Islandzki wulkan Tunnafollsokull może się budzić. Pojawiły się pęknięcia ziemi i liczne zapadliska!

Kategorie: 

Źródło: twitter

Islandzki uśpiony wulkan Tunnafollsokull zaczyna wykazywać oznaki aktywności. Wulkan ten nie był dotychczas uważany za działający wulkan. Ostatnio wybuchł około 10 tysięcy lat temu. Wszystko wskazuje jednak na to, że wkrótce może nas czekać kolejny okres jego  aktywności. 

 

 

 

Naukowcy odkryli ostatnio w rejonie wulkanu wiele zapadlisk w ziemi i duże pęknięcia na powierzchni kaldery Tunnafollsokull. Te odkrycia mogą wskazywać na pewne alarmujące procesy zachodzące w głębi wulkanu.

Przyczyna tych zmian rzeźby terenowej nie jest jasna dla wulkanologów. Być może zmiany w krajobrazie są związane z aktywnością pobliskiego aktywnego wulkanu Bardarbunga, ale według naukowców aż taki jego wpływ tego na inne wulkany znajdujące się w jego pobliżu byłby czymś zaskakującym.

 

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj