Izrael oskarżył Turcję o sfinansowanie Państwa Islamskiego i eksport terrorystów do Europy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Izrael po raz pierwszy oficjalnie wskazał kto stoi za utworzeniem radykalnej organizacji Państwo Islamskie. Minister Obrony Moshe Yaalon ogłosił, że terroryści są finansowani przez Turcję, która kupuje od nich syryjską i iracką ropę naftową.

 

Ostatnie oskarżenia w kierunku Turcji raczej nie powinny nas dziwić. Przypomnijmy że już w 2014 roku pojawiły się pogłoski, według których kraje z Bliskiego Wschodu a nawet z Europy kupują ropę naftową od islamistów. Nikt jednak nie potrafił rzekomo ustalić jakie państwa handlują z terrorystami, tym samym wspierając ich działania.

 

Już od dwóch miesięcy władze w Turcji są regularnie oskarżane o potajemną współpracę z ISIS, szkolenie islamistów, handel ropą naftową i finansowanie ich działań, które miały ostatecznie doprowadzić do upadku syryjskiego rządu. Jednak obserwując obecną sytuację można dojść do wniosku, że Państwo Islamskie jako organizacja działająca w tym kraju przestała już być potrzebna Zachodowi.

 

Ostatnio udało się zainicjować rozmowy pokojowe między władzą a radykalną opozycją, która mordowała i paliła żywcem cywilów. Nie ma jednak pewności czy dojdzie do jakiegoś znaczącego porozumienia, dlatego USA i Turcja zapowiedziały, że jeśli negocjacje okażą się nieskuteczne, to dopiero wtedy rozpoczną działania zbrojne przeciwko ISIS. Zachód najprawdopodobniej przejmie terytoria terrorystów i odda je opozycjonistom, którzy w ten sposób będą mogli kontrolować nawet połowę Syrii z polami naftowymi włącznie.

 

Stany Zjednoczone utrzymują, że Erdoğan jest dobrym sojusznikiem i nie wspiera islamistów, ale izraelski Minister Obrony powiedział coś zupełnie innego. Moshe Yaalon stwierdził, że władze w Ankarze nie tylko utworzyły organizację ISIS ale także umożliwiły bojownikom przemieszczanie się z Europy do Syrii i Iraku. Biorąc to pod uwagę jest to wręcz oburzające, że Turcja może wejść do Unii Europejskiej.

 

 

Źródło: http://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-israel-turkey-idUSKCN0V421N

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Rycerstwo Polskie

Przebiegłe żydostwo jak

Przebiegłe żydostwo jak zawsze trzyma z silniejszym!!! USA skompromitowały się działaniami na Bliskim Wschodzie i są na pozycji przegranych, więc pora zmienić front i przytulić się do Rosji. Jeszcze przyjdzie taki dzień, że powiedzą, że USA są złe, a Rosja najukochańsza...

Portret użytkownika Angelus

... Biedny Izrael...

... Biedny Izrael... powąchał, że wokół niego cuchnie i może ktoś rozliczyć te gówniane państwo za wspomaganie ISIS i współorganizowanie jego ludobójczej działalności...
 Dziwne jest, że ISIS nigdy nie atakował Izraela...

Portret użytkownika 3plabc

Wsparcie Turcji dla ISIS jest

Wsparcie Turcji dla ISIS jest już tajemnicą Poliszynela i cały świat o tym wie... Izrael też miał zapewne swoje wsparcie dla różnych organizacji niekoniecznie ISIS, ale widocznie uznał iż, szyici są mniejszym złem, a salafici jeśli wygrają to podpalą cały region...(w sumie już to zrobili) i pożar dotrze również do Izraela łącznie z religijną radykalizacją Palestyńczyków.  Dni ISIS w Iraku i Syrii są już policzone.... niedobitki przeniosą się gdzie indziej, a ich tereny zajmą inne organizacje, być może nawet nie dżihadystyczne . Co jest naprawdę niebezpieczne "idea" ich apokaliptycznej wojny nie umrze. Ona padła już na bardzo podatny grunt i zaczyna wydawać owoce na całym świecie.  Powróci pod innym sztandarem i nazwą organizacji, czy nawet doktryną państwową, ale nie zginie. Zanim "prawdziwa" wojna religijna dotrze do rozpadającej się Europy minie jeszcze parę lat, na razie będzie wzbierająca fala terroryzmu i represji władz... a jeśli zdarzy się po drodze jakiś "kryzys" ekonomiczny to tylko zadziała jak katalizator. W sumie przyjrzyjcie się ewolucji islamskiego terroryzmu i dżihadyzmu przez ostatnie 50 lat. Naprawdę zastanawiające... mi to przypomina efekt śniegowej kuli.  A może to wszystko dzieje się celowo i jest skrupulatną realizacją jakiegoś zakulisowego planu..... wszystko jest możliwe.

Strony

Skomentuj