Islandzki wulkan Katla może wkrótce wybuchnąć!

Kategorie: 

Źródło: Loftmyndir.is, YouTube/CountdownToDoomsday

Katla, czynny wulkan ukryty pod pokrywą lodowca Mýrdalsjökull, może już niebawem wybuchnąć. Erupcja ta mogłaby przyćmić nawet słynną erupcję Eyjafjallajökull z 2010 roku. Wybuchy Katli następowały średnio co 40–80 lat. Ostatnia znana erupcja miała miejsce w 1918 roku, co oznacza, że kolejny wybuch może nastąpić w każdej chwili.

Grupa islandzkich i brytyjskich geologów zakończyła niedawno misję badawczą mającą na celu ustalenie ilości gazów emitowanych przez wulkan. Badania wykazały, że Katla emituje ogromne ilości dwutlenku węgla – co najmniej 20 kiloton dziennie.

Te olbrzymie emisje potwierdzają znaczną aktywność wulkanu. Jest wysoce nieprawdopodobne, aby mogły one powstać w wyniku działalności geotermalnej. Przy tej ilości uwalnianych gazów, pewne jest również, że w wulkanie wzbiera magma.

 

Naukowcy wykryli również znaczne ilości metanu i siarkowodoru w wulkanie. Gazy te mogą występować w niebezpiecznie dużych ilościach, gdy rzeki Emstruá i Múlakvísl wynurzają się spod lodowca. Podczas zwiedzania jaskiń lodowych w Mýrdalsjökull ludzie powinni zachować szczególną ostrożność.

Potrzebne są dalsze badania, aby określić, czy emisje gazów z Katli utrzymują się na tym samym poziomie, czy też rosną. Biorąc pod uwagę poprzednie obserwacje wulkanów, naukowcy twierdzą, że emisje dwutlenku węgla gwałtownie rosną, kiedy zbliża się erupcja. Jest to wyraźny znak, że należy uważnie obserwować islandzki wulkan.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Piter

W takich wypadkach nie

W takich wypadkach nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Pajace z UE przypisują ludziom wszelką emisję CO2 i innych gazów cieplarnianych a prawda jest taka, że my przyczyniamy się do tego w minimalnym stopniu. W przyradzie zachodzą potężne procesy, których te głąby nie biorą pod uwagę. Wstyd mi za to, że Polska należy do Unii czubków. Żądam "Polexitu".

,,Najpierw cię ignorują. Po­tem śmieją się z ciebie. Później z tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." (Mahatma Gandhi)

,,Si vis pacem, para bellum." („Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny.”)

Skomentuj