Izrael podpisał porozumienie pokojowe z państwami arabskimi, które tworzy silny front przeciwko Iranowi

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

W Stanach Zjednoczonych miało miejsce historyczne wydarzenie. 15 września, podczas ceremonii w Białym Domu, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały z Izraelem porozumienie pokojowe. Uważa się, że w najbliżej przyszłości, kolejne państwa arabskie mogą zdecydować się na taki krok. W ten sposób Izrael nie tylko zamyka wieloletnie konflikty, ale też nawiązuje nowe sojusze przeciwko Iranowi.

 

Władze Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich oficjalnie zgodziły się znormalizować relacje i nawiązać stosunki dyplomatyczne z Izraelem, a to oznacza również uznanie istnienia państwa żydowskiego. Wcześniej tylko dwa państwa regionu podpisały z Izraelem porozumienie pokojowe – był to Egipt (w 1978 roku) i Jordania (w 1994 roku). Wciąż nie wiadomo, jaką decyzję w tej sprawie podejmie Arabia Saudyjska.

 

Negocjacje pokojowe między Bahrajnem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Izraelem były nadzorowane przez Stany Zjednoczone. Władze USA podobno obiecały, że w zamian za uznanie państwa żydowskiego, ZEA będą mogły zakupić najnowocześniejsze uzbrojenie, w tym myśliwce F-35. Poza tym, państwa arabskie będą mogły nawiązać wielowymiarową współpracę z Izraelem, między innymi w kwestii gospodarczej, handlowej, technologicznej i militarnej.

Warto w tym momencie przypomnieć, że dotychczas głównym warunkiem dla podpisania porozumienia pokojowego z Izraelem było uznanie państwowości Palestyny. Nie wiadomo, skąd ta nagła zmiana retoryki, skoro Izrael nie zamierza oddawać okupowanych terytoriów. Wręcz przeciwnie – wciąż rozbudowuje osiedla żydowskie na Zachodnim Brzegu Jordanu.

 

Tymczasem na reakcję Palestyńczyków nie trzeba było długo czekać. W Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu, od kilku dni trwają protesty. Tamtejsze władze stwierdziły, że Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie wręcz zdradziły Palestyńczyków. Izrael co prawda „obiecał”, że przynajmniej na razie wstrzyma się z dalszą aneksją okupowanych palestyńskich terytoriów, ale wszyscy doskonale wiemy, jaką wartość mają obietnice polityków.

Porozumienie pokojowe nie jest częścią „umowy stulecia” Donalda Trumpa, którą objęte mają zostać Izrael i Palestyna. Umowa ta powstała z myślą o dwupaństwowości, choć negocjacje w tej sprawie odbywały się wyłącznie między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi i jest na niekorzyść Palestyńczyków. Główne założenia „umowy stulecia” to utworzenie stolicy przyszłej Palestyny w niewielkiej miejscowości Abu Dis, połączenie Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy oraz innych odizolowanych obszarów z pomocą tunelu i mostów. Ponadto, Strefa Gazy uzyskałaby dodatkowe obszary pustynne przy granicy z Egiptem, ale utraciłaby kontrolę nad swoimi wodami terytorialnymi.

 

Iran i Turcja naturalnie skrytykowały bratanie się państw arabskich z Izraelem. Sytuacja jest szczególnie niepokojąca dla Iranu – Stany Zjednoczone zdołały utworzyć nowy sojusz na Bliskim Wschodzie, choć trzeba pamiętać, że Arabia Saudyjska wciąż może się wyłamać. Porozumienie pokojowe oznacza, że jeśli Izrael kiedykolwiek zechce zbombardować irańskie obiekty nuklearne, będzie mógł przeprowadzić nalot z przestrzeni powietrznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które położone są przecież nad Zatoką Perską. Dlatego w tym przypadku, „pokój” może być zapowiedzią wojny.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Tak na chłopski rozum, nie

Tak na chłopski rozum, nie wydaje wam się że z tym " wrogim" Iranem jest coś nie tak? Sieć 5G u siebie wprowadzają, pożyczki od MFW na walkę z koronką dostają, mają swój program ko(s)miczny, moim zdaniem władza u nich jest w rękach tych samych syjonistycznych psów tak jak i reszta świata, więc gra idzie tak jak Kmieć napisał o naszą haplogrupę R1A1, w europie wojny i rewolucje nas wykosiły więc teraz pora na Iran.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika Mojeimię44

Nie w temacie ale ważne.

Nie w temacie ale ważne.

Dziś się przekonałem jak za pomocą koronawirusa zniszczono służbę zdrowia. Mój tata miał mieć dziś poważne badania niestety ze względu na koronawirusa dostał wczoraj telefon z odwołaniem wizyty. Takich osób którym odłożono wizytę są dziesiątki tysięcy jednak pamiętać należy, że cały czas dochodzą nowe. Zator jaki powstanie po roku takiego przekładania wizyt będzie już nie do przepchania a ludzie zaczną umierać w domach nie na koronawirusa a na inne choroby z tym, że w statystykach będą wbijać koronawirusa. Co więcej kliniki prywatne cały czas pracują a badania które ma wykonać mój tata kosztują 600 zł. Powiedzcie mi ilu biednych emerytów biorących leki stać na takie badania? Kiedyś pisałem, że największą głupotą Polaków jest utrzymywanie wielkiej orkiestry świątecznej pomocy gdyż przyjdzie taki dzień, że sprzęt za te nasze wspólne datki trafi do prywatnych instytucji a za badania i tak będziemy płacić. Niestety ale tak będzie- sami zobaczycie. Cały czas bogatym pomagamy się bogacić nie zdając sobie sprawy, że oni robią się tak bogaci, że nie są wstanie wydać swoich oszczędności za swojego życia a my mimo zagwarantowanych konstytucyjnie praw równego dostępu do służby zdrowia tych praw zostaliśmy pozbawieni. Możecie się gniewać ale pieprzę wszystkich kapitalistów, skrajnych prawicowców i innych wywrotowców, którzy nie mają w sobie grama empatii i wrażliwości na krzywdy socjalne jakie zaczynają spotykać biednych ludzi czyli około 75% narodu polskiego. Jest nawet na tej stronie wielu ludzi o poglądach prawicowych zasłaniających się Jezusem ale biorąc pod uwagę stosunek Jezusa do ludzi słabszych i biednych Jezus nie mógł być prawicowcem a raczej socjalistą. Nie chodzi mi tu o jego stosunek do LGBT i innych wynaturzeń ale o empatię społeczną. Ja pamiętam jak chodziłem do podstawówki w szkole był lekarz, stomatolog i psycholog gdzie ich kurwa macie dziś? Skoro jest tak dobrze to powiedzcie mi prawicowcy czemu jest tak źle? Socjalizm zły? To patrzcie na te swoje brudne ulice, brudne domy i osiedla i na tych nędznych ludzi ubranych w szare stroje z kagańcami na mordzie a będzie wam lepiej. Podniecajcie się tym, że wśród tej biedy i szarzyzny czasami znajdzie się ktoś w markowych ciuchach i z markowym samochodem gdyż to wasi idole dający wam poczucie, że wam też się uda. Mam jednak dla was kubeł zimnej wody statystycznie udaje się 2% więc powodzenia. 

Portret użytkownika Medium

Słusznie prawisz. Sama

Słusznie prawisz. Sama korzystam z pakietu w LuxMed, który mnie nie kosztuje nic, zakład pracy mego partnera to finansuje. Prywatna służba zdrowia drenuje korporacje.

Mam koszyk świadczeń średnio uposażony i zdarzało się, że musiałam za niektóre badania płacić. I co się okazuje? Otóż cena badań laboratoryjnych w LuxMed jest ok. 1,5 i więcej razy wyższa niż w zwykłych laboratoriach, zatem jeśli musiałam płacić, płaciłam w zwykłym laboratorium. Niedawno zapłaciłam za specjalistyczne kierunkowe badania 150 zł, a sama jestem skromną rencistką. 

Plus w placówkach LuxMed za organizację pracy i za kulturę obsługi. Można się umówić przez stronę internetową, zamiast wisieć godzinami na telefonie. Zaczyna się, od czasu epidemii, od tzw. porady telemedycznej, tj. lekarz, nawet z innego miasta, także specjalista dzwoni do pacjenta o umówionej godzinie (po wcześniejszym systemowym potwierdzeniu konsultacji SMS-em) i decyduje, czy skierować pacjenta na wizytę osobistą czy na jakieś badania. W ten sposób nawet dostałam skierowanie do szpitala w kwietniu, ale z niego nie skorzystałam.

Minusem prywatnej służby zdrowia jest przypominanie lekarzom, by nie zapisywali drogich leków, zaś system leczenia jest wszędzie taki sam, czyli panuje tendencja nie do wyleczenia, a rozciągłego leczenia lekami zapisywanymi na stałe. By się z tego wyłamać, trzeba niewiarygodnej siły, ale muszę się pochwalić, że mnie się udało, wraz z przekonaniem lekarza prowadzącego. Trzeba było wiele w życiu zmienić, porzucić wiele złych przyzwyczajeń, zastąpić nowymi.

Lekarze niechętnie zapisują proste sprawdzone leki, wolą iść ścieżką zaleceń "bigfarmy" promującej nowe droższe i niesprawdzone "cuda" farmacji.

Portret użytkownika Ali

Lewaku o jakich rządach

Lewaku o jakich rządach prawicy mówisz?pokaż mi choć 1 kraj gdzie rządzi prawica?Bo jak dla mnie to rządzą te same gnioty które niczym się nie różnią poza nazwą..jest film z prof. LOGUTKO GDZIE wytyka w PE że mimo różnych nazw i niby odmiennych poglądów wszyscy mówią tym samym językiem..kazda partia ma za zadanie wprowadzać Agendy 2030 itd..jedyne trzeba ludzi powoli przyzwyczajać stąd roszady i raz rządzi PO A raz Pis ale wszystko idzie tym samym torem i do 2030 wszystko będzie zrealizowane..kiedy w Polsce rządziła prawica bo jakoś przespałem 31 lat?PIS jest jak CDU niemców niby chrzescijanska demokracja a krok po kroku czerwone ideały obowiązują każdego na każdym kroku..

Portret użytkownika euklides

Co więcej kliniki prywatne

Co więcej kliniki prywatne cały czas pracują a badania które ma wykonać mój tata kosztują 600 zł.

Aha no tak, jak mają czelność pracować. Zakaż im pracy albo zmuś ich do niewolnictwa i niech wykonują badania za darmo, bo ty tak chcesz. Gdybyś był normalny to byś rozumiał, że te badania muszą tyle kosztować, bo klinika ciągne cały twój socjal. Z tego 600 zł sam ZUS i PIT pożre komuś kto mógłby to zarobić 30%, potem 19% CIT, potem 23% VAT, potem różne akcyzy, opłaty i milion podatków ukrytych.

Portret użytkownika euklides

No to sobie ją weź jak się

No to sobie ją weź jak się należy... Czemy socjalistyczne państwo o ciebie nie dba? A "kasa chorych" to co to jest, bo brzmi jak maszynka do wyciągania kasy od naiwniaków. Nic dziwnego, że naganiają. Jeśli chcesz żyć jak owca o którą dba właściciel - państwo to jesteś właśnie naganiany. Ciesz się, że póki co do weterynarza, a nie na rzeź. BTW weterynaria działa tak z milion razy lepiej niż państwowa służba zdrowia. Psy i koty nie czekają na operacje latami i wychodzą z ciężkich przypadków raka, chorób serca itd.

Portret użytkownika drako_tr

pamiętam jak chodziłem do

pamiętam jak chodziłem do podstawówki w szkole był lekarz, stomatolog i psycholog ...

...też pamietam te czasy... Sad

Wiesz kim zastąpili tych lekarzy?...aż mi się nogi ugięły... moja pociecha wkroczyła niedawno w szkolne życie, zapytałem wychowawczynię o w/w lekarzy, powiedziała, że teraz jest "logopeda" ...

Logopeda – zawód z pogranicza pedagogiki, psychologii i medycyny, zajmujący się badaniami w zakresie diagnozy stanu rozwoju mowy i terapii zaburzeń komunikacji człowieka na różnych etapach rozwoju.

...zapytałem jej ...boszzze, co się dzieje ...pokręciła tylko głową...ja też.

 

Portret użytkownika Medium

Dawniej do logopedy kierowano

Dawniej do logopedy kierowano, mój braciszek chodził. Mnie starczyły ćwiczenia wymowy prowokowane przez rodzinę. Oczywiście tradycję podtrzymałam wychowując swoje dzieci. 

Polecam stosować ćwiczenia, chodzi o mięśnie języka. Te mieśnie mają być sprawne i wyćwiczone nawet w wymyślnych pozycjach Wink

W ogóle w mowie potrzebna jest także pewność siebie, by nie było strachu mówić wyraźnie.

Portret użytkownika euklides

Chcieliście państwowej służby

Chcieliście państwowej służby zdrowia to macie. Wielkrotnie pisałem, że państwo to najgorsza korporacja. Siedzące tam pijawki zrobią wszystko dla zysku, a ty dalej swoje... Czemu jest tak źle.... Bo mamy k..a wszechogarniający nas SOCJALIZM. Państwowe szkoły, państwowe szpitale, państwowe wszystko, a ty pieprzysz, że to wina czego? Tego, że państwo zabiera ludziom w podatkach tylko 70%, a nie 100% i kontroluje 70%, a nie 100% aspektów gospodarki?

Co do socjalizmu Jezusa, znajdź mi w Biblii chociaż jeden fragment mówiący coś równości. Znajdziesz tam coś dokładnie przeciwnego.

""Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz – w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów"

Portret użytkownika Mojeimię44

Wyciągasz słowa z kontekstu w

Wyciągasz słowa z kontekstu w których Jezus mówi o królestwie niebieskim i o służeniu w jego imieniu innym co ubrał w metaforę by było bardziej zrozumiałe  i porównujesz to do systemu kapitalistycznego? Ty jesteś zdrowy? Poczytaj co dzieje się dalej a dzieje się tak.

"Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
36 byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;
byłem chory, a odwiedziliście Mnie;
byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie". I dalej 

" to co innym uczyniliście mnie uczyniliście"  więc drogi prawicowcu ani nie jesteś Jezusem żebym tobie służył bo jednego mam Pana a o socjaliźmie pisał bardzo wiele tylko z tego co widzę ty z nowym testamentem jesteś na bakier i przerabiasz go na swoje prawicowe upodobanie. 

 

Portret użytkownika Tom3288

Piszesz tak jakby prawdziwa

Piszesz tak jakby prawdziwa prawica była winna sytuacji z "pandemia". Twój komentarz łączy cechy faktów którym trudno zaprzeczyć powiązane z ideą która chcesz zdyskredytować. Wygląda to ewidentnie na zgrabna manipulacje.

Portret użytkownika Adolf Rotshild

A wszystko dzięki

A wszystko dzięki korunawirusowi. Kraje arabskie dostały "technologie" leczenia korunaściemy wzamian Arabowie zgodzili się na stworzenie z Izraelem wspólnego frontu przeciwko Iranowi. Teraz tylko poczekać na drugą kadencję Kushnero-Millerów w White House i można odpalać ostatnią przed konfrontacją wojenną color revolution w Iranie.

 

Strony

Skomentuj