Islandzki wulkan Öræfajökull grozi erupcją, która może sparaliżować ruch lotniczy

Kategorie: 

Wulkan Öræfajökull - Źródło: Twitter

W obrębie kaldery wulkanu Öræfajökull zaobserwowano objawy wzmożonej aktywności geotermalnej. Objawia się to wytopieniem części lodowca i powstaniem tak zwanego "lodowego-kotła", czyli miejsca podgrzewanego energią z wnętrza ziemi.

Jak donosi Icelandic Meteorological Office (IMO), wulkan Öræfajökull, którego ostatnia erupcja wystąpiła w 1728 roku, może się szykować do okresu nowej aktywności. Świadczą o tym pojawiające się roztopy lodowca, zasilające lokalną rzekę geotermalną wodą. 

 

W okolicach kaldery roznosi się również zapach siarki. IMO potwierdza również występowanie aktywności sejsmicznej w obrębie Öræfajökull, a jej stały wzrost notuje się od kilku miesięcy. Islandzcy wulkanolodzy kontynuują obserwację kolosa i wystosowali już z jego powodu prewencyjnie żółty poziom alarmu dla lotnictwa. 

Kocioł lodowy na wulkanie Katla - źródło: wikipedia

Wulkan Öræfajökull to najwyższy szczyt Islandii i zarazem najwyższy stratowulkan. Znane są jego dwie historyczne erupcje i obie były poważne. Jedna z czerwca 1362 roku, trwała do października i została sklasyfikowana na poziomie VEI 5  w siedmiopunktowej skali. Kolejny raz gigant wybuchł w sierpniu 1727 roku, osiągnęla siłę VEI 4. Wulkan pozostawał aktywny do maja 1728 roku. Przekonamy się wkrótce czy prezenterzy TV na całym świecie będą musieli nauczyć się wymawiać słowo Öræfajökull tak jak w 2010 roku musieli się nauczyć mówić Eyjafjallajökull.

 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj