IUPAC podała nazwy dla nowych pierwiastków chemicznych

Kategorie: 

Źródło: 2012rc/Wikimedia Commons/CC BY 3.0
Tablica Mendelejewa zawiera cztery nowe pierwiastki, których odkrycie potwierdzono pod koniec zeszłego roku. Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej podała wczoraj nazwy jakie wybrano dla nowych elementów 113, 115, 117 i 118.

 

Propozycje odkrywców musiały spełniać konkretne warunki. Nazwa dla nowego pierwiastka musiała być skojarzona np. z postacią mitologiczną, jakimś regionem na naszej planecie lub nazwiskiem znanego naukowca i zawierać charakterystyczną końcówkę. Tak oto powstał nihonium (Nh), moscovium (Mc), tennessine (Ts) i oganesson (Og). Jak można zauważyć, pierwsze nazwy nowych elementów brzmią dość znajomo.

 

Nihonium, pierwiastek o liczbie atomowej 113, został odkryty przez specjalistów z japońskiego instytutu RIKEN. Nazwę utworzono na cześć Kraju Wschodzącego Słońca - zapisane w języku japońskim słowo Japonia czyta się właśnie jako "Nihon" (lub "Nippon"). Dotychczas spekulowano, że element 113 może otrzymać nazwę "japonium", co ewidentnie kojarzyłoby się z państwem w którym dokonano odkrycia.

 

Pierwiastki o liczbie atomowej 115 i 117 zostały wspólnie odkryte przez naukowców z rosyjskiego Joint Institute for Nuclear Research w Dubnie oraz amerykańskiego Lawrence Livermore National Laboratory w Livermore i Oak Ridge National Laboratory w Tennessee. Uzgodniono że pierwszy otrzyma nazwę moscovium (od Moskwy), a drugi - tennessine (od stanu Tennessee).

 

Czwarty element z liczbą atomową 118 również odkryli specjaliści z Dubny i Livermore i zaproponowali nazwę oganesson - nawiązuje ona do naukowca Juri Oganessiana, fizyka eksperymentalnego znanego ze swoich prac w dziedzinie fizyki jądrowej i badań reakcji jądrowych. Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej udostępniła nazwy do przeglądu publicznego a swoje uwagi i zażalenia można zgłaszać do 8 listopada.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika MiterMan

z czego pamietam martwy juz

z czego pamietam martwy juz fizyk wspominal ilosci pierwiastkow a mial ich na ustach 635 !

sugerowal aby poznac nowe technologie musimy znac ich wiecej jak znamy obecnie z tablic szkolnych bowiem niektore z nich 10-cio krotnie przewyzszaja predkosci swiatla co obecna nam nauka wklada nam papke ze predkosc swiatla to granica (terefere), a bierzcie pod uwage fakt ze kazdy pierwiastek ma swoje wlasciwosci, zabawa z kazdym z nich daje inne efekty... rosjanie wraz z amerykanami maja takie siekacze militarne na podstawie tych pierwiastkow że star-wars to bajka dla malych dzieci.... wzorowali sie na wedach.... dlatego nie ma jednego LHC na swiecie tylko kazde mocarstwo ma swoje.... a ty wlacz telewizor i "skontaktuj sie z lekarzem lub farmaceuta"  bo ciekawszego tam nic nie ma... media to gra w pomidor.... zeby cos sie dowiedziec trzeba kopac i przewaznie na deepweebie bo wasz internet juz jest tak objęty działaniami sojnoinzynieryjnymi ze strach spogladac w przyszlosc bo rozwojowo zmierza do tego samego co TV....

Portret użytkownika Jarocky ja

Syrius prawda:

Syrius prawda:
Prawda leży w przydatności i "z całym szacunkiem syriusa" - jai to zwiazek i poczynania z fizyką stosowaną i jej aspektami w chemii, fizyce i astronomii molekularnej. <--- każde przecież odkrycie jest doceniane gdy to tylko przyda sie w praktyce. Czekam znów na wyczerpującą wypowiedź.

Wybaczcie ale dożucane po chemistral wiadomości skłoniły kraj do blokady mnie ogólnej.

Portret użytkownika Jarocky12

Syrius prawda:

Syrius prawda:
Prawda leży w przydatności i "z całym szacunkiem syriusa" - jai to zwiazek i poczynania z fizyką stosowaną i jej aspektami w chemii, fizyce i astronomii molekularnej. <--- każde przecież odkrycie jest doceniane gdy to tylko przyda sie w praktyce. Czekam znów na wyczerpującą wypowiedź.

Portret użytkownika And

Dziwi mnie taki a nie inny

Dziwi mnie taki a nie inny układ okresowy. Natura ma postać paraboli i ciekawych wzorów, równierz pierwiastki mają swoją naturę. Ta tablica powinna chyba wyglądać inaczej. Mówią, że ukrywają prawidłowy układ okresowy aby nic więcej nie odkryć. Dotychczas tworzą sztucznie te ciężkie pierwiastki które rozpadają się w ułamkach sekundy.

Portret użytkownika And

Dziwi mnie taki a nie inny

Dziwi mnie taki a nie inny układ okresowy. Natura ma postać parabli i ciekawych wzorów, równierz pierwiastki mają soją naturę. Ta tablica powinna chyba wyglądać inaczej. Mówią, że ukrywają prawidłowy układ okresowy aby nic więcej nie odkryć. Dotychczas tworzą sztucznie te ciężkie pierwiastki które rozpadają się w ułamkach sekundy.

Skomentuj