Już od dłuższego czasu słyszymy, że Izrael jest oskarżany o popełnianie zbrodni wojennych oraz eksterminowanie narodu Palestyńskiego. Poniesione dotychczas straty są ogromne i w znacznej mierze dotyczą właśnie Palestyńczyków. W trakcie obecnej "wojny z terroryzmem", jaką prowadzi Izrael na terenie Strefy Gazy, doszło do wielu naruszeń praw człowieka a śmierć ponoszą głównie cywile.
Izrael bombarduje mieszkania, szpitale, szkoły a wczoraj ostrzelana została jedyna elektrownia na terenie Strefy Gazy. Wśród Palestyńczyków giną nie tylko bojownicy z organizacji Hamas, ale przede wszystkim cywile czy pracownicy służb zdrowia. Izraelskie wojska kilkakrotnie otworzyły ogień w kierunku ambulansów i dziennikarzy.
Dotychczas zginęło 693 Palestyńczyków, w tym 166 dzieci i 37 osób starszych. Rannych jest ponad 4.500 osób - ponad tysiąc z nich to dzieci oraz 161 osób starszych. Taką informację podał wczoraj rzecznik Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy. Ponadto, według agencji UNRWA należącej do ONZ, liczba palestyńskich uchodźców wynosi już ponad 118 tysięcy. Należy przypomnieć, że operacja wojskowa prowadzona przez Izrael, według władz, jest ukierunkowana jedynie na terrorystyczny Hamas.
Warto jednak zwrócić uwagę na działania bojowników. Państwo żydowskie oskarża Hamas o wykorzystywanie zwykłych mieszkań, szkół i szpitali do magazynowania broni i prowadzenia ostrzału rakietowego. Izrael określa to jako używanie cywilów jako żywe tarcze. Bojownicy nie prowadzą otwartej walki ale z ukrycia i mieszają się z innymi, nieuzbrojonymi ludźmi. Dlatego Izrael stwierdza wprost, że tak ogromna liczba zabitych cywilów to wina Hamasu.
Większość obserwatorów uważa jednak, że operacja wojskowa Izraela jest poważnym nadużyciem siły. Rada Praw Człowieka ONZ stwierdza, że Izrael popełnia zbrodnie wojenne i wezwała do przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie. Bardzo zastanawiający jest jednak wynik głosowania. Większość krajów które głosowały, zgodziły się na śledztwo. Kraje Unii Europejskiej wstrzymały się od głosowania, natomiast Stany Zjednoczone, jako jedyne, zagłosowały na "nie".

Foto: Twitter/Dalia Hatuqa
Mimo wszystko wygląda na to, że śledztwo odbędzie się. Rada Praw Człowieka zatwierdziła rezolucję, która pozwoli wysłać specjalną grupę ludzi na miejsce popełnianych zbrodni i stanowczo potępia Izrael za długotrwałą okupację terenu. Wiele wskazuje również na to, że rozwiązanie konfliktu w sposób pokojowy nie jest możliwe. Hamas zgadza się na zawieszenie broni ale stawia warunek trudny do spełnienia - Izrael musi zakończyć okupację Strefy Gazy.
Komentarze
Strony
Skomentuj