Islandzki wulkan Katla, oraz znajdujący się na nim lodowiec, uwalniają ogromne ilości metanu

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Katla – jeden z największych i najaktywniejszych wulkanów na Islandii znajduje się pod masywną pokrywą lodową pokrywającą prawie 595 kilometrów kwadratowych wyspy. Nowe badania opublikowane w Scientific Reports dowodzą, że wulkan produkuje ogromne ilości metanu.

Aktywność geotermalna stwarza tutaj idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów, które pozostają uwięzione przez lodowiec podczas chłodniejszych miesięcy, lecz są uwalniane w okresie letnim. Wtedy pojawia się również metan pochodzący z gazów cieplarnianych w ogromnych ilościach – do 41 ton metanu każdego dnia.

Aby zmierzyć ilość uwalnianego metanu, zespół pobrał próbki z brzegu jeziora w okresie letnim w latach 2013–2017. Następnie porównano poziom metanu z innymi zbiornikami wodnymi w okolicy. Odkryto, że największe stężenie metanu występuje w czasie topnienia lodowca.

 

Zwykle metan przekształca się w dwutlenek węgla, gdy wchodzi w kontakt z tlenem, jednak w lodowcowym środowisku woda wchodzi w kontakt z gazami wytwarzanymi przez wulkan. Może to obniżyć zawartość tlenu w wodzie, rozpuszczając część metanu w wodzie rzeki, a następnie przenosząc gaz do atmosfery.

Podobnie jak Islandia, Antarktyda również posiada aktywne systemy geotermalne i wulkany. Badacze twierdzą, że zrozumienie, w jaki sposób metan produkowany jest pod lodowcami, pomoże w dalszych badaniach modeli zmian klimatycznych.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.plKomentarze

Portret użytkownika Elka

Metan reaguje z tlenem

Metan reaguje z tlenem tworząc CO2 i wodę, ale tylko w trakcie spalania, nie sam z siebie. Metan jest jednym ze składników atmosfery i jest znacznie groźniejszym gazem cieplarnianym niż CO2

Skomentuj