Islamscy ekstremiści zabili przynajmniej 31 osób w somalijskiej restauracji

Kategorie: 

Domena publiczna

Somalijska radykalna islamistyczna organizacja Asz-Szabab dokonała ataku terrorystycznego w czwartek rano w popularnej pizzeri w stolicy Somalii, Mogadiszu. Zginęło przynajmniej 31 osób, a napastników zastrzelono.

 

Ataki zaczęły się już w środę popołudniu przed bramą sąsiedniego hotelu Posh Hotel, gdzie doszło do wybuchu bomby w samochodzie prowadzonego przez samobójcę, jak donosi The New York Times. Ofensywa następnie przeniosła się do restauracji. Oddziałom specjalnym udało się odbić 50 zakładników, ale zanim do tego doszło wielu ludzi, którym udało się przeżyć znosiło koszmarny scenariusz - widzieli jak terroryści wchodzili z pokoju do pokoju i strzelali do cywilów z bliskiej odległości.

"Nigdy nie myślałem, że nie będę mieć więcej szans na ponowne zobaczenie Słońca [..] Oni zabijali ludzi od pierwszego spojrzenia" – donosi jeden z ocalonych.

Kapitan Mohamed Hussein zdał raport z tragedii:

"Bomba w samochodzie, która rozpoczęła atak, zniszczyła dach restauracji i innych pobliskich budynków. Wielu z pierwszych ofiar to młodzi mężczyźni, którzy wchodzili do Pizza House, gdy bomba wybuchła [...] Ekstremiści, zaczęli udawać siły bezpieczeństwa i ruszyli w stronę restauracji". 

Wcześniej Stany Zjednoczone przeprowadziły nalot w Somalii na Asz-Szabab, która związana jest z Al-Ka’idą. Doszło do śmierci 8 bojowników. To nie pierwszy taki atak przeprowadzony przez Asz-Szabab na cywilach w tym roku. Grupa dokonała napadu na inny hotel, gdzie zginęło 28 osób. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Sneaky
Portret użytkownika Sneaky


Skomentuj