żyli w diasporze. Wogóle to powstanie Izraela jest efektem Holocaustu. Ogólnie rzecz biorąc w 19 wieku powstał syjonizm czyli ruch Żydów to odtworzenia państwa żydowskiego w Palestynie a przyczyną tego był wzrost antysemityzmu w Europie.
 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

buhahhaaaaa... Dobre.. Idź

buhahhaaaaa... Dobre.. Idź dzieciaczku sobie do innej szkółki...
A przede wszystkim  poszperaj  w historii śladów żydowskich innych kultur. Te pejsy nie pozostawili po sobie żadnych aterfaktów, Ten naród nigdy jako państwo nie istniał. Istnieją tylko legendy, które stworzyli sami żydzi. Ten naród zawsze był pasożytem i na dodatek chełpił sie tym bezwstydnie a na usprawiedliwienie swej podłości uznał, że jest rasą Panów, resztę ludzi nazywają gojami, czyli "zwierzetami o ludzkiej twarzy, by służąc żydom nie wzbudzać w nich obrzydzenia", jak to poetycko ujęli rabini w Talmudzie...

Portret użytkownika achiles

Kto wie, może jest to CENA do

Kto wie, może jest to CENA do poniesienia przez Syrię, za uspokojenie działań zbrojnych, na jej terenie i JEJ INTEGRALNOŚĆ OBECNĄ TERYTORIALNĄ ? I może też dlatego, Rosjanie się z działań zbrojnych w Syrii ogranicza do minimum. 

Skomentuj