Islandzki wulkan Katla może stać u progu erupcji

Kategorie: 

pocztówka z Katlą w 1918 roku

Katla to ogromny wulkan dziesięciokrotnie większy od Eyjafjallajökull, który sparaliżował loty w 2010. Jak podaje Al Jazeera wstrząsy ziemi wokół wulkanu powodują, że rosną obawy o jego rychłe przebudzenie. 

 
Taka erupcja miałaby wpływ na Islandię, ale i na całą Europę. Gdyby do tego doszło paraliż ruchu lotniczego możliwy jest w skali globalnej. Wulkan ostatnio wybuchł w 1918 roku. Uważa się, że jego komora magmowa jest dziesięć razy większa od komory wulkanu Eyjafjallajökull.
 
Zagrożenie w postaci pyłu jest już tak realne, że europejskie linie lotnicze testują urządzenia do wykrywania cząstek pyłu wulkanicznego w powietrzu. Takie urządzenie mogłoby pomóc wylecieć z zagrożonego obszaru wcześniej niż pył zdążyłby narobić szkód.
Niektórzy eksperci podkreślają, że mimo wielkości tego wulkanu troche przesadzamy z obawami. Agencja Xinhua raportuje, że naukowcy z Islandii nie są pewni czy wulkan zacznie erupcję a nawet, jeśli zacznie nie wiedzą jak duża ona będzie.
 
 
Komentarz ZnZ:
Linie lotnicze muszą się zmagać z ryzykiem napotkania chmur pyłu wulkanicznego praktycznie wszędzie. Ludzkość musi nauczyć się latać w pyle, bo niedługo lot bez jego towarzyszenia może być praktycznie niemożliwy. Przypomnijmy, że wulkany zakłócają też loty Pacyficzne.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Achtte8

Witam..,wlasnie u nas zaczyna

Witam..,wlasnie u nas zaczyna juz dobrze wiac, ale wracajac do tematu...Niby wiemy o wszechswiecie ,o innych rzeczach.....a nie wiemy o okolicznych wulkanach...Tylko KTO  sprawdza czy te wiadomosci ktore podaja naukowcy sa prawdziwie.Prawdopodobnie nasz wulkan w Niemczech tez wybuchnie i to najpozniej latem lub wczesna jesienia. ..Ale lepiej nic wiecej nie mowic......tak jak o 7 poziomie pod ziemia w AMERYCE...pozdrawiam

Portret użytkownika ANIOŁ

Kosmiczna i globalna

Kosmiczna i globalna transformacja wymusi na nas a właściwie na tzw. elitach upowszechnienie nowych technologii takch jak czysta energia i napędy antygrawitacyjne. W pewnym momencie poprostu będzie to jedyne rozwiązanie lub alternatywą będzie regres. 

Portret użytkownika janka

bo europejskie media maja

bo europejskie media maja prikaz milczeć na ten temat - by nie wywoływac panicznego wycofywania gotówki z banków i wykupu zywności i lekarstw bo nie będzie lata jak będzie ten wybuch i bedzie nieurodzaj o ile wogóle będzie sezon wegetacyjny

Portret użytkownika G

Jak to jest, że potrafimy

Jak to jest, że potrafimy opisać planety oddalone o kilkaset lat świetlnych, wiemy wokół jakiej gwiazdy krążą, nawet po części znamy ich skład chemiczny, orbitę itp... Albo na przykład mamy wielki zderzacz hadronów, szukamy bozonu Higgsa, znamy kwarki, inne "niewidzialne" cząsteczki, znamy dzieje kosmosu, Ziemi, wiemy jak wyglądała miliony lat temu, wiemy wiele o jądrze ziemii, polu magnetycznym, a nie potrafimy zbadać kiedy wybuchnie wulkan w naszej okolicy Wink Nie sądzicie że mierzamy do nikąd? Mamy braki w wiedzy o SWOJEJ OKOLICY, a zabrnęliśmy w mikroświat i wszechświat.

Strony

Skomentuj