Izrael jako jedyny kraj na Bliskim Wschodzie posiada broń masowego rażenia

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Często słyszymy, że Bliski Wschód powinien być strefą wolną od broni masowego rażenia. Jednak jedynym krajem w tym regionie który tego typu broń posiada to Izrael. Czy państwo to skończy tak jak Syria i Iran?

 

W Syrii wielokrotnie używano broni chemicznej a kraje zachodnie oskarżyły armię Baszara al-Assada o popełnianie zbrodni. Jednak kraj ten zdołał w przeszłości uchronić się przed inwazją, przyłączając się do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, która otrzymała zresztą Pokojową Nagrodę Nobla w 2013 roku. Jednocześnie Syria zgodziła się na oddanie i zniszczenie swoich zapasów broni chemicznej.

 

Izrael od wielu lat oskarża Iran o prace nad bronią jądrową. W przeszłości, podczas gdy kraje te wymieniały się pogróżkami, Iran zapowiedział zniszczenie Izraela. To wtedy zaczęła się nagonka na irański program nuklearny, który podobno miał służyć opracowaniu broni masowego rażenia. Rozważano nawet prewencyjny atak ale jak dziś widzimy, cały ten konflikt może skończyć się w sposób pokojowy. Wystarczy że Iran zgodzi się na kontrolę Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i ograniczy wzbogacanie uranu.

 

Ostatnim krajem na Bliskim Wschodzie, który posiada broń masowego rażenia, jest Izrael a co ciekawe, nikt nawet nie wie jak wielki może być jego arsenał jądrowy. Izrael przynależy do organizacji ONZ, ale nie jest członkiem Międzynarodowego Trybunału Karnego ani nie zaakceptował Układ o Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnej.

 

W przeszłości Iran a teraz również Syria stwierdziła, że skoro świat porozumiał się w sprawie irańskiego programu jądrowego, przyszedł czas na Izrael. Zastępca ministra spraw zagranicznych Syrii Faisal al-Miqdad uważa, że należałoby wręcz zmusić to państwo do zniszczenia własnej broni masowego rażenia. Biorąc pod uwagę obecną sytuację polityczną łatwo można dojść do wniosku iż jest to absolutnie niemożliwe.

 

 

Na podstawie: http://presstv.ir/Detail/2015/04/04/404655/Israel-should-be-forced-to-destroy-WMD

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika rgb

Żaden kraj na Bliskim

Żaden kraj na Bliskim Wschodzie ani chyba na całym świecie nie ma takiego "dorobku" jak i"SS"rael :
68 pogwałconych lub zignorowanych rezolucji ONZ. Kraje zaatakowane, z pogwalceniem ich terytoriow: Egipt, Jordania, Irak, Liban, Syria, Tunezja. Kraje okupowane przez lata: Egipt, Liban, Syria. Kraje obecnie okupowane: Syria. Terytoria bezprawnie zaaneksowane: Wzgorza Golan , Jerozolima, terytoria palestynskie. Ofensywne wojny: 1956, 1967, 1982 Posiada broń masowego rażenia, posiada broń nuklearną. Najgorsze okrucienstwa przeciwko ludnosci cywilnej: 17,500 cywilow libanskich zabitych podczas inwazji Libanu w 1982.
Rozwinięcie tematu nie jest możliwe ze względu na rozmiar. Tego bękarta Bliskiego Wschodu trzeba zetrzeć na proch.

Portret użytkownika excar

Te cywile na całym świecie

Te cywile na całym świecie gdzie jest wprowadzany  usraelski system demokracji jakieś takie niegramotne. |Zawsze muszą podleź pod spadające z nieba dary pomocy humanitarnej jaką amerykanie zrzucają z dużych samolotów wojskowych. Te miliony już ofiar na całym świecie to właśnie poszkodowani od skrzyń i kontenerów z nadmienioną pomocą humanitarną . Wszelkie inne próby wyjasnienia liczby ofiar to terroryzm i antysemityzm(piwo bezalkoholowe)

Portret użytkownika jou

niech ma,jakos od

niech ma,jakos od kilkudziesieciu lat ma i nie uzyl,a araby jak by mieli to dlugo by czekac nie trzeba bylo na odpalenie i nie jestem zydem,za wiele rzeczy ich nie lubie ale akurat w tej kwestji ich popieram,dookola wszyscy chca ich zniszczyc

Portret użytkownika ziewamse

A niech sobie posiada, w

A niech sobie posiada, w sumie ten kraik nie słynie z produkcji dobrych samochodów, komputerów, procesorów, samolotów, koparek, telefonów, oprogramowania. Nie ma też znanych sportowców. Ani znanych piosenkarek czy zespołów muzycznych......Izrael słynie z gnębienia Palestńczyków. A gdyby nie coroczna jałmużna z USA i pomoc wojskowa (w tym techniczna) to by już dawno zbankrutowali i nie byli w stanie wyprodukować nawet łuków i strzał porządnych. Kraj nieciekawy ogólnie....I jeszcze jedna rzecz: na zdjęciu ilustracyjnym na tle flagi jest osoba z jasnymi oczami, tymczasem Żydzi to Azjaci więc są czarnawi. Żyd z niebieskimi, zielonymi oczami to jak Murzyn, Arab z niebieskimi oczami albo niedźwiedż polarny w Bieszczadach. Kolor nie pasuje.

Strony

Skomentuj