Islandzka firma została oskarżona o zabicie objętego ochroną płetwala błękitnego

Kategorie: 

Źródło: Sea Shepherd

Islandzka firma zajmująca się połowem wielorybów została oskarżona o zabicie zagrożonego wyginięciem płetwala błękitnego. Sytuacja taka miała miejsce po raz pierwszy od niemal 40 lat.

Sea Shepherd, międzynarodowa grupa działająca na rzecz walki z wielorybnictwem, twierdzi że ​​firma Hvalur hf, należąca do islandzkiego multimilionera Kristjána Loftssona jest odpowiedzialna za zabicie wieloryba. Zwierzę miało zostać zgładzone w nocy z 7 lipca, a jego szczątki domniemanie wysłano do Japonii.

Komercyjne połowy wielorybów zostały zakazane w 1986 roku, po tym jak Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa (IWC) wydała globalne moratorium. Ostatni oficjalny połów płetwal błękitny miał miejsce u wybrzeży Hiszpanii w 1978 roku. Mimo to, w ostatnich latach kraje takie jak: Islandia, Norwegia czy Japonia ignorowały ten zakaz.

 

Sprawa wyszła na jaw po tym, jak wykonano zdjęcia martwego zwierzęcia na terenie zakładu. Nie jest pewne, czy gatunek ten to na pewno płetwal błękitny, jednak eksperci uważają, że może to być owy wieloryb. Sea Shepherd poprosiło rząd Islandii o wykonanie testu DNA na zwierzęciu, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Nawet jeśli okaże się, że nie jest to rzadki płetwal, nadal Islandia oraz inne kraje działają wbrew międzynarodowemu prawu, pozwalając na połowy innych gatunków wielorybów. Islandia zajmuje się eksportowaniem mięsa wielorybów na szeroką skalę od 2008 roku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj