Islandia może być częścią zatopionego kontynentu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Międzynarodowy zespół geologów zasugerował, że obecne terytorium Islandii jest częścią zatopionego kontynentu rozciągającego się od Grenlandii po Europę.

Do tej pory Islandia była dla geologów jedną z zagadek, ponieważ istniejące teorie, że powstała z oceanicznych skał wulkanicznych i jest przez nie otoczone, nie są poparte wieloma danymi naukowymi. Zwłaszcza, że grubość skorupy ziemskiej Islandii przekracza 40 kilometrów, czyli siedem razy więcej niż zwykła skała tego typu.

 

Dlatego naukowcy ze Służby Geologicznej Norwegii oraz Laboratorium Badań Geofizycznych Oceanu na Uniwersytecie w Brest (Francja) wysunęli założenie, że Islandia jest niczym innym jak pozostałością po zatopionym niegdyś kontynencie lub jego częścią. W tym przypadku gruba skorupa jest zrozumiała: jest po prostu kontynentalna.

 

Istnieją powody, by sądzić, że terytorium zatopionego kontynentu, jeśli naprawdę istniało, zajmowało około 600 tysięcy kilometrów kwadratowych, a być może nawet milion kilometrów.

 

Gdyby można było udowodnić obecność takiego ląduna mapie naszej planety miliony lat temu, oznaczałoby to, że superkontynent Pangea, co do którego uważa się, że rozpadł się ponad 50 milionów lat temu, w rzeczywistości nie uległ całkowitemu rozpadowi. Aby się tego dowiedzieć, potrzebne będą dalsze badania. Obejmą one kolekcję kryształów cyrkonu na Islandii i poza nią, a także wiercenie i inne prace. 

 

Opracowanie na temat hipotezy Islandii będącej pozostałością kontynentu zostało opublikowana w czasopiśmie GeoScienceWorld.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

No i co tu pokazujesz ... ?

No i co tu pokazujesz ... ? Jakieś pseudo "mapy" wykonane przez ludzi nie mających odpowiednich narzędzi do ich nakreślenia , począwszy od umiejętności poprawnego ustalenia szerokości i długości geograficznej ? Zrozum jedno , że skorupa ziemska jest bardzo cienka w porównaniu do średnicy planety i można ją przyrównać do kry na jeziorze i równie spękana. Głębinowe pływy konwekcyjne stopionej magmy przesuwają te "kry" siłą lepkości owej magmy , raz wciągając niektóre jej fragmenty (przy krawędziach) pod wodę a raz powodując ich wynurzenie - co trwa miliony lat . NIC nie zostało przed nami ukryte .. Wsiądź sobie w samolot , obleć ziemię do okoła i sfotografuj jak nie wierzysz . Powierzchnia ziemi (bez wody) jest poprostu pofałdowana a w zagłębieniach tych pofałdowań zgromadziła się woda oceaniczna i morska - bo moża to poprostu uwięziona w głębi lądu woda oceaniczna . A te wszystkie teorie spiskowe o "ukrytych lądach" , "pustej ziemi" albo "płaskiej" wymyślają ludzie o płaskim sposobie myślenia , pustych głowach i ukrytych przed nimi samymi zdolnościach rozumowania , ot co.

Portret użytkownika Quark

No i co to niby ma być ??

No i co to niby ma być ?? Foto relacja z powodzi stulecia ?? Gdzie tu związek ... "nie-chłopcze" , na oglądasz się głupot na youtub'e i potem biegniesz podzielić się ze światem swoimi "rewelacjami" , a tu ZONK. 

Coś Ci powiem ludziku , Twój lekceważący brak kultury nie działa na twoją korzyść ani trochę .. Nie wystarczy , walnąć fotografi na pół ekranu i z lekceważącym tonem ofunknąć rozmówcę (trudne słowo , wiem .. ) . Trzeba jeszcze mieć coś sensownego do powiedzenia , coś co na pierwszy "rzut oka" nie wzbudza podejrzeń o szaleństwo . A Twoje "doniesienia" często zbliżają się poziomem do sensacji magistra inżyniera .

Portret użytkownika Quark

Postaraj się odróżnić reakcję

Postaraj się odróżnić reakcję na czyjeś zachowanie od owego zachowania które tą reakcję wywołało. Wyszukaj jakąkolwiek MOJĄ wypowiedź (a było ich dużo) i spróbuj znajleźć jakikolwiek MÓJ wpis kogokolwiek obrażający , ubliżający komuś czy wyszydzający jakiegokolwiek forumowicza za poglądy .. 

Skomentuj