Islandzki wulkan Hekla wykazuje oznaki wysokiego ciśnienia magmy

Kategorie: 

http://static.panoramio.com/photos/original/4886555.jpg
Wulkan Hekla - Źródło: Wikimedia Commons

Pomiary wykonane w pobliżu stratowulkanu Hekla wskazują na wzrost ciśnienia magmy, który jest znacznie większy niż podczas ostatniej erupcji wulkanu w 1991 i 2000 roku.

Instytut Nauk o Ziemi Uniwersytetu Islandzkiego, który dokonał pomiarów, ostrzega, że ​​erupcje w Hekli zwykle następują nagle, a turyści w pobliżu wulkanu mogą być zagrożeni w przypadku szybkiego wzrostu aktywności wulkanicznej.

 

Nie można dłużej gwarantować, że osoby odwiedzające ten obszar zostaną na czas ostrzeżone, aby schroniły się przed rozpoczęciem erupcji. Warto również zauważyć, że erupcje w Hekli często rozpoczynają się od potężnej erupcji freatomagmatycznej.

Jeśli grupa niewyszkolonych podróżników znajdzie się w pobliżu takiej erupcji, będzie miała mało sposobów ucieczki. Podczas zjawiska woda i magma oddziałują ze sobą, tworząc tefrę. Istnieje prawdopodobieństwo przepływu piroklastycznego, w którym tefra spływa szybko w dół wzgórz wulkanu, podobnie jak strumień tefry, który pokrył Pompeje w 79 rne.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj