Islamiści stale atakują chrześcijan w Burkina Faso

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W Burkina Faso wyraźnie zaognia się konflikt na tle religijnym. Islamiści napadają i zabijają chrześcijan. Jeśli Zachód nie zareaguje, islamscy ekstremiści usuną wszystkich chrześcijan w tym afrykańskim państwie.

 

Rozprzestrzeniająca się islamska rebelia przekształciła Burkina Faso w siedlisko ekstremizmu. Problemy zaczęły się w 2016 roku, gdy do kraju napłynęli terroryści z sąsiedniego Mali, wyposażeni w broń pochodzącą z ogarniętej wojną domową Libii. Od 2017 roku, liczba ataków dokonywanych przez islamistów w Burkina Faso wzrosła czterokrotnie. Szacuje się, że od początku 2019 roku, ponad 70 tysięcy ludzi zostało zmuszonych do ucieczki ze swoich domów.

 

Według Afrykańskiego Centrum Studiów Strategicznych, w 2018 roku, islamiści zabili około 1 100 ludzi. Większość ofiar to muzułmanie, lecz w ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do napaści na chrześcijan. Pod koniec czerwca, islamiści napadli na wioskę Beni w północnej części Burkina Faso z zamiarem obrabowania mieszkańców i zabili cztery osoby, które nosiły przy sobie krucyfiksy. Od lutego doszło do licznych ataków na kościoły, w wyniku których zginęło co najmniej 24 chrześcijan.

Burkina Faso to kraj zamieszkiwany w większości przez muzułmanów, lecz jedną czwartą populacji stanowią chrześcijanie. Wyznawcy tych dwóch religii żyli dotychczas w pokoju, lecz ostatnie ataki zmuszają chrześcijan do ucieczki. Teraz chrześcijanie ewakuują się z północnej części Burkina Faso, gdzie jest najniebezpieczniej, lecz w przyszłości, konflikt na tle religijnym może ogarnąć cały kraj i skończy się tak jak w Syrii czy Iraku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika 3plabc

Apokalipsa się spełnia, więc

Apokalipsa się spełnia, więc wszelkiej maści nawiedzone zje...y będą jeszcze zacieklej zwalczać chrześcijaństwo. Zresztą cały czas nasilają się ataki na chrześcijan na całym świecie, również w krajach oficjalnie chrześcijańskich jak Francja, Meksyk etc. Jak znam życie to przeważnie pada na tych najbardziej poczciwych, niewinnych i pobożnych we własnym sercu.

Portret użytkownika Cergov

Typowa chrześcijańska

Typowa chrześcijańska propagandowa histeria. Nawet nie jest to ukrywane,że wiekszość ofiar to jednak muzułmanie,ale tytuł od raqzu ma walić po oczach że to jakiś pogrom chrześcijan. A może by tak przeanalizować przekrój społeczny i kastowy tych ofiar? Może by się okazalo nagle,że wyznanie to sprawa marginalna a zabijani są po prostu biali wyzyskiwacze,spadkobiercy kolonizatorów i handlarzy niewolnikami?

 

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Kangur.

W takim razie powinniśmy

W takim razie powinniśmy teraz wytępić w taki sam sposób, napływających islamskich "kolonizatorów" ?...prawda? i to wszystkich, bez wyjątków, dzieci też...człowieczeństwo Ci się skończyło Angelusku.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika minoduesp

Co za durnie .. mordują się

Co za durnie .. mordują się nawzajem bo jeden wierzy w inne gusła od drugiego . Przysłowie powiada : "Kiedy rozum śpi , budzą się demony " - a kto usypia rozum ?? - religia .. "Dżizas" mówił , tłumaczył ,objaśniał ,nauczał a wszystko to jak krew w piach..  Dlaczego jest tak , że człowieki wolą brać przykład z głupszych od siebie , zamiast mądrzejszych ? Ktoś to potrafi wyjaśnić ?

Portret użytkownika dziki kon

Nie rozumiem tamtejszych

Nie rozumiem tamtejszych chrześcijan. Zamiast postawić się, organizując zamachy na ten syf islamski, wybierają poddanie się:d milo byłoby przeczytać o zabiciu kilkudziesięciu islamistów! Lepiej walczyć o swoje dobre imię niż ginąć bezsensownie na wojnie stop.

Portret użytkownika Kangur.

jeszcze jehowych

jeszcze jehowych

...nie no, już sekt nie wliczajmy...chodziło mi o prawosławnych...liczyłem, że Medium się wypowie, zawsze i we wszystkim tak Ciebie popiera, a Ty ja za "chrześcijańskie bydło" uważasz Wink

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Skomentuj