Izrael będzie się domagał zlikwidowania Międzynarodowego Trybunału Karnego

Kategorie: 

Źródło: Freedigitalphotos.net
Jak wiadomo, władze Palestyny oskarżają Izrael o dokonanie zbrodni wojennych podczas ostatnich działań wojskowych w Strefie Gazy. Międzynarodowy Trybunał Karny rozpocznie śledztwo w tej sprawie, jednak władze Izraela nie tylko potępiają tę decyzję ale również domagają się zlikwidowania MTK.

 

Prokuratorzy już rozpoczynają wstępne dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych, jakich dokonał Izrael w zeszłym roku. Wojna potrwała ponad 50 dni i mogło w niej zginąć nawet 2,5 tysiąca osób, z czego znaczna większość to cywile. Państwo żydowskie oskarżało wtedy bojowników z organizacji Hamas o celowe ukrywanie się wśród ludności cywilnej.

 

MTK zapowiedział, że dochodzenie w tej sprawie będzie prowadzone bezstronnie i w pełni niezależnie. Jednak podjęta decyzja została ostro skrytykowana przez rząd Izraela, według którego jedynym prawdziwym celem jest podważenie prawa do obrony przed terrorystami.

 

Premier Benjamin Netanjahu nie zgadza się, aby żołnierze Izraelskich Sił Obronnych (IDF) byli ścigani przez Trybunał. Co więcej, politycy wzywają wszystkie kraje członkowskie aby przestały finansować MTK w związku z wszczętym dochodzeniem.

 

Minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman dodał, że Międzynarodowy Trybunał Karny nie powinien istnieć a władze niektórych krajów, z którymi już rozmawiał w tej sprawie, są tego samego zdania. Należy przypomnieć że Izrael nie jest członkiem Trybunału i jak widać robi wszystko, aby uniknąć sądu.

 

 

Źródło: http://news.yahoo.com/israel-lobbies-foreign-powers-cut-icc-funding-080058103.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika bielik4041

Szkoda, że nie chcieli

Szkoda, że nie chcieli zlikwidować władz procesu norynberskiego...Wtedy jak to ich wyrżnęli prawie wszystkich to biedni i pokrzywdzeni...a teraz? 
Każdy żyd czy nie żyd powinien tak samo odpowiadać za takie zbrodnie: 1000 lat więzienia. A czemu 1000? Bo jak kasa zadziała, to żeby umożono wyrok tylko do lat 400 :) 

Portret użytkownika Kazek12

No tak, to cos nowego, ze

No tak, to cos nowego, ze instytucja , która ma zajmowac się zbrodniami Izraela  na jego  wniosek może zostać zlikwidowana ?   To byłby pierwszy przypadek w "wymiarze sprawiedliwości"  międzynarodowej ?

Strony

Skomentuj